21
Mart

‘Nâzım için’ yazmak

21 Mart 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Enver Aysever’in Nâzım Hikmet için yazdığı müzikli gösteri “Memleketim Nâzım Hikmet” 24 Mart Cuma akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Gösteri sonrasında, Aysever’in geçtiğimiz hafta sonu raflarda yerini alan “Gece Bekçisinin Rüyası” adlı son romanının da ilk imzası gerçekleştirilecek.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

“Memleketim Nâzım Hikmet” geçtiğimiz yıl şairin 53. ölüm yıldönümünde Enver Aysever tarafından yazılmış ve NHKM tarafından gerçekleştirilen anma etkinlikleri çerçevesinde sahnelenmişti.

Seyircinin beğenisini kazanan gösteri, bu yıl yurtiçinde ve yurtdışında sahnelenmeye devam ediyor. 24 Mart Cuma akşamı CKM'nde sahnelenecek olan gösteriyi hazırlarken; Aysever, 'Nazım İçin' yazma fikriyle yola çıkmış.

 

‘Nâzım için’ yazmak

Şairin dizelerinden yola çıkarak hazırlanan gösterilerin aksine, Aysever; bu gösterisinde Nâzım’ın, aşklarını, şiirlerini, memleket sevdasını ve hasretini kendi sözcükleriyle anlatıyor;

“Bir vatan haininin öyküsüdür bu. İstanbullu bir hain, şiire tutkun, yaşamdan alacaklı; sevdayı en güzel, en ince dile getiren, hasreti en derinden, en kederli hisseden bir hain. Kimdir bu hain? Soylu bir ailenin konforlu dünyasını elinin tersiyle itmiş, mavi bulutlara özgür bakmak için, yıllar yılı demir parmaklıkların tutsaklığına sığınmış bir hain. Garip bir memleket bizimki, bir gün el üstünde tutarlarken seni, olmadık bir anda alaşağı ederler de şaşmaz, şaşamazsın. Sevdalı bir bulutun öyküsüdür bu, şair doğmuş tüm bir yaşamını şairce yaşamış bir hainden söz ediyorum size. Buruk bir öyküdür bu, içinde özlem vardır, yosun kokulu kıyılara duyulan özlem, sonra eksik kalmış bir yaşamın solumaya yüz tutmuş izi, boynu bükük bir söz, bir türlü son dizesi yazılamamış bir şiir işte… Hainliğiyle anılan bir yurtseverin öyküsüdür bu. Şaşırtmaz kimseyi, bu memleketin yazgısında ne gün baş tacı olursun, ne vakit ayakaltına alınırsın bilinmez… Size şairden söz edeceğim, İstanbullu bir şairden, hainliğiyle nam salmış ve asla vazgeçmemiş, boyun eğmemiş İstanbullu bir şairden...”

 

Sahnede Nâzım’a seslenen kadınlar...

Aynı zamanda gösterinin anlatıcısı olarak da sahnede yer alan Aysever’e, güçlü oyunculuğu ile Melda Gür eşlik ediyor. Gür hayranlık uyandıran performansıyla Nâzım'ın kadınlarına hayat veriyor.

"Kolay mı sanır insanlar, şair doğmuş, büyümez ama yorgun, hasret dolu bir çocuğun karısı olmak?"

"İnsan sevmeyi nasıl öğrenir? Acı çekerek, kendinden vererek, sabırla bekleyerek. Sevdiğinin yarasının kendi göğsünde kanadığını görerek… İnsan sevdiğini nasıl anlar? Hasretin gözleri aniden sulandırması, yaşların birden bire inmesiyle değil mi? En kahırlı sözcüklere, en yaralı, en utanç hallerine katlanarak değil mi? Veda zamanı geldiğinde başını öne eğerek, adım adım giderken, ardından sadece ve sadece mırıldanarak dua ederek… İnsan sevmeyi, eğer kana kana bir acıyı büyütmezse becerebilir mi?"

 

Özgün Müzik...

Aysever’in sözlerini yazdığı özgün şarkılar ise Çiğdem Erken,  Özge Metin, Mustafa Soydemir  ve Gökhan Büyükkara tarafından bestelendi.

Nazım hikâyelerinin etkileyici müzikle perçinlendiği gösteride; başarılı müzisyen Özge Metin; kemanı, piyanosu ve sesiyle anlatımlara eşlik ederken, akustik gitarda Mustafa Soydemir bulunuyor.

 

İzleyiciye imza süprizi...

24 Mart Cuma akşamı gerçekleşecek “Memleketim Nâzım Hikmet” gösterisinin ardından Enver Aysever, son romanı Gece Bekçisinin Rüyası’nın da ilk imzasını gerçekleştirecek.

 

Gösterinin biletleri CKM Bilet Satış Ofisin'nden ve Biletix'den temin edilebilir.

http://www.biletix.com/etkinlik/USD19/TURKIYE/tr

 

Memleketim Nâzım Hikmet

Müzikli Anlatı

Yazan - Yöneten: Enver Aysever
Anlatıcı: Enver Aysever
Oyuncu: Melda Gür

 

Piyano - Keman - Vokal: Özge Metin
Akustik Gitar: Mustafa Soydemir

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri