22
Şubat

301'de sıra Aysever'de!

22 Şubat 2017 Yazar: Sebla Kutsal | Köşe adı: NÖBETÇİ MEDYA
Tüm Yazılar

BirGün gazetesinde yayımlanan bir yazısından dolayı TCK’nın 301’inci maddesinden yargılanan muhalif gazeteci-yazar Enver Aysever, kararın açıklanacağı duruşma için yarın tekrar hâkim karşısına çıkıyor. Duruşma, 10.30’da Çağlayan Adliyesi'nde…

 

AYKIRI AKADEMİ – Sebla Kutsal

Türk Ceza Kanunu'nun en tartışmalı maddesi 301; Türkiye'nin kemikleşmiş ayıbı olarak, muasır medeniyetler ile aramızdaki uçurumu oymaya devam ediyor.  

Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra göstermelik bazı değişiklikler geçirse de, utanç abidesi olarak yerinde duran 301. madde, kabul edilemez ölçüde geniş tutulan ifadeleriyle keyfi yargılamaların önünü açarak her yıl yüzlerce insanın başını yakmayı sürdürüyor.

Düşünce ve ifade özgürlüğünü açıkça ihlal eden ve kaldırılması için Avrupa Birliği'nin yoğun baskı yaptığı bu maddeden yargılananlar arasında kimler yok ki!

Bu isimlerden zihnimize en acı biçimde kazınanı kuşkusuz Hrant Dink. 301'in fitilini ateşlediği faşizm, gazetecinin canına mal oldu. 23 Ocak 2007'de yapılan cenaze töreninde "Katil 301" dövizleri taşındı.

301'den nasibini alanlar çoğunlukla yazar, gazeteci, yayıncı, akademisyen ve sanatçılar. Yani toplumun sesi olması, ona yol göstermesi gereken kişiler... Aslında birçok açıdan birbirlerinden oldukça farklı olan bu kişilerin "suçu" belli ki müesses nizamca onaylanmayan düşüncelere sahip olmak. Zira düşünmek ve düşündüğünü söylemek/yazmak tehdit unsurudur cennet vatanımızda!

Orhan Pamuk ve Elif Şafak gibi dünyaca ünlü yazarlar, İlhan Selçuk, Cüneyt Arcayürek gibi duayen gazeteciler 301'in hedef gösterdiği isimlerden sadece birkaçı. Daha sayalım mı? Murat Belge, Hasan Cemal, İsmet Berkan, Mustafa Balbay, Emin Çölaşan, Ahmet Şık, İsmail Beşikçi, Abdurrahman Dilipak... Bu kişiler halka mal olan davalıların sadece küçük bir kısmı. 301'den yargılanan sade vatandaşlar ise saymakla bitmez.

 

Sıra Enver Aysever’de!

301'den yargılanan gazeteciler arasında Enver Aysever de var. 27 Kasım 2015'te BirGün gazetesindeki köşesinde yayımlanan yazısından dolayı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın açtığı davada hâkim karşısına son olarak 14 Şubat'ta çıkan Aysever'in duruşması karar açıklanmak üzere dokuz gün sonrasına, yani 23 Şubat'a ertelenmişti. Yarınki duruşma, gazetecilerin ikinci evi haline gelen Çağlayan Adliyesi'nde, 10.30'da başlayacak.

Merak edenler, yazının içeriğini bilmeyenler için not:

Aysever'in 301'den yargılanmasına neden olan yazıda suç unsuru var mı?

Elbette! Yandaşlar gibi "iki kere iki beş eder" dememek…

Bizler, zor günlerde bile doğruyu söylemeye, yazmaya devam etmeliyiz. Çünkü korkmayarak doğruları haykıranlar, bu ülkede güven ortamını, ifade özgürlüğünü eninde sonunda tesis edecek. Tıpkı George Orwell'in '1984' isimli romanında yazdığı gibi:

"Özgürlük, iki kere iki dört eder diyebilmektir. Buna izin verilirse, arkası gelir."

Enver Aysever’in BirGün’deki 27 Kasım 2015 tarihli yazısı: http://www.birgun.net/haber-detay/boktan-duzenin-yetistirdikleri-96257.html

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri