12
Şubat

Bu linki bir yere kaydedin: Van Gogh’un bilim ve sanat dolu 980 resmi bu sitede!

12 Şubat 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Vincent Willem van Gogh, kısaca Van Gogh diye anarız. 37 yıllık kısa ömrünün 4-5 yılında yaptığı resimlerle ölümsüzleşmiş Van Gogh’un bulunabilen 980 çizimi şimdi internet aleminde, hem de yüksek çözünürlükte.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

127 yıl önce öldüğünde binlerce çizim bırakmıştı gerisinde. 37 yıllık hayatının birkaç yılında yaptığı resimler ölümünden sonra ortaya çıkacak Fovizm hareketinin; Fauve ressamlarının temel kalkış noktasını oluşturmuş, ekspresyonistleri etkisi altına almış; gücüne pek güvenilen teknikleri ve gelenekleri birer birer yıkmış bir sanatçı Van Gogh. Vincent van Gogh’un bugünkü ününü, ölümünden sonra Paris’te açılan Bağımsız Sanatçılar sergisi sağladı.

Sanatın gücünün konuda değil; ifade şeklinde ve yarattığı denge hissinde olduğunu savunan, renklerin kullanımının önündeki geleneksel engelleri kaldırarak ‘renklere hürriyet’ diyen Van Gogh, ünlü ‘Yıldızlı Gece’ tablosunda olduğu gibi birçok tablosunda bilimin, ışığın, evrenin simgelerini ve hareketini düşünen bir sanatçı.

Birçoğumuz kulağını neden kestiğiyle ilgilenip duruyoruz ama otoriteler, Gogh’un yüzlerce resmi üzerinde binlerce teori oluşturuyor, tartışıyor. Sanat mahallesinin delisi Gogh, çalkantılı, akışkan yapılarla, gazların yıldızlarla olan ilişkisini, akışkanlar dinamiğini, türbülans kavramını inceliyordu yapıtlarında…

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, bu önemli bilim-sanat delisinin yapıtlarını internet sitesine yükledi. Hem de orijinal çözünürlüklerde. Gogh’un renk cümbüşü yapıtlarının yanı sıra, kara kalem çalışmalarını, yazılarını da sitede bulabilirsiniz. Ayrıca resimlerin indirme butonu da var!

 

Otoportre

Yıldızlı Gece

Pataes yiyenler

Yatak Odası

 

Van Gogh’un eserlerine buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.vangoghmuseum.nl/en/search/collection?Q=Vincent+van+gogh

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri