11
Şubat

Kırmızı Kedi Yayınevi’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz!

11 Şubat 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Kırmızı Kedi’ye yapılan saldırı, birçok kesimden insanın tepkisini çekti. Sosyal medya üzerinden birçok akademisyen, sanatçı ve yayınevi, Kırmızı Kedi’ye sahip çıkarak, saldırıyı kınadı.

 

AYKIRI AKADEMİ- HABER

Dün akşamüstü saatlerinde, son dönem yayımladığı kitaplarla dikkatleri üzerine çeken Kırmızı Kedi Yayınevi’ne saldırı düzenlendi. Olayın ardından çıkan kamera kayıtlarında görüldüğü üzere sokağın aşağısından gelen kar maskeli iki kişi Gümüşsuyu’ndaki yayınevinin camlarına çekiçle saldırıyor ve saldırganlar “Sabahattin Önkibar akıllı olsun” diye bağırarak kaçıyor. İstanbul’un göbeğinde yaşanan bu olaya polis 45 dakika sonra ‘müdahale’ edebiliyor. En yakın karakol  ise yürüyerek 15 dakika mesafede...

Saldırıyı Yayınevinin sahibi Haluk Hepkon duyurdu ve “İki tane tetikçi tutmuşlar. Böyle şeylere pabuç bırakacak insanlar değiliz. Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Geldikleri gibi giderler’. Bu tür saldırılarla tavrını değiştirecek, geri adım atacak bir yayınevi değiliz. Bunları yapanlar yaptıklarına pişman olacaklar” dedi.

Saldırganların "akıllı olması gerektiğini" söyledikleri isim Sabahattin Önkibar, “Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkında Her Şey” kitabının yazarı. Kitap çıkar çıkmaz, daha raflardaki yerini alalı 1-2 gün olmuşken Devlet Bahçeli’nin suç duyurusuyla toplatılmıştı.

Yaşananlardan sonra Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yapılan yazılı açıklamada "Bugün yazarımız Sabahattin Önkibar'ın toplatılan kitabını bahane ederek Kırmızı Kedi Yayınevi'ne yapılan saldırı açık bir terör saldırısıdır. Yüzlerini maskeyle gizleyen iki teröristin bir yayınevine saldırması Türkiye'nin geldiği yeri göstermesi açısından önemlidir. Kitaplar ve fikirler yasaklanarak, toplatılarak yok edilemez. Çalışanlarımıza ve binamıza çekiçlerle saldıranlar aslında yayınevimize değil ülkemizin aydınlanma ve demokrasi birikimine saldırmışlardır. Korkudan yüzlerini gizleyen bu iki zavallı terörist hakkında yapılacak tahkikatın takipçisi olacağız" denildi.

Kırmızı Kedi’ye yapılan saldırı, birçok kesimden insanın tepkisini çekti. Sosyal medya üzerinden birçok akademisyen, sanatçı ve yayınevi, Kırmızı Kedi’ye sahip çıkarak, saldırıyı kınadı.

 

Bu saldırı maalesef 2015 yılında 'Teröre lanet' mitingi sonrasında bir grup saldırgan tarafından yakılan Gül Kitabevi'ni de akıllara getirdi.

Kırşehir'in tek kitabevi olan Gül Kitabevi'nin başlattığı hukuk süreci hâlâ devam ediyor.  Kitabevi başka bir dükkanda yeniden açıldı. Kitabevinin sahibi Eşref Odabaşı yaşanan olayların ardından kendilerini ayakta tutan şeyin destek ve dayanışma olduğunu söylemiş; günlerce destek telefonları aldıklarını, Yayıncılar Birliği'nden ve pek çok yayınevinden kitap desteği aldıklarını belirterek, “Bu parayla satın alınamayacak bir güç” demişlerdi.

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri