10
Şubat

Ayrıntı Yayınları 30. yaşını 3 özel kitapla kutluyor…

10 Şubat 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Yayın hayatına 30 yıl önce başlayan Ayrıntı, yaş gününü 1001’inci kitabıyla kutluyor. Ayrıntı Yayınları, serüvenini kutlamak için, 30’uncu yıla özel olarak hazırlanmış 3 kitabı okuruna sundu.

Yayınevinin 30 yaşında harcı olan emekçilerini kutluyoruz!

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Uzun soluklu yolculuğa, “Emeğe, düşünceye, doğaya, insana, sol ve sosyalist değerlere saygılı, bu düşünce sistematiğini zenginleştirecek ve yeni alternatifler geliştirmesine katkıda bulunacak bir yayın politikası amaçladıklarını” ifade ederek çıktı Ayrıntı Yayınları. 30 yıl içinde Foucault, Baudrillard gibi düşünürlerin seçme eserleri; Jean Genet, Chuck Palahniuk, Tom Robbins, John Fowles, Philip Roth, Julian Barnes gibi Batı dünyasının edebiyatçılarının eserleri; Zygmunt Bauman, Richard Sennett, Terry Eagleton, Andre Gorz, Paul Feyerabend, Ivan Ilich, John Keane, George Ritzer vb. yazarlar okurlarla buluştu.

Bugünlerde Ayrıntı Yayınları 30 yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. Yayınevi, yaş gününü kutlamak amacıyla okurlarına 999, 1000 ve 1001’inci kitaplarını sunacak. 999’uncu kitap Karl Marx’ın seçme yazıları olan ‘Hayalet’i, 1000’inci kitap Ercan Kesal ve Enis Rıza’nın ‘Zamanın İzinde’si, 1001’inci kitap ise ‘Yüzbir Gece Masalları’ oldu. Bu üç özel kitap, okurlarını bekliyor…

Geride bırakılan 30 yılın heyecanıyla ilgili olarak Ayrıntı Yayınları Genel Yayın Yönetmeni - Yazar Burhan Sönmez;  “30’uncu yılımızda 1000’inci kitaba ulaştık. Katettiğimiz yolu ve vardığımız eşiği, üç başyapıtla kutluyoruz” dedi. Burhan Sönmez, Aykırı Akademi’ye şu açıklamada bulundu:

Bu yapıtlardan biri, Ercan Kesal ile Enis Rıza’nın imzasını taşıyan, özgün bir çalışma: Zamanın İzinde.

Diğeri, Marx’ın bütün eserlerini, mektuplarını, notlarını kapsayan ve her kütüphanede kalıcı bir yer edinecek olan bir ‘güldeste’: Hayal-et!

Bir diğer yapıt, 800 yıl önceye ait olup yeni keşfedilen, hazine değerinde bir Endülüs elyazması: Yüzbir Gece Masalları.

Ayrıntı Yayınları olarak her zamanki gibi, alternatif düşünceleri besleyen, yeni bakışlara kapı aralayan kültür-düşün yayıncılığını sürdürüyoruz.  Zorluklar ve umutlarla dolu 30 yılımızı taçlandırmak için bir de sergi düzenliyoruz.

Kitabın Yazgısı (Fata Libelli) başlıklı sergi 15 Şubat – 8 Mart tarihleri arasında Beyoğlu’nda birbirine yakın iki mekânda eşzamanlı olarak yer alacak. Karşı-Sanat sergi salonu ve Mephisto Kitabevi’ndeki sergide, son otuz yılda ülkemizde kitabın başından geçenler, değerli sanatçılarımızın hazırladığı çalışmalarla sunulacak. Sergi boyunca söyleşiler ve atölye çalışmaları yapılacak. Bütün kitapseverleri bekliyoruz.”

 

999. Kitap: Hayalet (Seçme Yazılar) / Karl Marx

Oxford Yayınları tarafından hazırlanan ve Marx’ın bütün eserlerini, mektuplarını, notlarını tarayarak bir araya getirilmiş bir “seçme yazılar” kitabı... Bugüne kadar hazırlanan “en iyi Marx seçkisi” olarak anılıyor. Kitabın basılan ilk 999 adedi sertifikalandırılıp hologramlı etiketlerle numaralandırılmış.

1000. Kitap: Zamanın İzinde / Ercan Kesal & Enis Rıza

Son yüz yılın Türkiye'sini fotoğraflar ve yazılar eşliğinde sunan bu kitabın görsellerini Enis Rıza hazırlamış, fotoğrafların edebi metinlerini de Ercan Kesal kaleme almış. Bu kitabın da basılan ilk 1000 adedi sertifikalandırılıp hologramlı etiketlerle numaralandırılmış.

1001. Kitap: Yüzbir Gece Masalları

Herkesin haberdar olduğu Binbir Gece Masalları’nın "kız kardeşi" olarak nitelendirilen Yüzbir Gece Masalları’nın sekiz yüz yıl önceye (1234 yılına) ait bir elyazması Almanya’da bulundu. Yedi yıl önce bulunan ve yazılışı Binbir Gece Masalları’ndan da eski olan bu özgün eser, masalın ve edebiyatın tarihini değiştiriyor. Bu kitabın ise basılan ilk 1001 adedi sertifikalandırılıp hologramlı etiketlerle numaralandırılmış.

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri