08
Şubat

“Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar!”

08 Şubat 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Cem Karaca aramızdan ayrıldığından bu yana 13 sene geçti ama sahneden hâlâ selam göndermeye devam ediyor: “Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar!”

 

AYKIRI AKADEMİ

 

Kaydedildikten tam 43 yıl sonra yayımlanan albüm…

Cem Karaca, 1973 yılında Kardaşlar grubunun solistliğini bırakmış ve Moğollar’la çalışmaya başlamıştır.

31 Ocak’ta Ankara Güneypark Gazinosu’nda sahne aldıklarında: vokalde Cem Karaca, gitarda (ve divan curasında) Cahit Berkay, basgitarda Taner Öngür ve davulda Ayzer Danga vardır. Konserin sunuculuğunu ise İzzet Öz yapmaktadır.

Konserin sonrasında İzzet Öz “Arkadaşlar, bu geceyi, daha doğrusu konserinizi ölümsüzleştirmemiz gerek” deyince Taner Öngör “O zaman bir stüdyoya girelim ve aynen böyle çalalım” diye bir öneri getirir.

Cem Karaca da “Stüdyoya girelim, şarkı aralarında konuşalım. Hepimize güzel bir anı olsun” deyince, bütün ekip gecenin bir yarısı çalışmaya başlar. Karaca konuşmaları hazırlar. Şarkı listesi belirlenir. Sabaha kadar çalışırlar. Ertesi gün İzzet Öz, stüdyoyu ayarlar. Bir saatlik kayıt hakları vardır. 2 şubat 1973’te kayda girerler ve 6 şarkıyı kaydederler. Cem Karaca sunumları okur…

Cem Karaca’nın notlarını, şarkı listesini ve kayıtları yıllarca arşivinde saklayan İzzet Öz, tam 43 yıl sonra, 2 Şubat’ta 2016 bu kaydı ‘2.2.1973’ ismiyle yayımlar.

Plağın içinde daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflar, Cem Karaca’nın el yazıları bulunuyor. Albüm, Cem Karaca’nın sunumuyla başlıyor. İçindeki şarkılar ise Obur Dünya, İhtiyar Oldum, El Çek Tabip, Alageyik Destanı, Edalı Gelin, Deniz Üstü Köpürür.

İzzet Öz verdiği bir söyleşide “O zamanlar 20’li yaşlardaydık hepimiz. Kaydı yaptık ve hatıra olarak ben sakladım. Cem’i el yazısıyla aldığı notları da... Kayıtlar o zamanki teknolojinin çok üstünde. Yıllar sonra Cem ölmeden evvel ona dinletecektim, nasip olmadı” der...

 

Sanatçı ölümünün 13. Yılında daha önce yayımlanmamış fotoğraflarından oluşan bir sergi ile anılıyor…

Cem Karaca’nın manevi oğlu Genco Sabancı’nın özel albümünde bulunan veya kendi çektiği, daha önce yayınlanmamış 50 fotoğraftan oluşan sergi, BASAD Altan Erbulak Sanat Galerisi’nde  açıldı.

Bakırköy Belediyesi ve kurucularından olduğu BASAD’ın (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) katkılarıyla hazırlanan sergiyi 16 Şubat 2017’ye kadar gezilebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri