01
Şubat

‘İnsan en son anıldığı gün ölür’ derdi: 10 başarılı illüstrasyonuyla 10 maddede Barış Manço

01 Şubat 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Sevilen sanatçı Barış Manço 18 yıl önce bugün hayata veda etti. İlgi odağıydı her zaman ama sevgiyi magazin literatürünün bellediği yöntemlerde yapmamış, hayatını bir rock’çı olarak sürdürmüştü. Bugün, her 1 Şubat’ta olduğu gibi özlemle anılıyor Manço. Biz de Manço’ya atfen yapılan ve Behance.net sitesinde yer alan illüstrasyonlarla birlikte sanatçının pek bilinmeyen 10 yönünü sizler için derledik…

 

AYKIRI AKADEMİ

Barış Manço’nun Türkiye’den ve dünyadan aldığı 3 binden fazla ödül ve plaketi vardır. Belçika ve Fransa gibi ülkelerden aldığı ‘şövalye’ unvanı ve vatandaşlıklar gibi çok sayıda uluslararası taltifi bulunuyor.

İllustratör: Beril Başak Hızal

(İllustratör: Beril Başak Hızal)

Sevilen şarkısı Gül Pembe Barış Manço’nun büyükannesi Nimet Manço’nun lakabı. Manço Gül Pembe Hanım’ı 13 yaşındayken kaybetmiş…
İllustratör: Serhan Yavaş

(İllustratör: Serhan Yavaş)

Barış Manço ilk grubunu ortaokulda okurken kurdu. 1958’de kurulan bu grubun ismi Kafadarlar’dı. Galatasaray Lisesi’ndeyken arkadaşlarıyla kurduğu ikinci grup olan Harmoniler’le sahne deneyimi yaşayan Manço, sahneye ilk kez Galatasaray Lisesi’nin konferans salonunda yaşadı, yıl 1959’du.

İllustratör: Birol Demircan

(İllustratör: Birol Demircan)

Barış Manço müzisyenliğinin yanı sıra bir illüstratör ve fotoğrafçıydı. Aynı zamanda gittiği ülkelerden fotoğraf makineleri toplayan Manço, bu yolla geniş bir fotoğraf makinesi koleksiyonu oluşturdu. Kendisi bu 310 parçadan oluşan koleksiyonu yaşarken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin müzesine bağışlamıştı.

İllustratör: Gözde Mercan

(İllustratör: Gözde Mercan)

Manço’nun cenaze töreni 6 kanal tarafından kesintisiz olarak yayınlandı. Manço hakkında yapılan röportajlar ve Kadıköy’de bugün müzeye dönüştürülen evinde yapılan yayınlar günlerce devam etti.

İllustratör: Hakan Arslan

(İllustratör: Hakan Arslan)

Manço sadece ‘Ekvatordan Kutuplara’ isimli gezi programıyla bile 5 kıta yaklaşık 600 bin kilometrelik yolculuk yaptı.

İllustratör: Yeşim Paktin

(İllustratör: Yeşim Paktin)

Kardeşi İnci Manço, ölümünden yıllar sonra ağabeyinin bilinmeyenlerini anlattığı bir programda şunları söylemişti: “Barış Manço ilk kazandığı parayla da , hiç unutmam 1960 yılıydı ve ilk para kazandığı konserdi , kazandığı parada 200 liraydı, o dönem için iyi çok iyi bir paraydı. Bu ilk kazandığı para ile bana bir elbise almıştı. Elbisede tam 200 TL tutmuştu. Yani ilk kazandığı parasının tamamını kardeşine ayıracak fedakar bir ağabeydi.”

İllustratör: Mehmet Altuğ

(İllustratör: Mehmet Altuğ)

Ailesinin aktarımına göre Barış Manço’nun en meşhur sözü “İnsan en son adı anıldığı gün ölür”dür.


İllustratör: Remzi Gürsaka

(İllustratör: Remzi Gürsaka)

Erkmen Sağlam ile Barış Manço 1969 yılında Manço Prodüksiyon’u kurarlar. Manço Prodüksiyon, o yıllarda Yılmaz Güney’in ‘Umutsuzlar!’ filminin de prodüksiyon şirketidir. Aynı zamanda Sağlam, daha Türkiye’ye televizyon gelmeden Manço’yla birlikte evin bir odasında televizyon stüdyosu kurduklarını anlatır: “İlk şirketimiz Manço Prodüksiyonu kurduğumuzda 1969 -1970’lerde başladığımız heyecanla daha fazla ne yaparız diye düşünüyorduk, o zamanlar Türkiye’de de televizyon yoktu. Belçika’dan 3 tane kamera , reji masası , 16 mm sinema makinası getirildi ve biz tv olmayan Türkiye’de bir TV stüdyosu kurmaya karar verdik, kurduk da. Barış Manço ile beraber Kadıköy’de aldığı binada bu stüdyoyu kurduk. Biz bu aletlerle TV yayın yapamadık ama biz televizyon olayını öğrendik. Biz Televizyonu Barış Manço’nun getirdiği aletlerle çalışa çalışa, alıştırma yapa yala öğrendik. “7’den 77’ye” programının temellerini bu dönemlerde attık.”

Seçil Özatözkul

(İllüstratör: Seçil Özatözkul)

Oğlu Doğukan Manço verdiği bir demeçte “Babam 1943’te İstanbul’da doğdu ve Türkiye’de ilk Barış ismini aldı, esasında isim babası. Barış ismi, 1941’de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu” diyerek babasının Türkiye’de ilk ‘Barış’ isimli kişi olduğunu ve adının Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olduğunu söylemiştir.

İllustratör: Zeynep Aktaş

(İllustratör: Zeynep Aktaş)

Pazar günleri yayınlanan 7'den 77'ye adlı programının kapanış anonsuyla bitsin:

"Adresim çok basit : Barış Manço, Moda, 81300 İstanbul"

 

 


Kapakta kullanılan illustrasyon: Murat Daşdemir

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri