23
Ocak

Evrensel Basın Yayın’a ‘OHAL’ uygulaması: 30 yıllık yayınevi bandrol alamaz, kitap basamaz hale getirildi!

23 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Evrensel Basım Yayın, 15 Temmuz sonrası başlayan KHK ile kapatmalardan nasibini almıştı. 700’üncü kitabını çıkarmaya hazırlanırken dergileri kapatılan yayınevinin temsilcileri bugün bir basın açıklaması yaptı ve “Evrensel kitap basamaz hale getirildi” dedi.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

29 Ekim tarihli Kanun Hükmünde Kararname ile dergilerinin faaliyeti durdurulan Evrensel Basım Yayın’ın temsilcileri, gelinen son duruma ilişkin ayrıntıları bir basın toplantısıyla paylaştı. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz ve PEN Türkiye ikinci Başkanı Ali İbrahim Özcan’ın da yer aldığı toplantıda konuşan yayınevi temsilcisi Cavit Nacitarhan, yayınevinin faaliyetlerinin de fiili olarak durma noktasına geldiğini anlattı. Yayınevi temsilcisi kararlılıkla yayınlarına devam edeceklerine vurgu yaptı.

29 Ekim günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname ile Evrensel Basım Yayın’ın bağlı olduğu Doğa Basın Yayın isimli şirketin üç dergisi kapatıldı. Ertesi gün erken saatlerde dergi faaliyetlerinin gerçekleştiği büro mühürlendi. Evrensel Basım Yayın’a ilişkin herhangi bir kapatma kararı olmadığı halde, şirketin tüm hesapları, mal varlıkları KHK ile bloke edildi. Yayınevinin faaliyet ruhsatları da Istanbul Ticaret Odası tarafından iptal edildi. Evrensel tüm girişimlere rağmen bandrol alamaz, kitap basamaz hale geldi.

‘YAYINEVİ FİİLEN KAPATILDI’

Yayinevinin temsilcisi Nacitarhan, “İnsanlığın aydınlık birikiminin, emek mücadelesinin neferi olmuş, ülkenin köklü yayınevlerinden biri olan Evrensel Basım Yayın, kitap yayınlayamaz hale getirildi” dedi. Geçen 2 aylık süreçte kendilerine herhangi bir bildirim yapılmadığını aktaran Nacitarhan, gelinen noktada durumun netleştiğini; Evrensel Basım Yayın’ın fiilen kapatıldığının kesinleştiğini gördüklerini anlattı.

Verdikleri mücadelenin gösterilecek dayanışmayla daha da büyüyeceğini belirten Nacitarhan, yayınevine yönelik bu keyfi uygulamaya karşı #DevamEdiyoruz hashtag’i ile başlattıkları dayanışma kampanyasının büyük ses getirdiğini söyledi. Bu süreçte, başta Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) yayınladığı bülten olmak üzere, yurtiçinden ve dışından yazar ve yayıncı örgütleri, yayınevleri, gazeteler, radyolar, sendikaların bu çağrıyı yaygınlaştırdıklarını ve uygulamayı protesto ettiklerini vurgulayan temsilci, “Alman Yayıncılar Birliği ve yurtdışından 2016 İstanbul Kitap Fuarı’na katılan yayıncılar, çeşitli yayınevleri, yazarlar dayanışma ziyaretlerinde bulundular. Buradan bir kez daha dayanışma gösteren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

‘YAYINCILIĞIN TOPLUMSAL DAMARINA MÜHÜR İŞLEMEZ’

Evrensel’in 1988’de Cağaloğlu’nda tek odalık bir ofiste yayın hayatına atıldığının; politikadan şiire, bilimden romana, çocuk kitaplarına, kurgu ve kurgu dışı birçok kategoride, emeğin dünü, bugünü ve yarınının kültürünü savunan 688 kitabıyla Türkiye’deki yayıncılık dünyasında hatırı sayılır bir yer tuttuğunun altını çizen Nacitarhan, “Evrensel Basım Yayın, bu ülkenin yayıncılık tarihindeki onurlu yerini çoktan almıştır” diye konuştu. “Kuşkusuz, Evrensel Basım Yayın’ın simgelediği yayıncılığın toplumcu damarına ne mühür ne neşter işler. Bu damar, elbette insanlığın aydınlık birikimini ve emeğin sesini okura taşımayı sürdürecek” diyen yayınevi temsilcisi, “Yayıncılığın toplumcu damarı akışına daha gür, daha güçlü devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri