20
Ocak

İhtiyar adam ve martının dostluğu: Her gün Moda’daki o balkonun demirine konar, sonra selam verip uçar gider

20 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Denizleri terk edip Kadıköy Moda’da yaşamaya karar vermiş bir martıyla, martının ‘baba’ olarak seçtiği ihtiyar adamın hikayesi…


AYKIRI AKADEMİ – İNSAN MANZARALARI

Her gün aynı saatlerde gelip balkon demirine konuyor bu martı. Geçmişini bilmiyoruz ama ne yazık ki İstanbul’da yaşadığımız için neden bulmakta çok zorlanmıyoruz. Denizlere küsmüş belli ki, Modalı olmayı tercih etmiş. Burada kendisine sıkı dostlar da edinmiş. Moda sakinlerinden Nur Sey’in gözlemlerinden damıttığı kaleminden bir martının ve onun o sıkı dostlarının hikayesi bu. Nur Sey’in günlük gibi, farklı zamanlarda yazdığı ve birleştiğinde büyük bir dostluğun sahnesi haline gelen ‘İhtiyar Adam ve Martı’ hikayesini, yazarının da onayıyla okurlarımızla paylaşıyoruz…

 

Mayıs 28, 2015

Sizi bir martıyla tanıştırmak istiyorum: Yaklaşık 5 yıldır, hiç sektirmeden, her öğlen saat 13:00 civarı gelip, karşı komşumun balkonunun demirine konar. O anı, bir işe dalmış da olsam kaçırmam, çünkü kedilerim hemen cama koşturup, hemcinslerinin kuş gördüklerinde çıkarttıkları sesle, bu aykırı martıyı selamlarlar..

Yaklaşık 5 dakika içinde ritüel başlar; Komşum, bir elinde bir tabak, diğerinde bir maşa ile balkonda belirir. Balkonun demirinde bekleyen dostuna tek tek 12 adet orta boy istavrit uzatır. Martı, balıkları bitirince öne doğru eğilip selam verip pırr diye uçup gider. Bazen bir balığı alıp hemen uçar ve aynı hızla geri gelir. Tekrar alıp yine pırr... Anlarım, bebiş martılar var yuvasında, onlara götürüyor.

Yaz tatilinde İsfendiyar amca ve eşi Güney'e gittiklerinde, alt katımdaki komşum ya da ben, balık değilse bile evimizde ne varsa Modalı J.L'i doyuracak bir şey bulur, kanatları düşük yollamayız onu sokağımızdan.

Kim bilir, belki de bir havai fişek gösterisinde ailesini kaybedip denizlere küsmüş ve hür iradesiyle İsfendiyar amcayı, yaşamının babası bellemiş bir martıdır o.

Kendisi takdimimdir.

***

Şubat 17, 2016

İsfendiyar amca artık sevgili martısını besleyemiyor.. Çok zor hareket ediyor, balkona kısa süreliğine -hava almak için- çıkabiliyor. Sokağın üç Nur'undan biri olan eşi üstlendi martıyı besleme ritüelini; ancak o da çok yaşlandı artık.

Az önce balkon demirlerine konup günlük istihkakını bekleyen Modalı JL'i görünce, geçen yıl yazdığım bu yazı geldi aklıma. Yeniden hatırlamak-hatırlatmak istedim. Kim bilir? Belki yüreklerimizin derinliklerinden dilersek, İsfendiyar amca yeniden sevgili martısını elleriyle besleyebilir

***

Şubat 19, 2016

Yazıyı, sayfamda 367 sonra güncellerken, ağırlaştığını bilmiyordum. İçime doğmuş adeta.

Doğan aradı, sabaha karşı martısının kanadında bizi terketmiş İsfendiyar amca…

Bugün öğlende Moda Camii'nden uğurlamaya gideceğiz tüm sevenleri olarak. Modalı JL'in dostu, bundan böyle evinin balkon demirlerine bir martı kanadında konacak. Huzurlarda olsun…

***

Nisan 12, 2016

Rahmetli İsfendiyar amcayı hatırlıyorsunuzdur eminim. Gittiğinden beri Modalı JL'in günlük rızkı artık eşi Nur hanımdan.

Bir adı varmış meğer; bembeyaz ve parlak tüyleri nedeniyle, İsfendiyar amca onu ‘İnci’ diye çağırırmış. Camdan cama sohbet ettik. Yardıma ihtiyacı olduğunda her an arayabileceğini hatırlattığımda, telefonuyla ne zaman konuşsa hattan tıkırtılar geldiğinden şikayet etti ve "Küfür yerine, saygılar sunarım efendim diyorum" diye ekledi gülümseyerek.

‘Pompei'nin Son Günleri’nden kalma nadide bir kişilikle konuşuyormuş gibi hissettim bir an…

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri