19
Ocak

100 yıl önce ödünç aldıkları kitabı kütüphaneye iade ettiler

19 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

San Francisco’da yaşayan bir kişi, büyükannesinin tam 100 yıl önce kütüphaneden ödünç aldığı kitabı teslim etti.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

 

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco şehrinin Halk Kütüphanesi’ne, buradan tam 100 yıl önce alınan bir kitap iade edildi. 1917’de alınan kitabın isminin ‘Forty Minutes Late’ (40 Dakika Geç) olması da olaydaki bir başka ilginç detay.

Kitabı kütüphaneye teslim eden Webb Johnson, Hopkinson Smith’in yazdığı 1909 basımlı kitabı büyük büyükannesinin ödünç süresinin dolmasına bir hafta kala vefat ettiği için iade edemediğini ve öylece unutulduğunu söyledi.

Kütüphanelerde uygulanan ‘gecikme’ cezası Johnson’a günlük 10 cent’ten 4 bin dolara yakın bir ceza ödetecekti. Ancak San Francisco Halk Kütüphanesi kitapların sırf bu gecikme cezası yüzünden bile getirilmediğini anlayınca bir af uygulaması başlattı. Johnson da bu aftan yararlanarak kitabı kütüphaneye teslim etti, herhangi bir ceza ödemedi. Olaydaki üçüncü bir ilginç detaysa bizce bir halk kütüphanesinin o kadar yıldır açık ve kayıt sisteminin aktif olması. Türkiyeli kitapseverler pek alışık değil ama San Francisco Halk Kütüphanesi 1878’den beri faaliyette.

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri