19
Ocak

Taksim’de nostaljik tramvayın sesi 6 ay boyunca duyulmayacak

19 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

İstanbul’un simgelerinden biri de Taksim’deki nostaljik tramvay. Tramvayın 6 ay süreyle çalışmayacağı, bu süre zarfında belediyenin ‘alt yapı’ çalışması yapacağı açıklandı.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Kırmızı-beyaz rengi ve yürürken aniden duyduğunuz çan sesiyle İstiklâl Caddesi’nin en ünlü simgesi olan T2 hattı ya da bilinen ismiyle ‘Nostaljik tramvay’ en az 6 ay boyunca caddede boy göstermeyecek. Nostaljik tramvayın hattında ve İstiklâl Caddesi’nde iyileştirme çalışmaları yapılacağı duyuruldu. İETT’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstiklal Caddesi'ndeki alt yapı, zemin ve Nostaljik Tramvay raylarındaki iyileştirme çalışmaları nedeniyle 19.01.2017 tarihinden itibaren Nostaljik Tramvay geçici olarak hizmet veremeyecektir. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Nostaljik Tramvay hattımız yeniden İstanbullulara hizmet vermeye başlayacaktır.”

İstanbul’un çeşitli noktalarında görev yapan tramvaylar, verdikleri 50 yıllık hizmetin ardından ‘Kentin hızına ayak uyduramadıkları’ gerekçesiyle kaldırılmış ve yerlerine troleybüsler konulmuştu. 60’lı yıllarda yapılan bu değişikliğin ardından 1989 yılında, çürümeye bırakılan eski vagonların orijinallerine uygun restorasyonu yapıldı. Bu dönemde trafiğe kapanan ve  yayalaştırma çalışmaları süren İstiklâl Caddesi, pilot bölge olarak seçildi. Taksim-Tünel hattı böyle oluştu. Yaklaşık 2 kilometrelik hat gün de yaklaşık olarak 2 bin 500 yolcu taşıyor.

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri