14
Ocak

Makedonya’da ilginç bir etkinlik: Vevçani Karnavalı

14 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

Makedonya'nın en eski karnavalı olarak kabul edilen Vevçani Karnavalı başladı. Bin 400 yıllık tarihi olduğu düşünülen karnaval öncesi Vevçani Belediyesi, Makedonya'da yaşayan farklı dini ve etnik gruplardan vatandaşlara, karnavalda kullanılan maskeler ve konular nedeniyle "kızmama" çağrısında bulundu.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Makedonya’da 13-14 Ocak tarihleri arasında ilginç bir etkinliğe sahne oluyor: Vevçani Karnavalı.

Bin 400 yıldır yapıldığı düşünülen karnavalda, küçük bir köy her yıl bu iki günlük sürede çılgınlar gibi eğleniyor. Karnaval sırasında sarhoş olmak ayıplanacak bir şey değil, insanlar istediği kılığa girebiliyor, istediği makyajı yapabiliyorlar. Bu ‘istediği gibi’ kavramı yüzünden her yıl başına iş açılıyor Makedonya’nın. Karnavalın katılımcıları bazen ‘islamofobik’ olmakla, bazen de ‘pagan’ olmakla suçlanıyorlar. Öyle ki bu yıl, karnaval başlamadan önce Vevçani Belediyesi bir açıklama yaptı ve önden önlemini aldı. Belediye, Makedonya'da yaşayan farklı dini ve etnik gruplardan vatandaşlara, karnavalda kullanılan maskeler ve konular nedeniyle "kızmama" çağrısında bulundu.

Vevçani katılımcıları ise karnavalda yaşadıkları birkaç güne ‘tam özgürlük’ diyor. Ayrıca bu karnavalda yaşla ilgili herhangi bir kısıtlama da yok.

Karnavalın ismi Makedonya’nın küçük bir köyünden geliyor. Doyasıya eğlenmek isteyenler, Avrupa’nın dört bir yanından bu karnavala geliyor ve belki de hayatlarının en ilginç 2 gününü geçiriyor. Karnaval dünyadaki diğer karnavallardan eskicil, gizemli ve doğaçlama özellikleri ile ayrılıyor. Karnavalda maske ve kostümlerle yıl boyunca ülke içinde ve yurt dışında yaşanan önemli olaylara ilişkin mesajlar veriliyor. Vevçani Karnavalı Vasilitsa halayı ve karnaval sırasında kullanılan maskelerin yakılmasıyla son buluyor. Maskelerin yakılması bir gelenek ve insanlar bu gelenekle kötülüğü sonsuza dek def edeceklerine inanıyorlar.

 

Karnavaldan görüntüler:

 

Fotoğraflar: Reuters

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri