09
Ocak

OHAL’de havuçtan burun yapmalı!

09 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

...Sosyal medyadan bir süre uzak kalmalısınız ki karın tüm kötülükleri örttüğünü düşünmeye devam edebilesiniz…

 

AYKIRI AKADEMİ – YENİ TÜRKİYE HALLERİ

Dışarıda hava buz, her yer beyaz örtüyle sarılı. Perdeleri sonuna kadar açmış, çayınızı da elinize almışsanız huzurun fotoğrafını çekmek için haber verin geliyorum. Ama bu duygunun birkaç dakika daha devam edebilmesi için bazı şartları yerine getirmeniz gerekli.

Dışarıda işiniz varsa asla çıkmayacaksınız, sakın ola hastalanmayın çünkü belediye, sizden aldığı vergileri belli ki başka çok önemli işler için harcamış, karla kaplanmış yolları açmaya bir ödenek ayıramamış!

Diyelim elinizdeki çayı bırakmak ve çıkmak  zorundasınız, altı saat yolda kalacak kumanyanızı çantanıza iliştirin, çişiniz gelirse ona önerebileceğim bir şey  yok, siz işinizi bilirsiniz!

Ne diyorduk, pencere önünde sefanın biraz daha uzun sürebilmesi için diğer şartımız  ise beyaz örtüye bakıp uzaklara dalmamak; oralarda, kartopu için öldürülen Nuh Köklü gülümseyebilir size…

Ya da sosyal medyadan bir süre uzak kalmalısınız ki karın tüm kötülükleri örttüğünü düşünmeye devam edebilesiniz…

Mesela belediye otobüsünde bir kadına tecavüz eden şoförü duymamalı ya da kar kaplanmış ağaçlarla dolu bir ormanda çıkan yangından habersiz olmalısınız... Yudumlarken o çayı,  üç gündür su içemediğini bilmemelisiniz  tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın, henüz yeni doğmuş bir bebeğin günlerdir gözaltında tutulan babası Mahir’i görmemiş olması düşmemeli aklınıza…

Pencerenizin az ilerisinde soğuktan sığınmış kedileri görmüş bir ah geçirmişseniz içinizden, biraz önce belediye durağında şoförleri rahatsız ettiği için kaldırılan köpek kulübesinden habersiz olmalısınız  ya da duymamış olmalı Soma’da,  o anlarda kömür kırıcı makinesine sıkışan madenciyi…

Şimdi her yere kar yağmaya devam ediyor ve siz pencere alınlığındasınız, dışarıdan her kötülükten habersiz kardan adama havuçtan burun yapan dünya güzeli çocukların sesleri geliyor… Aklınızda daha kısacık zamanda patlamış bombalar var belki…

Anlayacağınız bu ülkede dışarıdan gelen sevinç çığlıklarının tadını çıkarmak bile zor, ben size o halde başka haberler de vereyim. Malumunuz OHAL günleri devam ediyor,  ihraçların, açığa almaların, göreve iadelerin ışık hızıyla yarıştığı güzel ülkemde belki şu dakikalarda yeni kararnamelerin imzası atılıyordur.

* * *

Onun dışında her şey aynı, eğitimde istikrarımız çok şükür devam ediyor. Okuduğunu anlamada 50. sırayı kimseye bırakmaya niyetimiz yok, bilim bizim işimiz dedik ve 52. sıraya geriledik. Yakında Ey PİSA seslenişini duyacağımızı düşünüyorum.

72 ülke katıldı bu uluslararası değerlendirme testine, kimse çocuklara kabahat bulmasın, 14 yılda 6 bakan değiştiren devletin hiç mi suçu yok?

Milli güvenlikten sorumlu bakanı, milli eğitim bakanlığına atamanın bu rakamlarda payı?

LGS , OKS sonra SBS derken sıvalarda harf ahengi denemesi yapanların?

Matematik dersini din öğretmenin verdiği okulların?

Kız  ve erkek çocukları farklı sıralara oturtanların?

Büyüklerinin bile aşamadığı travmatik bir gecenin; darbenin, tatbikatını ilkokul çocuklarına yaptıranların?

Yapboz yaptığınız eğitim sisteminin hiç mi suçu yok?

Milli Eğitim Bakanı sınava fen liseliler girseydi ilk üçte olurduk diye buyurdular. E sormazlar mı adım başı kapattığınız fen liselerinin yerine açtığınız imam hatipleri vatandaş mı istedi diye?

Bu sorunlar; eşit, parasız, laik, bilimsel eğitim anlayışı esas alınmadığından mı kaynaklanıyor dediniz.

Yine beni öksürük tuttu, siz öyle demeyin, çok şey etmeyin, onlar en iyisini şey ediyordur…

Neyse yazının sonuna geliyoruz son kez bir kayıt edeyim malum bu aralar elektrikler çok gidiyor… Bakan açıkladı birlik ve beraberliğimize düşman devletler kablolarımızı kesiyorlarmış!

Ne oldu? Niye gülüyorsunuz, ciddi bir şey anlatıyorum şurada.

Ne diyordum siber saldırı varmış! Yok canım kedidir o kedi!

Hani posta kutusuna bırakılan elektrik faturalarınızda kalem kalem soyulduğumuz pardon ödediğimiz;  aktif enerji bedeli, dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, TRT payı, belediye tüketim vergisi  bir de  yaklaşık halkın cebinden çıkan 2 milyar 873 milyon 61 bin TL.’cik vergi yetmiyor olsa gerek  size zahmet bakım onarım işlerine de bir el atın, eliniz değmişken siber saldırı payını da ödeyiverin. Pamuk elleriniz dert görmesin…

O halde bir öneriyle vedalaşalım; ne demişti patates soyacağımın ilgilenmekten büyük keyif duyacağı yanmaz kefen satan biri “Satranç oynayan lanetlenmiştir.”

Siz iyisi mi olağan üstü koşullardan geçtiğimiz ama sevgi pıtırcığı olduğumuz şu günlerde enseyi karartmayın huninizi takın ve satrançın keyfini çıkartın…

 

 

 


Kapak fotoğrafında kullanılan karikatür Latif Demirci'ye aittir.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri