04
Ocak

Kuzey Ormanları Savunması: Askeri alanlar Kuzey Ormanları’nın doğal parçası, sermayeye değil ormana iade edilmeli

04 Ocak 2017 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Bugün Çevre Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen Kuzey Ormanları Savunması destekçileri, askeri alanların yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi, ‘Ormandan alınan alanların ormana iade edilmesini’ istedi.

 

Aykırı Akademi – HABER – Serdar Nâzım Yüce

Kuzey Ormanları savunucuları askeri bölgelerdeki yeşil alanların yapılaşmaya açılmasına karşı bir basın açıklaması yaptı. Bugün Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi’nde konuyla ilgili sunum ve basın açıklaması yapan Kuzey Ormanları Savunması (KOS), İstanbul’da kamu arazi mülkiyetinin yüzde 10’unu oluşturan askeri alanların geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında askeri alanlar üzerinde kurulan projelerin hız kazandığına dikkat çeken Savunma, “Bu projeler ‘park olacak’ ya da ‘kentsel dönüşümde kullanılacak’ argümanları ile meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Askeri alanlardaki ormanlar, İstanbul’un geleceği olan Kuzey Ormanları’nın doğal parçasıdır; her şartta korunmalı, ormana dahil edilmelidir” dedi.

İstanbul’daki orman alanları 2012 yılında 710 bin hektar iken 2015 yılında 637 bin hektara düştü. Kuzey Marmara Otoyolu’nun kuzey ormanlarını doğu-batı doğrultusunda ikiye bölerek orman ekosistemine büyük zarar vermesi yetmezmiş gibi, ortasında kurulan 3. Havalimanı şantiyesi, bu projelere beton sağlamak üzere kurulan beton santralleri, taş ocakları orman alanlarına ciddi zararlar verdi. Söz konusu zarar büyüyerek devam ediyor. “İstanbul’un tamamını arsa, her toprak parçasını rant alanı olarak gören iktidar ve yandaşlarının kapalı kapılar ardındaki pazarlıkları devam etmektedir” diyen Kuzey Ormanları Savunması, “Askeri alanların şehir dışına çıkarılması ve yerlerinin yapılaşmaya açılması için 15 Temmuz Darbe Girişimi ve onu takip eden OHAL süreci bir fırsat olarak görülmekte ve yapılması planlanan yapılar kentsel dönüşüm kavramları ile meşru hale getirilmeye çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘O ALANLAR ORMANIN PARÇASI’

Açıklamada İstanbul içinde yer alan 17 hektar askeri alanın 15,7 hektarının, orman alanları ile bir bütün oluşturduğuna dikkat çeken Kuzey Ormanları Savunması, “Bugün çitlerle ayrılmış olmasına rağmen Kuzey Ormanları ekosisteminin doğal bir parçası olan bu alanların, çeşitli isimler altında doğal çevreden koparılmaması ve yapılaşmaya açılmaması gerektiğine inanıyoruz. Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız” açıklaması yaptı.

Ali Ağaoğlu’nun inşaat firmasının ‘Maslak 1453’ projesini de aynı yöntemlerle, askeri alan içinde kalan Fatih Ormanı’na yaptığını; Hasdal, Maltepe ve Maslak’ın geri kalan kısmının da aynı sorunu yaşamaması gerektiğini belirten Kuzey Ormanları savunucuları, “Kuzey Ormanları’nın içinde ve bitişiğinde yer alan askeri alanlar Kuzey Ormanları’na iade edilmelidir” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un sahip olduğu yeşil alanların büyük bölümünü kaybettiğine dikkat çeken Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri, yaptıkları basın açıklamasına şöyle devam etti:

“Sahip olduğu yeşil alanların büyük bölümünü kaybeden İstanbul için Kuzey Ormanları’nın korunması ne kadar önemliyse kent içinde yeni yeşil alanlar yaratılması o derece önemlidir. Tabiri caizse İstanbul dev bir beton yığınına dönüşmüştür. Bu yüzden kent içinde kalan askeri alanlar, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen Validebağ Korusu, Aydost ’Ormanı’ gibi mesire amaçlı kullanılmayan birer koru olarak değerlendirilmelidir.“

‘PROJELER DURSUN, YENİLERİNE İZİN VERİLMESİN’

Yetkili tüm kurumları, “Trakya ve Marmara’nın nefesini veren, toprağını sulayan, milyonlarca insan ve sayısız hayvanın yaşam kaynağı olan Kuzey Ormanları ekosistemine zarar vermekte olan tüm projeleri derhal durdurmaya, yenilerine izin vermemeye, ormandan aldıkları alanları ormana iade etmeye” çağıran yaşam savunucuları halkın da bu konuya müdahil olmasını istedi.

(Fotoğraflar: KOS Medya)

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri