04
Ocak

Nejat Yavaşoğulları: “Ben ‘Acil Demokrasi’yi uzun süre gündemde kalacağını düşünerek yazmamıştım.”

04 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

"Hür demokratik  parlamenter sistemde... 

olağanüstü haller, geçis dönemleri,  sıkıyönetimler, "simdi sırası değil"ler, fikir suçları, idam cezası...

çeliskiler keskinlessin diye böyle mi geçsin ömrüm?

Acil Demokrasi!!!"

 

 

AYKIRI AKADEMİ – AYRINTIDAKİ ŞEYTAN

RS FM’deki programında hemen her sabah bir Bulutsuzluk Özlemi Şarkısı çalan Enver Aysever’in bugünkü konuğu, Bulutsuzluk Özlemi’nin değişmeyen ismi ve solisti Nejat Yavaşoğulları idi.

Sanatçı Bulutsuzluk Özlemi’nin simge şarkılarından ‘Acil Demokrasi’yi uzun süre gündemde kalacağını düşünerek yazmadığını; o dönemde çağdaş bir ülke olacağımızın beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Nejat Yavaşoğulları, Bulutsuzluk Özlemi şarkılarına bugün ihtiyaç duyulduğunu söylerken, geçmişte çağdaş bir ülke umuduyla şarkılarını yaptığını dile getirdi. “Acil Demokrasi” şarkısını yaptığı zaman, ülkeye demokrasinin yerleşeceğine inandığı için ancak birkaç yıl çalınıp, söylenebileceğini düşündüğünü belirtti ve “Hep ilerisi için umut ve beklentimiz vardı. Çağdaş bir ülke olacağımızın beklentisi olduğu dönemlerdi. Ben Acil Demokrasi’yi uzun süre gündemde kalacağını düşünerek yazmamıştım. Aydınlanma devrimi yapabilmiş bir ülkenin kaos ortamına gelmesinden dolayı üzgünüm. Ülkenin yarısı laftan anlamayan, mantığını çalıştıramayan, olayları tek yönlü olarak algılayan bir kitle. Diğer yarısı voleybol şampiyonasına kızlar yetiştiriyor. Kimi uluslararası bir ressam. Bunun nedenleri elbette herkese göre değişiyor ama bunun temel nedeni akıldan uzaklaşmak” dedi.

Burada bir parantez açarak grubun isminin Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıldönümünde Mümtaz Soysal’ın yazdığı bir makaleden aldığını da hatırlatalım:

‘onları ölüme götüren şey bulutsuzluk özlemiydi’

Makaleyi gençlik yıllarında okuyup etkilenen Yavaşoğulları, ‘Bulutsuzluk özlemi sardıysa beni kanat takıp deniz gibi uçmam mı lazım’ diye bir şarkı yazar. Zamanla bu isim grubun adına dönüşür.

Acil Demokrasi ise Bulutsuzluk Özlemi’nin 1990 yılında yayınladığı ikinci stüdyo albümü olan ‘Uçtu Uçtu’daki şarkılarıdan biridir. Söz ve müziği Nejat Yavaşoğlulları tarafından yazılmıştır. ‘Acil Demokrasi’ ‘Gün Başlıyor’, ‘Lagara Lugara’ ve ‘Sözlerimi Geri Alamam’ gibi klasikleşen 11 parçanın yer aldığı albümün plağının da 2016’da müzikseverlerle yeniden buluştuğunu hatırlatalım.

 

Şarkıyı Acil Demokrasi özlemi ile paylaşıyoruz....

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri