04
Ocak

Dünyanın Karşısındaki Ev

04 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

'Mutlu Ölüm’de bahsedilen Dünyanın Karşısındaki Ev Camus’nün yaşadığı Cezayir koyuna bakan evdir.  Bu ev Camus’ün sığınağı ve karargahı olmuştur.

 

 

AYKIRI AKADEMİ – AYRINTIDAKİ ŞEYTAN

Camus’nün Simone Hié’yle(*) olan ilişkisi, onu arkadaşlarından ve ailesinden uzaklaştırmış, incitmiştir. Bu dönemde, hayatının sonuna kadar arkadaşı olacak olan Jeanne-Paul Sicard ve Marguerite Dobrenn ile tanışır. Camus, 1935 yılından itibaren Cezayir tepelerinde yer alan bir evde  arkadaşlarıyla yaşamaya başlayacaktır.

Kızı Cathrine verdiği röportajda; “ 23 yaşındayken, ki 1930’ların sömürge toplumunda inanılmaz ölçüde modern gelen bir şey bu, ikisi eşcinsel üç kadınla birlikte ortak bir ev tutar. Bu “Esaslı Ev”in taraçası Cezayir koyuna bakar.” diye anlatacaktır Camus’nün yaşadığı bu dönemi.

Mutlu Ölüm’deki Dünyanın Karşısındaki Ev Camus’nün yaşadığı Cezayir koyuna bakan evdir.  Bu ev Camus’ün sığınağı ve karargahı olmuştur. Burası ‘insanın mutlu olduğu bir ev”dir.

Camus’nün “Mutlu Ölüm” kitabının kahramanı Mersault, Prag’da mutluluğun kendisinden uzaklaştığını hisseder; güneşe yönelerek Cezayir kentine döner. Burada ‘Dünyanın Karşısındaki Ev’de üç kız arkadaşıyla ortaklaşmacı yaşam deneyimi yaşayacaktır. Bu bölüm Mutlu Ölüm’de “katıksız ve süreki mutluluğun çağrıştırıldığı” ve “zamanın kazanıldığı” bölümdür. (**)

Yıllar sonra Ressam Louis Bénisti “Dünyanın Karşısındaki Ev” adıyla resmedecektir bu evi...

 

(*) Camus 1932 yılında, daha sonra evleneceği, Simone Hié ile tanışır. Simone Hié, yetenekli bir oyuncudur ve göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Enişte Gustave Acault bu ilişkiyi onaylamayınca, Camus evden ayrılmak zorunda kalır. Çift 1934 yılında evlenirler ancak Simone bir morfin bağımlısıdır. Camus bu evliliği devam ettiremez, ancak uzun süre boşanmaz. Boşanma, Camus’nün Francine Faure’la evlenmeye karar vermesiyle gerçekleşir. Camus yaşamı boyunca Simone Hié’ye destek olacaktır.

(**) Burak Atabay, http://www.academia.edu/5796056/Albert_Camus_Mutlu_%C3%96l%C3%Bm

 

Kaynak:

(1) Pierre – Louis Rey, Camus: Başkaldıran İnsan, YKY 

(2) Burak Atabay, http://www.academia.edu/5796056/Albert_Camus_Mutlu_%C3%96l%C3%Bm

 


Illustrasyon fransız çizer Jacques Ferrandez’e aittir. Yazarın 'Yabancı' adlı eserini çizgi roman olarak resimlemiştir.

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri