03
Ocak

İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace: "IŞİD’in bir sonraki adımı kimyasal silah kullanımı olabilir"

03 Ocak 2017 Yazar: Sebla Kutsal | Köşe adı: NÖBETÇİ MEDYA
Tüm Yazılar

The Telegraph’ta yer alan habere göre, İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace, IŞİD’in İngiltere’de kitlesel bir saldırı düzenlemek istediğini ve kimyasal silah kullanmasının önünde “ahlaki açıdan bir engel” olmadığını açıkladı.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER – Sebla Kutsal

İflah olmayan iyimserliğimizle 2017’ye de yeni umutlar, iyi dileklerle girmiştik ki, heyecanımız saatler içinde yerini yine hüzne, isyana ve endişeye bıraktı.

Yılbaşı kutlaması için İstanbul'un en gözde gece kulüplerinden Reina’yı seçen insanların, gecenin ilerleyen saatlerinde bir İslamcı teröristin kurşunlarına kurban gitmesiyle Türkiye, 2016’da alışıldığı üzere yeni yılın ilk günlerini de matem havasında geçiriyor.

39 kişinin yaşamını yitirdiği, 4'ü ağır 69 kişinin yaralandığı saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. Saldırgan ise hala kayıp, belki de aramızda dolaşıyor!

Uzmanlar, Orta Doğu’da, bilhassa da Suriye’de arı kovanına soktuğumuz çomağın eninde sonunda bize batacağını söyleyerek senelerce uyardı hükümeti. Boşuna tüketildi onca nefes, sayfalarca mürekkep… Bugün, o korkulan noktaya geldik işte. İslami terör silahını bize çevirdi, namlunun ucundan da kolay kolay kaçamayacağız.

Şimdilerde, çevremdeki yakın-uzak birçok tanış -bilhassa CV’si parlak olanlar- harıl harıl kaçış planı yapmaya başladı yine. Son yıllarda onlarca arkadaşım dünyanın farklı ülkelerine dağıldı. Belli ki, daha onlarcasını yolcu edeceğim.

Peki, kaçış çözüm mü? Daha da doğrusu; kaçılacak yer kaldı mı?

Tam da bu soruyla beynimi oyarken, İngiliz basınında yer alan bir haber sayesinde aradığım yanıtı bulmuş oldum.

The Telegraph’ta yer alan habere göre, İngiltere Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace, IŞİD’in İngiltere’de kitlesel bir saldırı düzenlemek istediğini ve kimyasal silah kullanmasının önünde “ahlaki açıdan bir engel” olmadığını açıkladı.

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta kimyasal silah kullandığını gösteren raporlar olduğunu belirten Bakan, Fas’ta güvenlik güçlerinin bastığı IŞİD’e ait bir hücre evinde bomba veya “ölümcül zehir” yapımında kullanılacak maddelerin ele geçirildiğini belirtti.

Wallace, merkezi Hollanda’da bulunan Europol’ün (Avrupa Polis Ofisi) son yayımladığı raporda da kimyasal silah kullanımı olasılığına dikkat çekildiğini ve bunun “herkesin en büyük korkusu” olduğunu sözlerine ekledi.

Cumartesi günü Sunday Times’a açıklama yapan Bakan, "Uzmanlar (IŞİD’in) amacının kitlesel imhaya yol açacak bir saldırı olduğu ve bunun için her yolu denemelerinin önünde ahlaki bir engel bulunmadığı yönünde uyardı” dedi.

“IŞİD’in amacı olabildiğince çok insan öldürmek, olabildiğince çok insanı terörize etmek” diyen Wallace, terör örgütünün İngiltere’de veya herhangi başka bir yerde kimyasal silah kullanmakta sakınca görmeyeceğinin altını çizerken, yakın geçmişte Nice, Berlin ve Brüksel’de yaşanan korkunç saldırıları hatırlattı.

 

(Kaynak: The Telegraph)

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri