01
Ocak

Yıl 1975: Halk “Yarınlar Bizim” demesine rağmen, jürinin oylarıyla Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika’” şarkısı birinciliğe seçildi...

01 Ocak 2017 Yazar: Aykırı Akademi

“Eurovision şarkı yarışmasında halkın karşısına çıktığımda ülkenin yarısı bana küfretti, yarısı helal olsun, dedi. Neden? Küfredenler, nasıl bir adam bu, diyordu. Bu nedir kardeşim, ne kadar çirkin, bize tokat mı atacak diyorlardı... Zincirlikuyu’da bir restoranda yemek yiyordum. Ben orada yemeğimi yerken, arka sıraya 3-5 beyefendi gelip oturdu. Konuları da Eurovision. İçlerinden biri, iyi ki Semiha kazandı, dedi. Neydi o çirkin adam diyorlardı. Ben de 25 yaşındayım, moralim bozuldu tabii. Kısacası mesele şu: Kişiler kolay kolay kabullenemiyor. Sonunda olağanüstü bir başarı var...”

Ali Rıza Binboğa

AYKIRI AKADEMİ – AYRINTIDAKİ ŞEYTAN

Ali Rıza Binboğa’nın besteleyip seslendirdiği “Yarınlar” şarkısının hafızalarda unutulmaz bir yeri vardır. Bestelendiği dönemde Türkiye’de umut olmuş, insanlara umut vermiştir.

Enver Aysever’in RS FM’deki ‘Oyuna Devam’ isimli programında konuşan Ali Rıza Binboğa Yarınlar’ı 12 Mart’ın kaos döneminde, Gümüşsuyu’ndaki Teknik Üniversite’nin kapısındaki sorgudan geri döndürülüp sınavı kaçırdığı bir günde,  Makine Fakültesi’ndeki piyanoda bestelediğini söyledi. “Ülkemizin bugün belki de idari yapısında yer alabilecek olağanüstü zeki, yetenekli insanları 12 Mart’ta yitirdiğimiz”i hatırlatan Binboğa, Aysever’e şarkının 1975 yılındaki Eurovizyon seçmelerinde yaşadığı “ilginç” serüveni anlattı.

 

1975 yılındaki Eurovizyon yarışmasında Halkın birincisini jüri on üçüncü seçti...

Türkiye’de bir dönem adeta simgeleşen “yarınlar” bestesiyle Ali Rıza Binboğa 1975 yılında Eurovizyon yarışmasına katılmış; 27.162 halk oyu ile birinci seçilmesine rağmen, 127 jüri oyu ile 13. olmuştur.

1975 yılındaki İlk Eurovizyon Denemesini hatırlayalım;

Türkiye 1973'te Eurovision Şarkı Yarışması ile izleyici olarak tanışmış; 1975'te TRT yarışmaya katılmaya karar vermişti.  Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından kendisini dünyadan soyutlanmış ve yalnız hisseden ülkede Eurovizyon, bir umut kaynağı olmuştu. Sokakta, evlerde, işyerlerinde, kahvelerde, her yerde konu eurovizyondu.

Türkiye'nin Eurovision'a katılmaması gerektiğini savunanlar vardı. Dış İşleri Bakanlığı Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmanın, "Türkiye'nin tanıtımı açısından yararlı olmayacağı" görüşündeydi...

"TRT Türk Hafif Müziği Şarkı Yarışması" adıyla düzenlenen 1975 Türkiye elemelerine çok sayıda şarkı katıldı. Memleketin bütün bestecileri, söz yazarları, şarkıcıları seferber olduğu yarışmanın, finalini elbette Bülent özveren sunuyordu. İkili bir seçim sistemi kurulmuştu. Bir yanda posta kartları ile gönderilen halk oyları, bir yanda TRT'nin jürisi. Halk oylamasında Ali Rıza Binboğa Yarınlar'la birinci olurken, jüri Semiha Yankı'nın seslendirdiği Seninle Bir Dakika'yı tercih etmişti. İki grubun birleştiği Cici Kızlar'ın Delisin'i de ortalama puanda öne geçerek birinciliğe ortak olunca, iş kur'aya kaldı. Cici  Kızlar boş zarfı çekince, birinciliği Semiha Yankı kazandı.

Ali Rıza Binboğa o günlerdeki duygularını şöyle anlattı;

“Eurovision şarkı yarışmasında halkın karşısına çıktığımda ülkenin yarısı bana küfretti, yarısı helal olsun, dedi. Neden? Küfredenler, nasıl bir adam bu, diyordu. Ben o dönemde 16 tane pırıl pırıl gencimiz arasında kendimi öne çıkarmak için teatral yeteneklerimi de kullanıyordum. Bu nedir kardeşim, ne kadar çirkin, bize tokat mı atacak diyorlardı. Hatta bir gün şöyle bir olay yaşadım: Zincirlikuyu’da bir restoranda yemek yiyordum. Sırtımı oturanlara döndürdüm. Ben orada yemeğimi yerken, arka sıraya 3-5 beyefendi gelip oturdu. Konuları da Eurovision. İçlerinden biri, iyi ki Semiha kazandı, dedi. Neydi o çirkin adam diyorlardı. Ben de 25 yaşındayım, moralim bozuldu tabii. Kısacası mesele şu: Kişiler kolay kolay kabullenemiyor. Sonunda olağanüstü bir başarı var...

Finale kalınca da halkımız bir anda, benim istediğim bu dedi ki, çok sahiplendi. Adeta bir kreşendo pozisyonunda gelişerek ve gereksinimmiş gibi kabul edilerek şevk ve özlemle dinleniyor. Ve bu bana mutluluk veriyor. Şu anlamıyla, bir sanatçını isteyebileceği tek bir şey vardır: Eseri söylendiğinde kendini hatırlayabiliyorsa aslında bir öz yakalamıştır. Şimdi yarınlar dediğimizde Ali Rıza Binboğa’yı hatırlıyorlar. Dolayısıyla ben üzerimize düşen sanatsal üretimi yapmışımdır diye kendimden memnun oluyorum.”

Türk halkının televizyonlarına başına kilitlendiği 22 Mart gecesinde Stockholm’de yapılan yarışmada  maalesef hayal edilen gerçekleşemedi, Hollandalı grup Teach-In'in şarkısı Ding-A-Dong birinci oldu.

Sanatçıların Toplu Eurovizyon Hatırası: Şarkıcısı, bestecisi, söz yazarıyla 1975 eurovision Türk hafif müziği şarkı yarışmasında derece alan sanatçılar toplu halde.

 

Halk tarafından çok sevilen  şarkı üzerinden “Yarınlar Bizim” adında bir film de çekildi.  Başrolünde Ali Rıza Binboğa oynuyordu. Türk sinemasının en önemli figürlerinden biri olan Kemal Sunal, Hababam Sınıfı serisinin 1975 tarihli ilk filminde, okul sonu müsameresinde “Yarınlar”ı da seslendirmişti. Bu sahne de belleklerimize kazınanlar arasında yerini almıştır.

 


Kaynak:

1) RS FM, Enver Aysever’le Oyuna Devam Programı, 30.12.2016

2) Eurovizyon ile ilgili bilgiler ve fotoğraflar www.oocities.org/eski45/erevizyon.html

www.oguztopoglu.com/2014/11/ali-rza-binboga-1975-hayat-dergisi.html

adreslerinden alıntılanmıştır

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri