31
Aralık

‘Hızlı İnternet’ Kanada’da artık temel vatandaşlık hakkı!

31 Aralık 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Kanada, dijital dünyanın en büyük ihtiyacını nihai kural haline getirerek yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları kapsamına aldı. Buna göre tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Kanada, alınan karar ile internetin kırsal alanlara kadar ulaştırılması için 750 milyon dolarlık bir bütçe de ayırdı. Yüksek hızlı internet erişiminden sorumlu olan Kanada’nın ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CRTC, bütçe dahilinde tüm vatandaşlara internet sağlayacak. Basın konferansında konu hakkında bilgi veren CRTC Başkanı Jean-Pierre Blais, “Ekonominin, refahın, toplumun ve tüm vatandaşların geleceği önemli hedefler belirlememize bağlı. Bunlardan biri de tüm Kanadalıları 21’inci yüzyıla bağlamak” ifadesini kullandı.

CRTC, internetin ‘temel hizmet’ olarak sunulması kapsamında yeni indirme ve yükleme hızları da belirleyecek. Sabit geniş bant hizmetleri için tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak. Söz konusu limitler, kurumun 2011’de belirlediği sınırın tam 10 katı.

 

HEDEF 2021

CRTC verilerine göre Kanada nüfusunun yüzde 18’ini temsil eden 2 milyon kişinin yüksek hızlı internete erişimi yok. Hükümet tarafından ayrılan bütçe 5 yıl için altyapı yenilenmesi için kullanılacak ve 2021 yılında tüm nüfusun hızlı internet erişimine kavuşması sağlanacak.

Yeni vatandaşlık hakkı kapsamında, kablosuz internet erişimi sunan hizmet sağlayıcıların 6 ay içinde mevcut tüm sorunların üstesinden gelecek yeni ürünler sunması kararlaştırıldı.

 

(Kaynak: Dijitalx)

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri