28
Aralık

13 bin ila 9 bin yıl öncesinin sanatı: Mağara duvarlarına püskürtme yöntemiyle insan eli çizimleri…

28 Aralık 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Arjantin’in Santa Cruz eyaletindeki Rio Pinturas’da bulunan Eller Mağarası’nda, günümüzden 13 bin ila 9 bin yıl önce yapılan tarih öncesi dönem mağara sanatına ait muazzam bir örnek sergileniyor.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

İspanyolca adı ‘Cueva de las Manos’ olan Eller Mağarası’nın da içinde bulunduğu bölge, 25 yıldan uzun bir süredir arkeolojik araştırmaların başlıca merkezi durumunda.

Mağara, 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. ‘Ulusal tarihi anıt’ ilan edilen mağara, mağara sanatının en güzide örneklerini sunuyor. Bununla da birlikte döneme ait avcılık sistemine dair kesitler veriyor.

Arkeologlara göre Eller Mağarası duvarları yüzeyindeki el izleri, 14 bin 500 yıldan fazla bir tarihe sahip Patagonya yerlilerinden Tehuelche grubunun atalarına ait.

Mağarada yaratılan resimlerde değişik teknikler uygulanmış. Özellikle de el resimlerindeki teknikler önemli. Bu konuda en belirgin teknik ressamların sol ellerini taşın yüzeyine koyarak sağ ellerinde tuttukları püskürtme borularıyla üfleyerek el izi bırakmaları.

Boyalar genellikle bitki köklerinden imal ediliyor. Mağarada görülen renklerse siyah, eflatuni kırmızı, sarı, beyaz, mor ve çok nadir olarak yeşil.

Eller Mağarası’nda el şablonlarının yanı sıra avlanmaya dair tasvirler bulunuyor. Bu tasvirlerde insanlar, hayvanlar ve av aletlerinin yanı sıra geometrik şekillerin varlığı da bir başka dikkat çekici nokta.

The Vintage News’te yer alan İspanyolca haber için;

https://www.thevintagenews.com/2016/09/29/cave-hands-important-example-prehistoric-art-believed-created-around-9000-13000-years-ago/

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri