23
Aralık

“Keşke yeni bir Gezi olsa da bu planlar yerle bir edilse”

23 Aralık 2016 Yazar: Aykırı Akademi

“Aralık ayının son haftalarında 1978 yılında çeşitli inanç gruplarının bir arada yaşadığı bölgede, kontrgerilla bugünkü adıyla derin devlet, inanç temelli herkesi kışkırttı ve insanları silahlandırıp Alevi evlerine sürdü. 111 kişinin resmi açıklamalara göre öldüğü bu katliamda Maraş sanığı milletvekili yapıldı.”

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

RS FM’de hafta içi her sabah ‘Oyuna Devam’ isimli programı hazırlayıp sunan Enver Aysever’in bugünkü konuğu eki CHP milletvekili Hüseyin Aygün’dü. Maraş katliamının 38.yılı nedeniyle açıklamalara bulunan Aygün, mezhepçiliğin önemini vurguladı;

“Mezhepçilik Ortadoğu’da büyük bir tehlike. AKP bu düsturla Suriye’ye saldırdı. Dünkü iki askerimizin yakılması bu korkunç çizginin geldiği noktayı gösterir. İnternet yasağı ülkenin nasıl bir diktatörlüğe gideceğini gösteriyor. Maraş katliamından sonra çok büyük bir işkence ve sorgu süreci yaşandı. Okullarda yapılan işkencelerde 7 kişi öldürüldü. İşkencede öldürülmeler ve yaygın işkenceler de katliamın devamı konumunda. Mezhepçilikten ders çıkaran, yönünü değiştiren ve bu anlamda önlem alan hükümetle değil, baskı yönetmeleriyle toplumu zapturapt altına alan bir anlayış görüyorum. Sadece katliamdan mağdur olmuş insanların anıları değildir. Mezhepçilik adına Alevilerin ve sol kesimin katledilmesinden herkesin ders almasını öneriyorum.”

Maraş’ta ne olmuştu?

Aralık ayının son haftalarında 1978 yılında çeşitli inanç gruplarının bir arada yaşadığı bölgede, kontrgerilla bugünkü adıyla derin devlet, inanç temelli herkesi kışkırttı ve insanları silahlandırıp Alevi evlerine sürdü. Ülkü ocaklarından, komanda kamplarından devşirilenlerin yaptığı kanıtlandı. MİT’in bir kısmının bu katliamda yer aldığı açıklandı belgeleriyle. Maraş, 12 Eylül’ün bahanesi oldu. Maraş katliamını 12 Eylül’ün bir provası olarak niteleyerek de AKP, 2010 referandumunu kabul ettirdi. İnsanlık suçlarını aydınlatmak projesinin olmayacağı belliydi. Bugün anmalar bile yasaklandı.

Anmalar neden yasaklanır?

Aleviler Maraş’tan göç ettirildi. Maraş büyük oranda Alevisizleştirilmiştir. Mezhepçiliğin neye mal olduğunu insanların öğrenmesini istemedikleri için anmalar yasaklanıyor. Maraş, 12 Eylül’e malzeme oldu ama hızla unutturma çabaları sürüyor. 111 kişinin resmi açıklamalara göre öldüğü bu katliamda Maraş sanığı milletvekili yapıldı. Dersim milletvekiliyken, Maraş’la ilgili Genelkurmay’a bir müracaatta bulunmuştum. Genelkurmay benden 50bin TL fotokopi parası istedi. Alevi canlarla bu parayı topladık ve Genelkurmay bu kez Maraş arşivinin Başbakanlık tarafından alındığını iletip, bize paramızı geri verdi. 17bin sayfalık arşiv Maraş kurbanları tarafından alınamadı. Anmayı, kötü geçmişi hatırlatmayı bırakalım, bir vekil olduğum zaman bile belgelere ulaşmam engellendi.

Meclis’teki Başkanlık oylamaları hakkında ne diyeceksiniz?

Milletvekillerinin özgürce oy kullanmaları hep ihlal edilir. Özellikle AKP’liler vekillerini denetlerler. Benim AKP kanadından hiç umudum yok. Başbakan da açıkladı; kendi grubunun tek kaygısı yedek vekillik. Benim gözümde parlamento tek parti devletinin asma yaprağı gibi bir şey. Muhalefet partisinin hiçbir önergesi kabul edilmiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Zaten bütün istediklerini yapıyor. Şimdi diktatörlüğe gidiyor. Yargısal yetkileri saraya bağlıyorlar. Bunu ekmek derdinde olan milyonlar göremeyebilir. HSYK’nın neredeyse tamamını cumhurbaşkanı seçiyor. Kuvvetler ayrılığı yerle bir ediliyor. Keşke yeni bir Gezi olsa da bu planlar yerle bir edilse diyorum.

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri