06
Aralık

Cübbeli Ahmet’in açtığı davadan beraat eden Orhan Gökdemir: Benim için bütün cübbeliler aynıdır!

06 Aralık 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Orhan Gökdemir, Cübbeli Ahmet tarafından hakkında açılan davadan beraat etti. Beraat kararı sonrası Akademi’ye açıklamalarda bulunan Gökdemir bu tür davalarla gericilerin “Yargı da bizim” mesajı verdiklerini söyleyerek “Olabilir. Ama unuttukları şu: o yargı hiç bizim olmadı. O yüzden korkmayız ve geri çekilmeyiz. Biz, bu dengeyi bozarız” yorumunu yaptı.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ilk çağrıcılarından olan soL ve Aykırı Akademi yazarı Orhan Gökdemir, 28 Mart 2016 tarihinde Twitter üzerinden, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kamuoyunda “Cübbeli Ahmet” diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün yer aldığı bir fotoğrafı "Başbakanın yanındaki cübbeli, sapıklara "bademci" diyormuş... Anlamı erkek çocuklarla eğleşmeymiş" ifadeleriyle birlikte paylaşmıştı. Cübbeli Ahmet, Orhan Gökdemir’in bu paylaşımında kendisine hakaret ettiğini iddia ederek, şikayette bulunmuş, şikayeti değerlendiren Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı da Gökdemir hakkında ‘hakaret’ davası açmıştı. Davanın ilk duruşması bugün Bakırköy 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Gökdemir’e ‘beraat’ çıktı.

Başsavcılığın hazırladığı iddianamede Orhan Gökdemir’in paylaşımı yaptığını kabul ettiği, Cübbeli Ahmet’inse uzlaşmaya yanaşmadığı belirtildi.  Başsavcılık söz konusu ‘hakaret’ davasını “Paylaşımın şikayetçiyi (Cübbeli Ahmet) küçük çocukların istismarını hoş gören bir kişiymiş gibi gösterdiği ve bu hali ile hakaret suçunu oluşturduğu” gerekçesiyle açtığını belirtmişti. Oysa, Cübbeli Ahmet’in pek çok videosunda “bademleme” ifadesini kullandığı görülüyor.

 

‘BENİM İÇİN BÜTÜN CÜBBELİLER AYNIDIR’

Duruşmada ifadesini tekrarlayan Gökdemir, “bademleme” ifadesini basından öğrendiğini; Bursa’dan geçilen bir haberde bu ifadenin yer aldığını söyledi. Gökdemir’in savunmasını yapanlardan Avukat Ayhan Erdoğan, “Bademci ya da bademleme gibi bir ifadeden rahatsızlık duyuyorlarsa bu onların sorunudur. Matufiyet ve içerik yönünden herhangi bir hakaret söz konusu değildir” dedi. Gökdemir’in diğer avukatı Özge Demir ise “Paylaşımda Cübbeli Ahmet’i doğrudan hedef gösteren bir ifade yok. Ayrıca fotoğrafta birden çok cübbeli var” diye konuştu. Cübbeli Ahmet’in avukatı Hulusi Yıldırım ise, dosyaya fotoğrafta yer alan diğer şahısların da dahil edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti talebi reddetti. Yine Yıldırım, Orhan Gökdemir’in de Cübbeli Ahmet’in de Giresunlu olduğunu, birbirlerini tanıyacaklarını söyledi. Bunun üzerine söz alan Orhan Gökdemir, Cübbeli Ahmet’i tanımadığını söyleyerek, “Benim için bütün cübbeliler aynıdır” dedi. Şikayeti ve Gökdemir’in ifadesini değerlendiren Mahkeme heyeti, Gökdemir’in beraatine karar verdi.

 

‘BU DAVALAR ÖLMÜŞ YARGININ MEZARLIKTA ÇALDIĞI ISLIKTIR’

Davayla ilgili Aykırı Akademi’ye konuşan yazar Orhan Gökdemir, “Son günlerdeki araştırmalar yargıya güvenin yüzde 2-3 oranında olduğunu gösteriyor. Bu bir çöküntü halidir” dedi. “2010 12 Eylül referandumu ile ele aldılar, altını oya oya bu hale getirdiler. 15 Temmuz vakası tüy dikti” diyen Gökdemir, “Yeni ne var? Yargı ülkede hep problemliydi. Ama yine de bir
’hukuk’ bir ‘yasa’ kavramı vardı. Hukukçular hukukçuydu demek istiyoruz. Artık
ikisi de ölmüştür. Bu davalar ölmüş yargının mezarlıkta çaldığı ıslıktır” ifadelerini kullandı.

 

‘BU FOTOĞRAF YENİ TÜRKİYE’NİN GÖRÜNTÜSÜ’

Attığı tweet’teki fotoğrafta bir sürü cübbelinin dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’yla beraber “arz-ı endam” ettiğini söyleyen Gökdemir, şöyle konuştu:

 “Ne işleri var başbakanla bilemiyoruz. Ama yeni Türkiye’nin
görüntüsü bu. Enver Aysever mahkeme arasında hatırlattı, fotoğrafın tek mağduru başbakan. Çünkü göçüp gitti. Arkasında stratejik derinliği olan büyük bir sorunlar yumağı bıraktı. Fotoğrafın üzerinde 140 karakteri bulmuş bulmamış bir yorum; Fotoğraftaki cübbeli, çocuk istismarına bademleme diyormuş. Yanılmışız, demiyormuş. Duruşmaya gelseydi, ne dediğini sorar öğrenirdik. Bu şansı tanımadı bize.”

 

‘KORKMAYIZ, GERİ ÇEKİLMEYİZ’

Bugün bütün televizyon ve gazetelerde Cübbeli Ahmet gibi kişilerin olduğuna vurgu yapan Gökdemir, “Sarayda onlar, başbakanlıkta onlar, bakanların yanında onlar. Ağızlarına ne gelirse, dini örtü yaparak üzerimize boca ediyorlar ve hiç eleştirilmeyeceklerini sanıyorlar. Bu davalar, eleştiriyi önleme davası. ‘Yargı da bizim’ mesajı veriyorlar bize. Olabilir. Ama unuttukları şu: o yargı hiç bizim olmadı. O yüzden korkmayız ve geri çekilmeyiz. Biz, bu dengeyi bozarız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri