06
Aralık

‘Tek kişilik örgüt’ Sarp Kuray: Bizim savunduğumuz birikim çok kuvvetli, en karanlık noktada aydınlık gelir

06 Aralık 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Cezaevinde başka bir üyesi bulunmadığı için “tek kişilik örgüt” olarak anılan 16 Haziran örgütünü kurduğu iddiasıyla 7 yıl 8 aydır tutuklu bulunan 71 yaşındaki Sarp Kuray tahliye edildi. Kuray bugün RS FM’e bağlandı ve Enver Aysever’in sorularını yanıtladı.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Sarp Kuray başka kimsenin üyelikle suçlanmadığı 16 Haziran örgütünü kurduğu iddiasıyla, ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmek’ ile suçlanıyordu ve 7 yıl 8 ay boyunca bu suçlamayla cezaevinde tutuluyordu. Uzun tutukluluk süresinden sonra tahliye edilen 71 yaşındaki Sarp Kuray, bugün RS FM’de ‘Oyuna Devam’ programını sunan Enver Aysever’in konuğu oldu. Telefonla bağlandığı yayında açıklamalarda bulunan Kuray, “Türkiye’de dışarısı da hapishane. Adapte olmaya çalışıyorum” dedi.

Adaletle ilgili düşünceleri sorulan Sarp Kuray, “Ben 68’den beri hapishaneleri biliyorum. Hukuk konusunda hiç umutvar olmadım. Eskiden beri böyle ama bu dönemde daha yoğunlaştı. Tek kişilik örgüt olmaya gelince de, 90 yıllık mücadelede ilk defa bir örgütün liderini aldılar, aşağıdakileri bıraktılar. O konuda da çok söylenecek bir şey yok” dedi.

‘BÜYÜK BİR BİRİKİM VAR, SABIRLA MÜCADELE ETMEK LAZIM’

Hep “Bizim bileğimizi bükemezler” dediğini vurgulayan Kuray, “Ben tekrar toparlanma olacağını düşünüyorum. Devrimci hareketin büyük bir birikimi var. Evet, zahmetli olacak. 80’den beri bu böyle. Sabırla mücadele etmek lazım” diye konuştu.

1980 Darbesi sonrasında Gezi Direnişi’nin bir milat olduğunu söyleyen Kuray, “İnternet çocukları dediklerimiz çocuklar bir çıkış yaptılar. Ben cezaevinde heyecanla izledim” dedi.

‘F TİPLERİNDE BÜYÜK BİR DİRENÇ VAR’

Hapishane koşullarından bahseden Sarp Kuray, “F tipleri yalnızlık üzerine kurulmuş hapishaneler. Büyük bir yalnızlık ama büyük bir direnç var orada. Benim yattığım koğuşta bir arkadaş 30 senedir yatıyor. Biri 28 senedir. Yalnızlığa rağmen kötü F tipinin kötü şartlarına, OHAL şartlarına rağmen direniyorlar. Hapishane dayanışmaları güçlendirilmeli. İmkânlar orada oldukça kısıtlı” ifadelerini kullandı. Sarp Kuray ayrıca, “Ben aileme kavuşmaktan mutlu oldum. Türkiye’de dışarısı da hapishane. Adapte olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

‘CUMHURİYETİN ARKASINDAKİ BİRİKİMLE, AYDINLANMAYLA OYNUYORLAR’

Kuray, “Neden kendinizi hapishanede gibi hissediyorsunuz?” sorusunaysa şu yanıtı verdi:

“12 Mart ve 12 Eylül’ü gördük. Bu sefer başka. Şu anda ülkenin genetiği ile oynanıyor. Cumhuriyetin arkasındaki birikimle, aydınlanmayla oynuyorlar. Tarihsel birikimle oynaşan ve onları yok etmeye çalışan bir iktidar var.”

‘LATİN AMERİKA BOLİVAR’A SAHİP ÇIKIYOR DA BİZ CUMHURİYETE Mİ SAHİP ÇIKMAYACAĞIZ’

“68’de biz cumhuriyetin emperyalizme ve saltanata karşı koruma kalesi olduğunu biliyorduk” diyen Sarp Kuray, “Anadolu ordumuza, Kuvayi Milliye’ye hep sahip çıktı. Davamız cumhuriyeti ileri götürmekti. Latin Amerika Bolivar’a sahip çıkıyor da biz bu birikimlere mi sahip çıkmayacağız? Dev-Genç solu, bu değerlere hep sahip çıkmıştır. Sol liberal saldırılar karanlık dönemlerde yapılır ama tutmaz. Bizim savunduğumuz birikim çok kuvvetli bir birikimdir. En karanlık noktada aydınlık gelir” şeklinde konuştu.

‘AKTİF SİYASETTE OLACAĞIM’

Türkiye’nin aydınlanma tarihinin Avrupa’dakine benzemediğine dikkat çeken Kuray, “Bizde sinik, misyonunu yerine getirmeyen bir burjuva sınıfının olmadığı ülkede o anlamda Mustafa Kemal’in hareketi bunun son adımıdır. Yok edilmesine imkan yoktur” dedi. 68 Hareketi’nin de bunu sınıfsal bir zemine oturtmaya çalışan bir hareket olduğunun altını çizen Kuray, “Süreklilik vardır. Toplumun üretici güçlerini harekete geçirmiştir. Sarsıntı olabilir” dedi.

Sarp Kuray, “Aktif siyasette olacak mısınız?” sorusunaysa, “Aktif siyasette olacağım. Adresim belli değil ama bundan önce denediğim metotlarla olmayacak. Ancak grupların dışında, yukarıda bir birleşme olması için şartlarımı zorlayacağım” yanıtını verdi.

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri