30
Kasım

Yangından sonra şükür duası

30 Kasım 2016 Yazar: Vaziyet-i Umumi* | Köşe adı: Vaziyet-i Umumi*
Tüm Yazılar

Ortadoğu din kontağından, mezhep kontağından, tarikat kontağından çıkan yangınlarla insanlar için bir cehenneme dönmüş durumda. Çok şükür bizde tarikat kontağı falan yok. Bizde olsa olsa elektrik kontağı olur. Kapatırız elektrikleri bir daha olmaz. Bizde olmaz öyle şeyler.

 

AYKIRI AKADEMİ – Vaziyet-i Umumi*

Bugün yazarımız Orhan Gökdemir’in soL”daki 22 Kasım tarihli “Karanlık Yol” yazısı geldi aklımıza durup dururken. Oysa pırıl pırıl aydınlık bir gün akıp gidiyordu dışarıda. İnsanlar mutluydu. İşler tıkırındaydı. Gökdemir de o yazısında zaten Suudi Arabistan’daki bir yangından söz ediyor, şunları anlatıyordu:

“2002 yılında Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bir kız yurdunda yangın çıktı. Ana-babalar, itfaiyeciler, polisler olay yerine koştu. Fakat bir sorun vardı. İçerideki kızlar adaba uygun giyinmemiş olabilirdi. Suudi din polisine haber salındı, gelmesi beklendi. Din polisi itfaiyecilerle kızlar arasında fiziksel bir temas tehlikesi olduğuna karar verdi. Kapıları dışarıdan kilitleyerek kızların kaçmasına engel olduğu gibi, itfaiyecilerin binaya girmesine de izin vermedi. Yangında 14 kız öğrenci yanarak ve dumandan boğularak can verdi. Olayın tanıkları din polisinin kızlardan yanmakta olan odalarına geri dönüp örtünmelerini emrettiğini, itiraz eden üç kızın değnekle dövüldüğünü ve tekmelendiğini söyledi. İddialar üzerine bir açıklama yapan Erdemi Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Komitesi iddiaları reddetti. Olay hiçbir soruşturma yapılmadan kapandı.”

Neden hatırladık bu satırları bilmiyorum. Hiç sebebi yoktu hâlbuki. Bizim ülkemizde asla böyle şeyler olmaz zaten. Çok şükür henüz din polisi yok bizde. Kapıları, yangın merdiveni çıkışını öyle oradaki gibi kilitleyecek birileri olsa hesabını verir, çok ağır cezalara çarptırılır. Hem Suudi Arabistan bir tarikat devleti. Bizde laik cumhuriyet var. Tarikatlar okul açamaz, yurt işletemez, öğrencilere dini propaganda yapamaz, örtünmeye zorlayamaz. Devlet gider hemen denetler hakkında böyle iddialar olan yerleri.

Örneğin Adana’da böyle bir olay olsa, yer yerinden oynar. Eğitim Bakanı, İçişleri Bakanı, Belediye Başkanı, Vali, Kaymakam kim varsa istifa eder. Olay basın-yayın organlarında özgürce tartışılır. Bağımsız mahkemeler hemen olay hakkında soruşturma açar. Yurdu işletenler hakkında derin araştırmalar yapılır. Varsa işlettikleri diğer yurtlara devlet tarafından el konulur. Hiçbiri olmasa, Şirin Payzın sorumluları programına çıkarıp hesabını sorar. Acılı ailelerin sözcüsü olur, yas tutar.

Suudi Arabistan’daki o dramatik olayda yangının çıkışın sebebinin “elektrik kontağı” olduğu iddia edilmişti. Ama önemli olay yangının neden ve nasıl çıktığı değil, din polisinin neden kız çocuklarının dışarı çıkmasına izin vermediğiydi. Ortadoğu din kontağından, mezhep kontağından, tarikat kontağından çıkan yangınlarla insanlar için bir cehenneme dönmüş durumda. Çok şükür bizde tarikat kontağı falan yok. Bizde olsa olsa elektrik kontağı olur. Kapatırız elektrikleri bir daha olmaz. Bizde olmaz öyle şeyler.

Suudi Arabistan’da her şey kötüye gidiyor. Suudi Arabistan’da basın da özgür değil zaten. Biz iyiyiz çok şükür. Bizde özgürlüğün feriştahı var. Gerçi o özgürlükten sadece Feriştah Reis yararlanıyor ama olsun. Bizde ne ararsan var…

 

 

 


Can Yücel’in aynı adlı şiirine atfen...

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri