30
Kasım

Opera Şefi Rengim Gökmen ünlü besteci İlhan Baran’ı andı: O Türk bestecilerinin ayaklarının bu topraklara basması gerektiğini söylerdi

30 Kasım 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Çağdaş Türk Müziği bestecisi İlhan Baran geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Baran’ı eski Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Rengim Gökmen anlattı.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Enver Aysever’in RS FM’de sunduğu “Oyuna Devam” programına telefonla bağlanan eski Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Prof. Dr. Rengim Gökmen, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren ünlü Çağdaş Türk Müziği bestecisi İlhan Baran’ı andı. Baran’ın Ankara Devlet Konservatuvarı tarihine önemli izler bıraktığını vurgulayan Gökmen, “Gerçek anlamında efsane olmuş bir hocaydı. Öğrencilerine yalnız ders anlatmaz, düşünceyle ilgili, felsefeyle ilgili çok önemli öğretiler verirdi. Öğrencilerinin asla unutamayacağı bir insandı” diye konuştu.

‘BARAN, BESTECİLERİN AYAKLARININ BU TOPRAĞA BASMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLERDİ’
Gökmen, İlhan Baran için, “Türk Divan Müziği’nin değerini öne çıkaran ve Halk Müziği ile Divan Müziği’ne önem vermiş biriydi. Türk bestecilerinin, yaratıcılarının her zaman ayaklarının bu topraklara basması gerektiğini ifade ederdi. Bu bakımdan da yeterince anlaşıldığını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Enver Aysever’in yönelttiği “Opera Müslüman mahallesinde salyangoz satmak mıdır?” sorusuna yanıt veren Şef Rengim Gökmen, “Opera gibi kavramlar aslında bir tekniğin ifadesidirler. Müzik teknikle yapılan bir şeydir. Opera da insanın kendisini ifade etmek için icat ettiği ve kullandığı yollardan biridir. Bunu duygusal anlamda nasıl kullandığınız önemlidir. Bu topraklarda da insanlarımızın kendisini opera ile ifade etmesi mümkündür. Yeter ki o dediğimiz kapasiteye ve tekniğe sahip olunsun ve özgün tarzlar geliştirilsin. Duygusal olarak insanın kendisi olarak kalabilmesi ve bunu evrensel teknikleri kullanarak yapabilmesi mümkündür. Atatürk de bunu söylemiştir. Bunu yaptığımızda opera sanatında da dünyaya kendimizi ifade etmiş olacağız” diye konuştu.

‘SANATÇI ALNINDA İLK IŞIĞI GÖRENDİR’

İlhan Baran gibi Cumhuriyet’in yarattığı isimlerin hayata veda ettiğini ve bir yandan da kurumların yapılarına müdahale edildiğini vurgulayan Enver Aysever, “Kurumlar elden giderken ne yapmalı sanatçılar?” diye sordu. Rengim Gökmen ise, “Ben İlhan Baran’ın da çizgisinin her zaman o olduğunu düşünüyorum. Dünyada her zaman toplumların içinde sanat hep hedef olmuştur. Sanat, gelişmişlik oranında değişse de hep ilk hedeftir. Atatürk’ün de söylediği gibi sanatçı alnında ilk ışığı görendir” diye yanıt verdi. Bütün bilimsel ve teknolojik gelişmelerin de ardında sanatsal bir hayal gücünün yattığının altını çizen Gökmen, “Düşünce yoluyla sanatçıların kendilerini ifade etmelerinin en önemli neden olduğunu düşünüyorum. Sanatçılar bıkmadan mücadele etmeli ve düşüncelerini anlatmalı” dedi.

‘UMUT TAŞIMAMIZ İÇİN ELİMİZDE ÖNEMLİ GEREKÇELER VAR’

Bu açıklamalarıyla birlikte sanat kurumlarının geleceğine dair düşüncelerinin sorulması üzerine Prof. Dr. Gökmen, “Ben umudumu her zaman taşıyorum. Çünkü Türk toplumu sanatın ve bilimin gücüne artık varmıştır diye düşünüyorum. Bu bakımdan, değişik şekiller alabilir, değişik mücadeleler olabilir, sanatın daha da baskı altında kaldığı dönemler olabilir ama Türkiye’de hem sahne sanatlarında, hem de diğer sanat alanlarında çok büyük değerler yetişti. Bunların önümüzdeki dönemler için umut taşımamız adına önemli gerekçeler olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri