30
Kasım

17 kez üst üste gözaltına alınan akademisyen konuştu: İnsanlar böyle bir süreçte umut olduğumu söylüyorlardı...

30 Kasım 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Ankara’da oturma eyleminde olduğu için 17 kez gözaltına alınan açığa alınan Akademisyen Nuriye Gülmen, “İnsanlar böyle bir süreçte umut olduğumu söylüyorlardı. Çok güzel bir sahiplenme var” diye konuştu.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile açığa alınan ve 20 gündür “İşimi istiyorum” dediği için Ankara’da 17 kez gözaltına alınan Akademisyen Nuriye Gülmen, RS FM’de program yapan Enver Aysever’in konuğu oldu. Selçuk Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptığını ve Eğitim-Sen üyesi devrimci demokrat bir akademisyen olduğunu belirten Gülmen, “AKP iktidarının gündeminde olan bir şey de, Devlet Memurları Yasası’nı değiştirecekler. OHAL’den sonra kitlesel tasfiyeye başladılar, önce bizi açığa aldılar. OHAL AKP’nin kafasındaki tasfiyenin önünü açan bir şey oldu aslında. Ben de akademisyenlere çağrı yaptım, direnelim, dedim” diye söze başladı. Gezi sürecinde defalarca soruşturma geçirdiğini söyleyen Gülmen, “Ama şimdi soruşturma açacak bir şey bulamadılar. FETÖ-PYD üyeliği çıkardılar. Bunu kabul etmem mümkün değil” şeklinde konuştu.

‘DEVRİMCİ BİR AKADEMİSYEN OLDUĞUM İÇİN DEFALARCA CEZA ALDIM’

“Soruşturma bir çeşit anket sorusu gibi” diyen Nuriye Gülmen, “Bana özel değil, kimseye özel değil. ‘ByLock kullanıyor musunuz? Aktif-Sen’e üye misiniz? Bank Asya’da hesabınız var mı? 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna inanıyor musunuz?’ gibi sorular var. Sorulara hayır demek mümkün ama bunlar hukuki değil. Soruşturma maddi şüpheye dayanmıyor. Dayansa cevabınızı vereyim, dedim. Bu nedenle hiçbirine yanıt vermedim. Devrimci demokrat bir akademisyenim, defalarca ceza aldım, dedim. Yapılanmayla asla ilişkim olmadığını söyledim” ifadelerini kullandı.

“Polisin tavrı nasıl oldu” sorusuna yaptığı eylemi anlatarak başlayan Nuriye Gülmen, “Ankara’da Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Heykeli’nin önünde eylem yapmak istedim. 17 kez gözaltına alındım çeşitli bahanelerle. Çevreyi rahatsız ettiğim, gürültü yaptığım gibi sebeplerle. 14. günde ihraç edilmiş bir öğretmen kendi talebiyle orada oturmaya başladı. Artık iki kişiyiz. Ankara’da bir öğretmen daha direniyor. İşimi istiyorum talebiyle oturuyor. O da KHK ile ihraç edildi” diye konuştu.

‘HERKESİ YERLERDE SÜRÜKLEDİLER, TERS KELEPÇE YAPTILAR’

Gözaltılar sırasında şiddet gördüğünü de söyleyen Gülmen, “Zaten zorla götürüyorlar. Ben gözaltı işleminin hiçbir işlemini tanımadım. 17 gün boyunca her gün beni o alandan uzaklaştırmak için her şeyi yaptılar. Tanıdığım tanımadığım herkesi yerlerde sürükleyerek götürdüler, ters kelepçe yaptılar ama kazanan biz olduk” dedi.

‘İNSANLAR BÖYLE BİR SÜREÇTE UMUT OLDUĞUMU SÖYLÜYORLARDI’

Nuriye Gülmen’in, eylemi sırasında halkın desteğinin ne boyutta olduğunu soran Enver Aysever’e yanıtı şöyle oldu:

“Sahiplenen, alkışlayan esnaf var. Sosyal medya sahiplendi. İnsanlar böyle bir süreçte umut olduğumu söylüyorlardı. İki gündür alanda oturuyoruz. Tüm ihtiyaçlarımız karşılanıyor. İnsanlar alıp getiriyorlar. Çok güzel bir sahiplenme var. Eylem bugün de devam edecek. 12.30-19:00 arası oturup, imza topluyoruz.”

Polisin 20’nci günde de geldiğini, çekim yaptıktan sonra gelmediğini belirten Nuriye Gülmen, “Dün hiç gelmediler. Sonunda rahat bir şekilde oturabiliyoruz orada” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri