30
Kasım

Nasuh Mahruki: AKP hükümetlerinin depreme baştan beri rantçı bir bakış açısı var...

30 Kasım 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Bir televizyon programında söylediği “Cumhurbaşkanı vatana ihanetten yargılanacak” sözleri nedeniyle AKP’lilerin eleştirilerine maruz kalan eski AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Enver Aysever’in RS FM’de sunduğu “Oyuna Devam” programına telefonla bağlandı.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Lozan Anlaşması tartışmaları sırasında katıldığı bir televizyon programında “Devran dönecek, Cumhurbaşkanı, hükümet vatana ihanetten yargılanacak" diyen ve bu sözleri nedeniyle hedef tahtasına oturtulan eski Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, RS FM’de program yapan Enver Aysever’in konuğu oldu. Başkanlık görevini bırakmasıyla kurucusu olduğu AKUT’un Onursal Başkanı olan Mahruki, “Siyasi baskı vardı AKUT üzerinde. Artık bu tahammül edilemez hale geldi. Bazı ekiplere benim söylemlerimden dolayı rahatsızlık veriyorlardı.  Hep ‘Nasuh AKUT’un başında olduğu sürece bu devam edecek’ deniyordu. Zaten çıktığım televizyon programından sonra düğmeye bastılar” dedi.

GÖNÜLLÜ OLARAK HAYAT KURTARIYORUZ AMA BU KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL
İki senedir hiç operasyona çıkarılmayan ekiplerinin olduğunu söyleyen Mahruki, “Bu durum sürdürülebilir olmaktan çıktı. Biz gönüllü insanlardan oluşuyoruz. Sadece 3 maaşlı personelimiz var. 2 bin 200 gönüllüyle hayat kurtarıyoruz, devletin yapması gerekeni biz yapıyoruz ama bunlar kimsenin umurunda değil” ifadelerini kullandı.

Esentepe’deki Genel Merkez binasının kendilerine Ecevit döneminde verildiğini söyleyen Nasuh Mahruki, “Şimdi elimizden almak için bize yazı yolluyorlar. ‘Nasuh çok konuşuyor, işlerinizi engelleyeceğiz’ dediler. Hukuk olmayan ülkede bunlarla mı uğraşacağız dedik” şeklinde konuştu.

‘FETÖ’DEN YARGILANAN SAVCI TARAFINDAN TUTUKLANIYORDUM NEREDEYSE’
Enver Aysever’in görevi bırakmasıyla AKUT’un rahat edip etmeyeceğini sorması üzerine konuşan Mahruki, “Onursal başkanlığa itirazları da yok, bu enteresan. Umarım baskı sona erer. Beni ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten, ‘FETÖ’den yargılanan savcı tarafından tutuklanıyordum neredeyse” dedi.

‘BİZ BİR DAVANIN İNSANIYIZ, AYNEN DEVAM EDECEĞİZ’
Hayatında değişen bir şeyin olmadığına, AKUT Yönetim Kurulu’nun da 16 yıldır işinin başında olduğuna vurgu yapan Mahruki, “AKUT rahatlayacak. Dernekte resmi bir imza yetkim yok ama sonuç olarak ben oranın gönüllüsüyüm. Biz bir davanın insanıyız aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTANBUL’A SADECE ZARAR VERDİ’
AKUT Onursal Başkanı olarak deprem ve diğer doğa olayları konusunda değerlendirme yapması istenen Mahruki şöyle konuştu:

“Bu konuda bilim adamları bile aynı noktada olamıyor. Ancak İstanbul risk altında. Son süreçte kentsel dönüşüm altında yapılanlar İstanbul’a sadece zarar verdi. Güçlendirilmesi gereken yapılar üzerinde hiçbir şey yapılmadı. Boş kalan alanlara inşaat yapıldı, AVM, tesisler yapıldı. Deprem toplanma alanları bile imara açıldı. Dolayısıyla AKP hükümetlerinin depreme baştan beri rantçı bir bakış açısı var. Afetler konusunda planlı programlı olmasını beklemiyoruz.”

“İstanbul’da deprem olsa ne olur?” sorusunu “Bizim tamamen gündemimiz dışında bir alan. Biz arama kurtarma konusunda çalışıyoruz” şeklinde düzelten Nasuh Mahruki, “36 ekibimiz var deprem konusunda yetiştirilmiş durumda. Van depreminde 200 gönüllü yollamıştık. İstanbul’da bunun çok daha üstünde gönüllü harekete geçecek durumda. Bursa ve Kocaeli ekipleri buna hazırlanmış durumda” dedi.

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri