21
Kasım

Prof.Dr. Raşit Tükel: Çocuğun istismarcısıyla evlendirilmesi hayat boyu kadının cinsel istismara uğraması demek

21 Kasım 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Prof. Dr. Raşit Tükel, Enver Aysever’in radyo programına bağlanarak çocuk istismarı yasa teklifine dair açıklamalarda bulundu. Çocuk yaşta evlendirilenlerde fiziki ve psikolojik sorunların daha fazla görüldüğüne vurgu yapan Tükel, “İntihar düşüncesi 10-17 yaş arasında evli çocuklarda çok daha yüksek” dedi.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Serdar Nazım Yüce

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Raşit Tükel, Enver Aysever’in RS FM’de hazırlayıp sunduğu “Oyuna Devam” programının konuğu oldu. “Herhangi bir devlet büyüğünün bir çocuğu tecavüzcüsüyle evlendirmeye hakkı var mı?” sorusunu yanıtlayan Raşit Tükel, “Gerçekten çok ciddi bir düzenleme. Cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi ve cezanın ertelenmesi doğrudan tecavüzcüyü aklayan, meşrulaştıran bir şey” diye konuştu. “Üstelik düzenlemenin ikinci bölümünde yer alan ‘Eğer evlilik sürerse, failin neden olduğu bir şekilde sonlanmazsa boşanmanın olmayacak olması’ bunun neredeyse hayat boyu sürmesi demek. Çocuğun istismarcısıyla evlendirilmesi hayat boyu kadının cinsel istismara uğrayacağı anlamına geliyor” diyen Tükel, “Bir taraftan da baktığımızda, Türkiye’de sonuçta 15 yaşının altında çocuklara her türlü cinsel yaklaşım suç iken burada bir kavram değişikliği oluyor. Evlilik her şeyin üstünü örten bir tanımlama. Rıza olursa tecavüz meşrulaşıyor. Ki buradaki rızanın bir çocuğun rızası olacağını düşündüğümüz zaman zaten bunun geçerli olmayacağını düşünmemiz gerekiyor. Çocuklar için irade ve rızadan bahsedilemez” dedi.

Bir taraftan da baktığımızda, Türkiye’de sonuçta 15 yaşının altında çocuklara her türlü cinsel yaklaşım suç iken burada bir kavram değişikliği oluyor. Evlilik her şeyin üstünü örten bir tanımlama. Rıza olursa tecavüz meşrulaşıyor. Ki buradaki rızanın bir çocuğun rızası olacağını düşündüğümüz zaman zaten bunun geçerli olmayacağını düşünmemiz gerekiyor. Çocuklar için irade ve rızadan bahsedilemez"

 

ÇOCUK YAŞTA EVLENDİRİLENLERDE İNTİHAR DÜŞÜNCESİ DAHA YÜKSEK

“Bu cinsel olduğu kadar ruhsal da bir istismar” diyen Raşit Tükel, mağdur çocuğun ifadesini baskı ve yönlendirme altında verebileceğinin, bu tip bir yargılamanın doğru sonuçlar vermeyeceğinin altını çizdi. “Kız çocukları çocuk yaşta evlendiklerinde diğer yaş gruplarına göre fiziksel şiddete 2 kat, cinsel şiddete ise 3 kat daha fazla maruz kalıyor. Araştırmalar bunu gösteriyor” diyen Prof. Dr. Tükel, “Ek olarak, depresyon çok daha yüksek oranda kendini gösteriyor. Yine, intihar düşüncesi 10-17 yaş arasında evli çocuklarda çok daha yüksek. Bunlarla ilgili yapılmış önemli çalışmalar var” ifadelerini kullandı.

Psikiyatri Profesörü Raşit Tükel şunları kaydetti:

“Bu yaşlardaki evlilikler, kız çocuklarını eşlerine daha bağımlı hale getiren bir durum. Gebelikten korunma yöntemlerine dair bilgi sahibi olmadıkları için istenmeyen gebelikler yaşanıyor. Kendisi çocuk olan bir kişi annelik sorumluluğu üstlenmek zorunda kalıyor. 18 yaş öncesinde kız çocuklarının üreme sistemlerinin olgunlaşmaması nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşıyorlar. Bütün bunlar dikkate alınması gereken noktalar.”

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri