21
Kasım

Tecavüzcüyü özendirecek yasa teklifi Meclis’te değil, çocukların boynunda!

21 Kasım 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Yapılan araştırmalar, cinsel saldırı iddiasıyla açılan davaların son 10 yılda 7 kat arttığını gösteriyor. 2006'da çocuklara yönelik cinsel saldırı iddiasıyla açılan dava sayısı 2 bin 414 iken, 2015'te aynı nedenle açılan dava sayısı yüzde 700'lük bir artışla 16 bin 957'ye yükseldi.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER: Serdar Nâzım Yüce

TBMM Genel Kurulunda verilen değişiklik teklifi ile cinsel saldırı failinin mağdurla evlenmesi halinde verilen cezanın ertelenmesi AKP tarafından yasalaştırılmaya çalışılıyor. Bu teklif, cinsel saldırı davalarının 7 kat arttığı AKP Türkiye’sinde bir yandan çocukların erken yaşlarda evlendirilmesinin önünü açarken, diğer yandan da cinsel suçlardan mahkum olmuş kişilerin yeniden yargılanmalarını ve serbest bırakılmalarını sağlayacak.

Çocuk istismarı haberleri, Ensar Vakfı olayıyla birlikte gazetelerin 3’üncü sayfalarından çıkıp gündeme oturmuştu. İzleyen süreçte basının da “ilgisinin” artmasıyla birlikte günde birden fazla cinsel saldırı haberi yapılır hale geldi. Bu “ilgi” bir tarafa, çocuklara yönelik cinsel saldırıların giderek arttığı da bir gerçek.

Yapılan araştırmalar, cinsel saldırı iddiasıyla açılan davaların son 10 yılda 7 kat arttığını gösteriyor. 2006'da çocuklara yönelik cinsel saldırı iddiasıyla açılan dava sayısı 2 bin 414 iken, 2015'te aynı nedenle açılan dava sayısı yüzde 700'lük bir artışla 16 bin 957'ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğunun evlendirildiğini söylüyor. Son veriler ışığında, 2015’te evlendirilen çocukların 31 bin 337’si kız, bin 483’ü erkek. 2015 yılı boyunca 15-17 yaş arasındaki 17 bin 789 kız çocuğunun doğum yaptığı da raporlardaki çarpıcı olan bir diğer bilgi.

Cinsel suçların yüzde 46'sının çocuklara karşı işlendiği, her ay en az 650 çocuğun cinsel istismara uğradığı ve  her yıl gerçekleşen resmi evliliklerin beşte birinin çocuklarla yapıldığı da araştırma raporlarıyla sabit.

 

ENSAR DAVASI VE SONRASI

Karaman’da Ensar Vakfı’nın finanse ettiği Karaman İmam Hatipliler Derneği’ne (KAİMDER) bağlı bir yurtta 45 öğrenciye sistematik olarak tecavüz edildiği haberi basına yansımış, bu olay Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Olayın üstü örtülmek istense de istismar edildiği söylenen çocuklardan 10’unda tecavüz bulgusuna rastlanmıştı. Açılan davanın ilk duruşmasında 2012-2015 yılları arasında 10 çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu belirtilen öğretmen Muharrem Büyüktürk’e 508 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Olayın merkezindeki Ensar Vakfı ise, davaya “mağduriyetinden dolayı” müdahil olarak kabul edilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise Ensar Vakfı Çorum Şubesi’nin eski başkanı Zekai İşler, vakfın kurslarına katılan 13 ve 14 yaşlarındaki iki çocuğa cinsel saldırıda bulunmak suçlamasıyla yargılandığı davada 12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Ensar davasından sonra çocuklara dönük cinsel saldırı haberleri hiç hız kesmedi. Her gün yurdun dört bir yanındaki tarikat yurtlarından, Kuran kurslarından, okullardan cinsel saldırı haberleri geldi. Nisan 2016’da yaşanan Ensar skandalının ardından bugüne kadar geçen yaklaşık 7 ayda kamuoyunun gündemine giren cinsel istismar haberleri şöyle…

 

NAKŞİBENDİLERİN KOLEJİ

Ensar Vakfı davasının görüldüğü hafta bir cinsel saldırı haberi de Kayseri’den geldi. Nakşibendi tarikatının kurduğu Safa Vakfı'nın okulunda 13 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan öğretmen tutuklandı. Ensar Vakfı’na destek açıklamasına imza atan Safa Vakfı, tepkiler üzerine bünyesinde bulunan Merve Koleji’nde yaşanan cinsel istismarı örtbas etmek amacıyla mahkemeye başvurdu. İstanbul 9’uncu Sulh Ceza Hakimliği, “Yine tarikat yine cinsel istismar’’ başlığıyla yer alan haber için erişim engeli kararı verdi. Karar üzerine haber Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından engellendi.

Yine aynı hafta Çorum Alaca İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (ALİMDER) Başkanı ve Yunus Emre Camii imamı S.A, iki kız öğrenciye tecavüz suçlamasından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

NİZİP’TEKİ MÜLTECİ KAMPI

Suriyelilerin barındığı mülteci kampında 30 çocuğa tecavüz edildiği haberleri üzerine CHP’li milletvekillerinden oluşan bir grup kampa girmek istedi. Suriyeli çocukların cinsel istismara uğradığı Nizip’teki sığınmacı kampına inceleme yapmak için giden CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu üyeleri, kamp görevlileri tarafından engellendi. Görevliler, CHP milletvekillerini cinsel saldırı mağduru çocukların aileleriyle görüştürmedi.

İstanbul'da bir lisede görevli müdür yardımcısına 5 erkek öğrenciye cinsel saldırıdan 125 yıl hapis cezası istendi.

 

YOLCU OTOBÜSÜ

Ankara'dan Alanya'ya giden otobüste 12 yaşındaki bir kız çocuğu 45 yaşındaki bir kişi tarafından cinsel saldırıya uğradı. Saldırıyı kabul eden saldırgan, arka koltuğa gidip horlayarak uyudu.

Kütahya'da, Kuran kursuna gönderilen 9 yaşındaki kız çocuğuna cami bahçesinde elle tacizde bulunduğu belirtilen 33 yaşındaki H.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

GERGER İMAM HATİP LİSESİ

Geçtiğimiz haftalarda, Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi’nde 30 öğrenciye cinsel saldırıda bulunduğu ortaya çıkan okul hizmetlisi tutuklanarak cezaevine kondu.

Cinsel saldırı olayının duyulması üzerine adli ve idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında okul hademesi tutuklanırken, 3 öğretmenin de görev yerleri değiştirildi. Cinsel istismarın son 2 yıldır devam ettiği, kız ve erkek çocuk olmak üzere toplamda 30 kişiyi kapsadığı iddia edildi. İlerleyen günlerde CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, söz konusu  imam hatip lisesinde cinsel saldırıya uğrayan 30 değil, 76 çocuk olduğunu açıkladı.

 

YAYIN YASAKLARI

Gerger İmam Hatip Lisesi'nde görevli hizmetli ve şuanda tutuklu bulunan M.S.G.'nin, okuldaki öğrencilere cinsel istismarda bulunduğunu yazan gergerfirat.com isimli internet sitesi Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca (TİB) erişime engellendi. Getirilen yayın yasağı “cinsel saldırı” alanında bir ilk değil. Daha önce Ensar Vakfı’nın adının karıştığı olaya, Diyarbakır’da bürosunda çalışan stajyer avukatın maruz kaldığı cinsel saldırının davasına ve Gaziantep’te 9 aylık bebeğin tecavüze uğramasıyla ilgili başlatılan soruşturmaya da yayın yasağı getirilmişti.

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı’nın OHAL kapsamında faaliyetlerini durdurduğu 370 derneğin arasında Gündem Çocuk Derneği de bulunuyor. Gündem Çocuk, çocuk haklarının geliştirilmesi, okulların çocuklar için güvenliğinin sağlanması ve çocuk evliliklerine karşı mücadele ediyordu.

 

TEKLİFİ SAVUNAN AKP’LİLER!

Şimdi ise cinsel istismara uğrayan çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi gündemde. AKP’li 6 milletvekili 17 Kasım’ı 18’ine bağlayan gecede, Meclis Genel Kurulu’na bu teklifi sundu. Yasa teklifini savunmak için sıraya giren AKP’liler teklifin neden yasalaşmaması gerektiğini kendileri açıkladı. Meclis’te yapılan gece yarısı operasyonu halkın büyük tepkisini çekerken, AKP’liler teklifi savunmak için sıraya girdi.

MAK Siyasi Danışmanlık'ın Başkanı ve 2011 seçimlerinde AKP'den milletvekili aday adayı olan Mehmet Ali Kulat, "Nikahlı eşine tecavüzden yargılanan 1112 kişi var cezaevinde. Bugünkü yasa babaları, kocaları cezaevindeki mağdurlara umuttur..." diyerek eşe yapılan cinsel saldırıyı da akladı. Başbakan Binali Yıldırım ise cinsel saldırıyı “mağduriyet” olarak nitelendirdi. Yıldırım, çocuklara cinsel istismar düzenlemesini "Reşit olmayan yaşta evlenen, babanın hapiste olduğu 3 bine yakın aile olduğu tespit edildi" sözleriyle savundu. Adalet Bakanı Bozdağ ise , teklifi eleştirilerin amacının "AK Parti hükümetine zarar vermek olduğunu" savundu.

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri