17
Kasım

'Atatürk'ü Tutma' Noktasına Gelenler...

17 Kasım 2016 Yazar: Vaziyet-i Umumi* | Köşe adı: Vaziyet-i Umumi*
Tüm Yazılar

Ayaklarının bastığı yerde ot bitmeyen, gittiği yeri kurutan bu insanlar hâlâ sağda solda söyleyecek lafları varmış gibi itibar görüyor.

Kemalizm kötü anladık, cumhuriyet eksikli. Ama bugünün karanlığında bu insanların payı Kemalizm’in payını çoktan aştı.

 

AYKIRI AKADEMİ - Vaziyet-i Umumi(*)

Darbe girişiminin ardından başlatılan 'FETÖ' soruşturması kapsamında tutuklanan gazetecilerle görüşen CHP’li vekiller bir rapor hazırladı. Raporda Ahmet Altan'ın "Tutuklu değiliz, esiriz. Yasa ile kanıt arasındaki bağı ortadan kaldırmışlar. Darbecilerle hırsızların el ele verdiği bir güçle karşı karşıyayız. Bizi, AKP ve CHP tabanı anlamıyor. Biz, onun için yalnızız. CHP; Balyoz ve Ergenekon’dan bize kızgın, AKP diktatör dediğimiz için kızgın. Herkes nefret ediyor, iki tabanı da anlıyoruz biz" dediği aktarıldı. Şöyle sürdürmüştü sözlerini: “Bunları görünce Atatürk’ü tutuyor noktasına geldim. Kendine rakip olarak Atatürk’ü görüyor, onun resimlerini indiriyor. Bugün Atatürk’ü arar hale geldik.”

Haksız, hukuksuz yere hapse girdikleri doğru. Hak hukuk uzun zamandır yok zaten. Ama aklı hâlâ cumhuriyetin eskisinde, Mustafa Kemal’de. Onlarla kıyaslıyor bugün olup biteni ve kendini içeri tıkan diktatöryadan hallice buluyor hâlâ.

Bu ruh hali yalnız ona ait sanıyorsanız yanılırsınız. Tutuklanmayıp, yaş haddinden salıverilen Aydın Engin, önceki gün olup biteni şöyle yorumluyordu: "Ergenekon ile Hükümet balayı yaşıyor…" Yani hâlâ aklı “Ergenekon”da…

Çoklar biliyorum. Cumhuriyetle yaşıt gazeteyi bu tuhaf türle doldurdular. Hiç hak etmediği halde Cumhuriyet gazetesinin adı, Abant toplantılarına katılıp daha düne kadar yandaşlık yapanlar nedeniyle Cemaat'le yan yana anılıyor. Ayaklarının bastığı yerde ot bitmeyen, gittiği yeri kurutan bu insanlar hâlâ sağda solda söyleyecek lafları varmış gibi itibar görüyor.

Kemalizm kötü anladık, cumhuriyet eksikli. Ama bugünün karanlığında bu insanların payı Kemalizm’in payını çoktan aştı.

İşte bir veri: Darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp serbest kalan eski HSYK üyesi Kerim Tosun, ifadesinde 2010 yılında Yargıtay’a üye olarak seçilen 160 üyeden 120’sinin cemaat mensubu olduğunu belirtti. Anlamı şu: Bu liberalleri, bu “yetmez ama evet”çileri mağdur eden hukuksuzluğun temeli 2010 yılındaki referandumla atıldı. Yani, Uğur Mumcu’nun deyimiyle hepsi kendi karanlığında boğuluyor.

Her türlü hukuksuzluk hepimizi yaralıyor ama bunları konuşmazsak engel olamayacağız. Bu işbirlikçilerden, bu karanlık kişiliklerden kurtulamazsak bu karanlık gelip hepimizi boğacak.

Biz ise o gün söylediğimiz yerdeyiz hâlâ: Yetmez ama hayır!

 

 

 


Kapakta kullanılan karikatür Birol Bayram tarafından çizilmiştir.

(*) Can Yücel'in aynı isimli şiirine atfen

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri