11
Kasım

Mumla Aranan Felsefenin Fuarı...

11 Kasım 2016 Yazar: Vaziyet-i Umumi* | Köşe adı: Vaziyet-i Umumi*
Tüm Yazılar

İoanna Kuçuradi’nin varlığı bir düzey, ölçü getirecektir mutlaka. Susuzluktan kırılan çöle vaha olacak. En azından bu fırsatı iyi kullanmak gerek. Özgürlükçülük palavrasıyla, her yanı işgal eden yeteneksizliğe/cehalete isyan bayrağı açmanın zamanı!

 

AYKIRI AKADEMİ – Vaziyet-i Umumi *

Bu yıl kitap fuarı yerinde bir kararla İoanna Kuçuradi’nin onur konuğu olmasıyla anlam bulacak. Çorak düşün ortamımıza bir soluk katacak mı bu çaba göreceğiz. Falcılar, büyücüler, yaşam koçları, üçüncü sınıf polisiyeciler, burççular, yobaz kitaplarına alışmıştık; şimdi bir de buna “15 Temmuz Külliyatı” eklendi. Çalakalem, ticari kaygılarla yazılmış berbat kitaplarla dolu etraf. Kimi buradan ne götürürüm derdiyle, kimi de karanlık geçmişini unutturmak için yazmış bu kitapları. “Felsefe ve Edebiyat” ilişkisinin konuşulması umulan fuarda, salgın cehalet hüküm sürecek yine!

Elbette bir memlekette 15 Temmuz gibi tuhaf bir gün yaşanıyorsa, bunun kurmacası da, tarihi de yazılmalıdır. Lâkin eli kalem tutanlar tarafından. Bundan elli sene sonra bir akademisyen ülkemize gelip araştırma yapmaya kalksa, çer çöpten gerçek bilgiye ulaşamaz. Neden? Çünkü kimse çalışmak istemiyor. Derinlemesine bir mesele üstüne kafa patlamaktan kaçıyor yazarlar. E zaten üniversiteler iflas etmiş durumda. Felsefeyi kiminle, nasıl konuşacağız fuarda? Vasatta uzlaşmış toplum, bunun kolaylığını yaşıyor. Düşünmek yorucu ve çaba gerektiren bir iş sonuçta! E kimsenin vakti yok…

Fuarın giderek dini yayınlar tarafından işgal edildiğini görüyorduk. Öte dünyaya dair işkembeden sallamanın yaptırımı yok nasılsa. Dip not hak getire. Ben böyle istedim, yazdım, kime ne kolaycılığı bu! Uyuşturucuya alışmış toplum, kriz anlarında daha fazla doz hamaset, yalan dolan, riya talep ediyor.  Şiir kitabı diye ortaya serilen ergen kızlar ve oğlanlar için yazılmış ağdalı abuklamalara ne demeli? Meczuplar, sosyal medya fenomenleri almış başını yürümüş. Bir de dandik siyaset kitapları eklenince tabloya mesele halloluyor!

İoanna Kuçuradi’nin varlığı bir düzey, ölçü getirecektir mutlaka. Susuzluktan kırılan çöle vaha olacak. En azından bu fırsatı iyi kullanmak gerek. Özgürlükçülük palavrasıyla, her yanı işgal eden yeteneksizliğe/cehalete isyan bayrağı açmanın zamanı! Sormayan, tartışmayan, estetik duyarlılıktan yoksun yazarın okurundan ne umacağız ki? Okur dalkavukluğuna, uydurma özgürlükçülüğe karşı felsefenin getirdiği ölçütle savaşmak gerek. Bir ömür, tek bir dize yazmak için çabalayan şairin hakkını korumak görevimiz…

 

 

 


(*) Can Yücel'in aynı adlı şiirine atfen.

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri