08
Kasım

Yeni ABD Başkanı Trump mı, Clinton mı olacak?

08 Kasım 2016 Yazar: Sebla Kutsal | Köşe adı: NÖBETÇİ MEDYA
Tüm Yazılar

ABD’nin başkanlık seçimlerinde artık sona gelindi. Tüm dünya nefesini tutmuş, TSİ çarşamba sabaha karşı gelmeye başlayacak olan sonuçları bekliyor. Ülkeyi önümüzdeki dört yıl boyunca idare edecek olan kişi Demokrat Parti adayı Hillary Clinton mı, yoksa oy oranını beklenenin çok daha üstüne çekmeyi başaran Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump mı olacak? Sandıktan çıkacak sonuç Türkiye ile ilişkiler başta olmak üzere dış siyaseti nasıl şekillendirecek? Hürriyet’in New York Muhabiri Razi Canikligil ve Washington Muhabiri Tolga Tanış, ABD seçimlerini Aykırı Akademi için yorumladı.

 

AYKIRI AKADEMİ-HABER: Sebla KUTSAL

 

Razi Canikligil: Cumhuriyetçiler büyük bir yenilgi alacak

Ürdün havayolları Müslümanlara ithafen Trump karşıtı çarpıcı bir kampanya yapmıştı: "Trump’ın seçilme olasılığına karşı, hâlâ izin veriliyorken ABD’ye gidin” sloganıyla. Siz Trump'ın kazanması durumunda bu reklamda ironik biçimde öngörüldüğü kadar İslam karşıtı bir tutum sergileneceğini düşünüyor musunuz?

Donald Trump'ın aşırı sağcıların hoşuna giden söylemlerinin destek gördüğü anketlerden belli oluyor.  Gerçekte Cumhuriyetçi olmayan Trump, partinin tabanında yükselen aşırı sağcı sesleri kullanarak kampanyasını başlattı. Trump'ın kampanyası sadece Müslümanlara yönelik değil, ülkedeki Hispanik denilen Latin Amerika kökenli göçmenleri de karşısına aldı. Trump'ın Hispaniklere karşı olan söylemleri Müslümanlara olan söylemlerinden çok daha ağırdı. ABD'deki İslamofobi’nin Avrupa'dakinden daha düşük seviyede olduğuna inanıyorum.

Söz konusu Fethullah Gülen'in Türkiye’ye iadesi olunca, hangi lider iade kararına daha yakın durur sizce?

Bu konuda hiçbir söylemleri olmadı. Gülen'in iadesi konusunda Trump daha eğilimli olacaktır. Clinton'un ise iade etmeyeceğini düşünüyorum. Zaten bu konuda kararı mahkeme verir. Tabii ki mahkeme iade kararı verirse bu defa ABD Dışişleri Bakanı'nın onayı gerekiyor. Clinton yönetiminin bu onayı vermeyeceğini düşünüyorum.

Clinton'ın da Trump'ın da Ortadoğu'da IŞİD'e karşı savaşan Kürt askerlerine sempatiyle yaklaştığını biliyoruz. Hangisi kazanırsa kazansın Türkiye'nin bu yöndeki hassasiyeti ABD'de karşılık bulmayacak diyebilir miyiz?

Hiçbir şey değişmez, bu konuda kararları kongre verir. Her iki aday da Kürtlerle işbirliğini devam ettirir, ancak şimdi olduğu gibi Türkiye ile yoğun temaslarını sürdürürler.

Clinton'ın ile Trump'ın seçmen profilleri arasında sosyo-kültürel açıdan ne gibi farklar var?

Clinton'un seçmeni yani Demokrat Parti seçmeni diyelim buna, eğitim seviyesi yüksek, şehirli ve genç seçmenlerden oluşuyor. Buna etnik kökenli seçmenler, siyahlar, Asyalılar, Hispanikler ve özellikle kadın seçmenler katılıyor. Trump'ın seçmen kitlesi ise “suburban” denilen şehir dışında yaşayan gruplar. Bu grup aşırı zenginler ve eğitim seviyesi demokratlara göre daha düşük dindar ve milliyetçi Amerikalılardan oluşuyor. ABD'deki asker ve polislerin Cumhuriyetçi parti eğilimleri her zaman yüksek.

Ali Ağaoğlu'nun siyasete soyunmuş bir versiyonu gibiydi Trump. En başta herkes için dalga konusuyken bugünkü ilerlemeyi nasıl kaydetti sizce?

Cumhuriyetçi Parti'nin bu seçim kampanyası öncesindeki en büyük hatası 2012 seçimlerini kaybetmelerinin ardından hazırladıkları 'Otopsi raporu'nu hayata geçirememeleri oldu. ABD değişiyor. Millaniallar, klasik ve aşırıcı söylemlerden kaçıyorlar. ABD'nin demografik yapısı değişiyor. Hispanik ve Asya kökenli nüfus her seçimde adeta ikiye katlanıyor. Cumhuriyetçilerin bu gruplara karşı söylemleri çok yetersiz ve inandırıcı gelmiyor. Trump'ın başarısındaki bir başka etki ise, Cumhuriyetçilerin ön seçime çok adayla girmeleri oldu. Trump, çok kalabalık olan aday grubu içinde iş adamı profili ile farklı durdu. Başlarda oyları yüzde 20'lerde olan Trump, yüzde 10'larda kalan adayların birer birer çekilmesiyle oylarını artırdı. Medya ile başlattığı kasıtlı kavgalar onu sürekli ekranlarda tutmaya yetti.

Sonuçla ilgili bir tahmininiz var mı?
Trump’ın en büyük hatasını Meksika sınırından kaçak giren Hispanik kökenli göçmenler için kullandığı “tecavüzcüler, katiller” sözleriydi. Bu sözler onu en tartışmalı aday yaparken beraberinde oy da getirdi. Ancak bu oylar sadece Cumhuriyetçi Parti tabanından gelen oylardı. Kararsızları ve özellikle Hispanik seçmenleri Demokrat Parti’ye kaydırdı. Trump, Meksika sınırına duvar öreceğim derken, Hispanik seçmenler Trump'a sandıkta duvar oldular. Trump'ın, daha da doğrusu Senato'daki çoğunluğu da kaybedecek olan Cumhuriyetçilerin büyük bir yenilgi alacaklarını ve bunu da 2012 seçimlerinden ders almayarak hak ettiklerini düşünüyorum.

 

Tolga Tanış: Kaybetse bile Trump kazanacak!

Seçim sonucu hakkında öngörüleriniz neler?

Demokrat Parti adayı Hillary Clinton anketlerde önde gözükse de sonucun pek belli olmayacağını düşünüyorum. Brexit’te olan tekrar yaşanabilir. Amerikan siyasetinde büyük bir dönüşüm yaşandı bu kampanyayla. İlk defa seçim yarışının seçim gecesi bitmeyeceği bir kampanya oldu bu. Kaybetse bile her hâlükârda kazanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump olacaktır.

Bu nasıl gerçekleşecek peki?

Trump’ın büyüttüğü dalga bundan sonra Amerika’da politikanın yeni ağırlık merkezi olacak. Çünkü Trump seçilmezse ABD’deki mavi yakalıların öfkesi yeni bir kanal açacaktır. 70 yaşındaki oportünist Trump bunu devam ettirmek için uğraşmaz belki, ama onun kampanya sırasında açığa çıkardığı kodları geliştirip, üstüne bilgi ve birikim ekleyecek aşırı sağ bir lider artık ABD siyasetinin baş köşesinden hiçbir zaman eksik olmayacak.

 

 

 


Fotoğraf: Reuters

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri