08
Kasım

Bu yazı hiç hoşunuza gitmeyecek!

08 Kasım 2016 Yazar: Sebla Kutsal | Köşe adı: NÖBETÇİ MEDYA
Tüm Yazılar

Standart bir Batı demokrasisinde bir yüzyılda yaşanmayacak -yaşansa kıyamet kopacak- kadar insan hakları ihlali, gözaltında ölüm, baskı altında intihar ve benzeri vakayı, çok kısa sayılacak bir süreçte yaşadık ve hangi birine üzüleceğimizi şaşırdık.  

Ergenekon, Balyoz derken; kurusu yaşı ayırt edilmeden yakılan insanların kokusu henüz atmosferden uçup gitmemişken, şimdi de kimin, neden, nasıl yaptığını bilmediğimiz 15 Temmuz "darbe" girişiminin post travmatik cadı avını yaşıyoruz.

 

AYKIRI AKADEMİ – Sebla KUTSAL

Geçen hafta Libya açıklarında mültecileri taşıyan teknelerin batması sonucu en az 239 kişinin öldü.

Birleşmiş Milletler'in açıkladığı verilere göre 2016'da Akdeniz'de ölen ya da kaybolan göçmenlerin sayısı 3 bin 949'a yükseldi.

Türk tipi ileri demokrasinin ağırlığı altında can çekişen sosyal medyada bu haberle ilgili şöyle bir yorum gördüm:

"Ölen mültecilerin etiyle beslenen balıkları yiyoruz!"

Kan dondurucu bir gerçek. Dolaylı yoldan yamyamlık yapıyoruz. İnsan etiyle, kanıyla ve hatta gözyaşıyla besleniyoruz. Gerçi, Türkiye vatandaşı olarak buna alışığız...

Örnek bulmak için öyle çok geçmişe gitmeye lüzum yok, son birkaç yıl içinde olanlara bakmak bile insanı dehşete düşürüyor. Standart bir Batı demokrasisinde bir yüzyılda yaşanmayacak -yaşansa kıyamet kopacak- kadar insan hakları ihlali, gözaltında ölüm, baskı altında intihar ve benzeri vakayı, çok kısa sayılacak bir süreçte yaşadık ve hangi birine üzüleceğimizi şaşırdık.   

Ergenekon, Balyoz derken; kurusu yaşı ayırt edilmeden yakılan insanların kokusu henüz atmosferden uçup gitmemişken, şimdi de kimin, neden, nasıl yaptığını bilmediğimiz 15 Temmuz "darbe" girişiminin post travmatik cadı avını yaşıyoruz.

Aralarında FETÖ'nün ne kadar önemli bir tehdit unsuru olduğunu yıllarca yazanların da bulunduğu Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin FETÖ'cü oldukları gerekçesiyle hapse atıldığı bir haftayı henüz ardımızda bıraktık. Bu tutuklamayla birlikte hapisteki gazeteci sayısı 142 oldu.

Aynı hafta içinde, milletin iradesine muazzam bir önem atfedenlerin düğmeye basmasıyla, milletin seçtiği legal bir partinin genel başkanları ve milletvekilleri gece yarısı gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.

İçinde bulunduğu süreci "Kafkaesk dava" diye nitelendiren Aslı Erdoğan belirttiği gibi, son iki ay içerisinde 170 gazete, dergi ve radyo/TV kapatıldı.

Sanırım bu gidişle dışarıda hiç muhalif yazar-çizer-gazeteci-kanaat önderi kalmayacak.

Seçilmiş bir sivil yönetimin bu denli işine yarayan bir askeri darbe girişimine herhalde dünya tarihinde şimdiye dek hiç rastlanmamıştır.

Bir sonraki aşamada, kendilerine yakışır biçimde "büyük düşünerek" gül suyu veya hacı yağı aromalı gaz odalarının kurulmasını bekliyorum. Madem bu milletin yarısı yok edilecek, bunu daha gösterişli yapmalılar. Altın varaklı duş başlıkları da talep ediyorum.

Ya da...

Boşuna yorulmayın Yeni Türkiye'yi inşa eden canlarım. Geleceği Allah'tan çok istatistiğe emanet edin, içinizi ferah tutun: 

-Menfaati doğrultusunda hareket eden bir dış akıl, senaryoya son anda müdahale etmediği takdirde- Sizler en az üçer çocuk yaparken bizim benmerkezci ödlek neslimiz üremediğine göre, mülteci teknelerine binip ülkeden kaçmaya çalışırken balıklara yem olacak taraf eninde sonunda bizler olacağız. 

"Vatanım Sensin" dizisini seyredip iç çekmekten gayrı meziyeti olmayan 1. Cumhuriyetçi dostlar!

Sizden de özür dilerim; solculara özgü o tatlı "direniş" yazılarından yazamadığım, pembe gözlüklerinizi çatlattığım için... Ne de olsa burası -ne kadar inkar etsek de- Orta Doğu; acıyla kanla sulanmış topraklarıyla ünlü, cehennemi ayağınıza getiren eşsiz bir coğrafya! 

Kaş yapayım derken kendi gözlerinden olan, laiklik olmadan insan hakları savaşı verilebileceğine inanan 2. Cumhuriyetçiler'e ise bir iyi, bir de kötü haberim var:

Uğrunda çok emek harcadığınız yeni Cumhuriyet'in inşası tamam, iş son sıvaya kaldı. Lakin, "Cumhuriyet Reloaded" umarken, nur topu gibi bir İslami faşizminiz oldu!

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri