07
Kasım

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu: Bakırköy mü kazanacak, sandık mı?

07 Kasım 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Ataköy sahiline yapılması planlanan mega yat limanı projesiyle ilgili olarak Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen ‘kamuoyu araştırması’ndan projeye ‘evet’ oyu çıktı. İkametgâh şartı aranmadığı için oylamaya Bakırköy dışında yaşayanların otobüslerle taşındığı iddiası gündeme oturdu. Enver Aysever'in RS FM'deki radyo programına bağlanan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu konuyla ilgili iddiaları yanıtladı.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER: Serdar Nâzım Yüce

Ataköy sahiline Dati Holding tarafından yapılması planlanan mega yat limanı projesi için Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen ‘kamuoyu araştırması’ndan ‘Evet’ çıktı. Noter huzurunda sayılan 3.458 oydan 1.988’i ‘Evet’, 1.451’i ise ‘Hayır’ çıktı. Bazı yurttaşlar, ikametgâh şartı aranmayan oylama için Bakırköy dışında yaşayanların otobüslerle getirilerek oy kullandırıldığını ifade etti. Yurttaşlar, sonuçlara tepki gösterdi. Enver Aysever’in RS FM’deki “Oyuna Devam” isimli radyo programına bağlanan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu bu iddialara yanıt verdi; “Oylama sonucunun bizim açımızdan bir bağlayıcılığı yok, biz kendi anlayışımızı devam ettireceğiz” dedi.

“Bakırköy’de dün yapılan halk oylamasının sebebi şuydu; Bakırköy sahilindeki yapılaşmaları bütün İstanbul halkı çok yakından biliyor. Bakırköy sahilinde maalesef devasa binalarla yurttaşların denize ulaşımı engelleniyor, adeta güneşi çalınan, rüzgârı engellenen hale dönüştü” diyen Bülent Kerimoğlu, “En son Bakırköy’de mega yat limanı ve beraberindeki projelerle ilgili olarak bir ruhsat talebi vardı. Biz de bu ruhsatlara bölge halkının istememesi, beraberinde çevrecilerin istememesi, insanların denize ulaşımını engellememek için bu ruhsatları vermedik. Yüklenici firma da belediyeden alamadığı ruhsatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldı, iki hafta önce cuma günü. Bunun üzerine Bakırköy Belediyesi konuyu yargıya taşıdı ve bu ruhsatlarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alındı” dedi.

‘PROJEYİ MÜHÜRLEDİK’

Söz konusu projelere belediye olarak karşı oldukları gibi hukuki boyutunda da mücadele ettiklerini söyleyen Kerimoğlu, “Yürütmeyi durdurma kararı alınınca başlamış bir projeye biz mühürleme yaptık, faaliyeti de durdurduk. Fakat bu karar bir nihai karar değil, bu karar Bölge İdare Mahkemesi’nden alınan bir ara karar. Biz de bu esnada yurttaşları bilgilendirmek istedik. Bakırköy halkı kültürlüdür, birikimlidir, çevreye duyarlıdır; böyle bir konuda tepkisini, reaksiyonunu gösterir. Ve halkın tepkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ulaşsın istedik. Bununla ilgili olarak bir kamuoyu araştırması yapmak ihtiyacı hasıl oldu. Dün itibariyle de sandık kurduk Bakırköy’de ve bu oylamayı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

‘BAKIRKÖY DIŞINDAN İNSANLAR DA OY KULLANDI’

Bakırköy dışından gelen insanların ‘Evet’ oyu kullanmasını değerlendiren Kerimoğlu, “Bu konuda basında çıkan haberler doğru. Dün sadece Bakırköy halkı oy kullanmadı, Bakırköy’de oturmayan yurttaşlar da oy kullandı. Bakırköy’ün gece nüfusu ile gündüz nüfusu arasında ciddi bir fark vardır. Gece nüfusu 250 bin civarındadır, gündüz nüfusu ise 1 milyonu aşmaktadır. Böyle bir halk oylaması için ikametgâh örneği istenemediği ve dahası Bakırköy’ün sahili sadece Bakırköylülere ait olmadığı için sahildeki bir yapılaşmayla ilgili olarak sadece Bakırköy’de oturan yurttaşlarının oy kullanmasını istemedik. Bunu bir zorunluluk haline getirmek de mümkün değil ayrıca” şeklinde konuştu.

‘OTOBÜSLERLE İNSAN TAŞINDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

İnsanların otobüslerle taşındığı iddialarıyla ilgili de konuşan Bakırköy Belediye Başkanı şunları söyledi:

“Açıkçası ben böyle bir otobüslerle taşınma durumu gözlemlemedim. Fakat özellikle bölge esnafının çoğu Bakırköy’de yaşamıyor. Birilerinin bilinçli olarak, planlı olarak, bir organizasyonla halk oylamasını taammüden etkileyebilecek şekilde otobüslerle insan taşıdığı kanaatine ben sahip değilim. Ben görmedim böyle bir şeyi. Orada oturmayan ama geçerken ‘Halk oylaması varmış, ben de fikrimi beyan edeyim’ diyen insanlar oldu mu, mutlaka olmuştur. Özellikle esnafın bu projelerin hayata geçmesi için bir talebi ve beklentisi vardı. Zaten biz bu iki karşıt görüşten dolayı kamuoyu yoklaması yapma ihtiyacı hissettik. Yani sadece ‘çevreciler bu projeye karşı, bütün Bakırköy halkı bu projeye karşı’ gibi değil aslında. Evet, çoğunluğu bu projeye karşı ama bazı kesimler de bölgedeki turizmin ticarete katkı sağlaması açısından projeye sıcak bakıyor.”


‘SONUCUN BELEDİYEMİZ AÇISINDAN BİR BAĞLAYICILIĞI YOK’

“Kamuoyundan çıkan sonucun belediyemiz açısından bir bağlayıcılığı yok. Hukuk açısından da bir bağlayıcılığı yok. Yani orada yurttaşlarımızın söylediği gibi, dışarıdan gelen ve konuyu yeterince bilmeyen ya da orada bir organizasyonla çağırılmış olan insanların kullandığı oylar bir iradenin sonucuna etki etmiş olabilir ama bunun hukuka ve Bakırköy Belediyesi’nin alacağı karara etkisi olamaz” diyen Kerimoğlu, “Bizim açımızdan bir bağlayıcılığı yok, biz kendi anlayışımızı devam ettireceğiz. Her şeye rağmen hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Bu ara kararla nihai bir karar olması yolunda ısrarlı takibimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

‘YÜKSEK YOĞUNLUKLU YAPILARIN KARŞISINDAYIM’

Bülent Kerimoğlu, “Biz bu ve buna benzer uygulamalarda bundan sonra katılımcılığı değil de çoğulculuğu sürdürmek açısından mutlaka halkımıza bu konuları danışacağız. Fakat bu konuya özel olarak söyleyeyim, çevreci hassasiyetleri olan bir belediye başkanıyım, ben de sahildeki bu kadar yüksek yoğunluklu yapıların kesinlikle karşısındayım. Belediye olarak halkımızın kararlarının arkasında olacağız, yapılaşmanın olmaması için elimizden gelen azami gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri