02
Kasım

CHP Mv. Tahsin Tarhan RS FM’de Enver Aysever’in sorularını yanıtladı

02 Kasım 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

 

RS FM’de yayınlanan “Oyuna Devam” programına katılan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan önemli açıklamalarda bulundu. CHP’nin TÜSİAD’la yan yana yürüyecek bir parti olmadığını söyleyen Tarhan, idam cezası konusunda ise “Türkiye’de idamın tartışılması, Türkiye’nin kendi idam fermanını imzalamasıdır” diye konuştu.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER: Serdar Nazım YÜCE

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan RS FM’de yayınlanan “Oyuna Devam” programında gazeteci-yazar Enver Aysever’in konuğu oldu. Tarhan, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyondan ekonomik kriz tartışmalarına, idam cezası gündeminden başkanlık sistemine kadar birçok konuda önemli değerlendirmeler yaptı.

 

‘YETTİ ARTIK DEDİĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR’

Konuşmasına programın bugünkü  #yettiartık hashtag’ine ithafen “Yetti artık dediğimiz çok şey var” diyerek başlayan Tahsin Tarhan, “Cumhuriyetle yaşıt olan bir gazeteye tedbir konuluyor, baskı yapılıyor, gidip çalışanlarını apar topar gözaltına alıyorlar. Demokratik bir ülkeye yakışmayacak bir görüntüydü. Gazetecilere yaşatılanları kamuoyu üzülerek izledi. Özellikle Aydın Engin’in durumu beni çok etkiledi. Müsaade isteyip, kendisini gözaltına alan polislere ‘Şurada bir dakika oturabilir miyim’ demesi gerçekten yürekleri acıttı” dedi.

Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) “gensoru” tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu:

“Gensoruyu biz vermedik. Gensoru verilmesi demokratik bir hak. Yapılan hataların denetlenmesi ve o hataları gündeme getirmek. Ama öyle bir noktaya geliniyor ki Türkiye’de, siz demokratik haklarınızı kullandığınız zaman suçlu pozisyonuna düşüyorsunuz. Dün, Adalet Bakanı hakkında HDP’nin verdiği bir gensoru vardı, o Meclis’te görüşülüyordu.”

 

‘YENİKAPI RUHU’ VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER

“Türkiye’de her şeye hazırlıklı olmak lazım” diyen CHP’li vekil, “Kanun hükmünde kararnamelerin ilk çıktığı dönemlerde, CHP buna karşı çıktı. Özellikle iktidar tarafından ‘Yenikapı ruhuna sahip çıkın’ işareti yapıldı. Tek başına iktidar olan bir hükümet var, istediği yasayı çıkarabiliyor. Aynı zamanda FETÖ terör örgütüyle ilgili gereken desteği muhalefet partileri de vereceklerini söylüyor. CHP de destek vereceğini söylüyor. Buna rağmen KHK’lerle yönetiliyor Türkiye. Özellikle bu çağda, Avrupa’yla entegre olmuş bir ülke olarak kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmek…” ifadelerini kullandı.

 

‘ORTADOĞU ÜLKESİ DEĞİLİZ’

Aysever’in “Türkiye Avrupa’ya entegre bir ülke mi” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Tahsin Tarhan, “İster kabul edin, ister etmeyin. Biz Meclis’e geldiğimizden beri Avrupa’ya uyum adı altında yasalar çıkarıyoruz” şeklinde konuştu. Tarhan şunları söyledi:

“Sınai Mülkiyet Kanunu daha 15 gün önce geçti, bu kanun da Avrupa’ya uyum kapsamında bir kanundu. Sayın Davutoğlu’nun döneminde sabahlara kadar mesai yaptık. Avrupa Birliği dedi, pasaport sorunu çözülecek dedi, sabahlara kadar yasa çıkardık.

İster istemez Avrupa’nın içindeyiz ve biz bir Avrupa ülkesiyiz. Bir Ortadoğu ülkesi değiliz. Bugünkü iktidar bizi Ortadoğu’ya çekmeye çalışabilir ama bu hükümetler geçicidir. Ben bir milletvekili olarak tutuklansam dahi mücadelemi sürdürürüm. Halkımızın da öyle değerlendirmesi gerekiyor. Bu ülke, sadece bir kişinin başkanlık sistemi için, bir ailenin servetini korumak için demokrasiyi kenara iterek Ortadoğu bataklığına sürüklenemez.”

‘TÜRKİYE SADECE SICAK PARAYLA DÖNÜYOR’

Ekonomik kriz tartışmalarına da değinen Tarhan “Aslında Türkiye’deki kriz sadece 15 Temmuz darbe girişiminden sonra oluşmadı” dedi ve şöyle devam etti:

“Ekonomi gerçekten zor bir dönem geçiriyor. Yaklaşık 1-2 yıl önceden başlayan bir kriz. En son dün ihracat rakamları açıklandı. Geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 5.6 düşüşte. 10 milyar dolar ihracat yapmışız. Düşünün, burada yüzde 6’lık bir düşüş gerçekten büyük rakam. Hükümetin yaptığı programlara bakarsak, hedeflerinde yılın artıkla geçmesi vardı, düşüşle kapanıyor. Türkiye şu an sadece otomotiv sektörüyle ayakta. AKP’nin ekonomi politikası sadece inşaata ve ranta dayalıydı. Üretim yok, tarım yok; inşaat da çökünce, Türkiye şu an sadece sıcak parayla ayakta durmaya çalışıyor.”

 

‘CHP TÜSİAD’LA YAN YANA YÜRÜYECEK BİR PARTİ DEĞİL’

Ekonomik krizle bağlantılı olarak TÜSİAD’la ilgili de değerlendirmeler yapan Tahsin Tarhan, “Türkiye’deki sanayiyi sadece TÜSİAD temsil etmiyor. Bütün sivil toplum örgütlerinde korku politikasının etkileri var. İster istemez ‘hiçbir şeye karışmayayım’ algısı oluyor” diye konuştu. “Derler ya hani, TÜSİAD da ne akar ne kokar” diyen  CHP Kocaeli Milletvekili, “Cumhuriyet Halk Partisi, TÜSİAD’la yan yana yürüyecek bir parti değil. CHP emekten yana, yoksuldan yana sosyal demokrat bir parti” ifadelerini kullandı.

 

‘İDAM CEZASI TARTIŞMASI TÜRKİYE’NİN İDAM FERMANI’

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, idam cezası tartışmaları konusundaysa bunun tartışılıyor olmasına bile karşı olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

 “İdam konusunu son olarak Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme getirdi, daha önce de getirmişti. İdamın temelinde, ceza yargılaması açısından ıslah vardır. Hukuki hata her zaman mümkündür.  Şöyle geriye doğru baktığımız zaman, 12 Eylül, 27 Mayıs, 12 Mart’lara baktığımızda, idam edilenlerin yargılamaları hala tartışılıyor. Eğer biz bugün Avrupa Birliği’ne gireceksek, ilgili protokollere imza atmışsak ve bugün idamı tartışacaksak oradaki 6’ncı ve 8’inci protokolün geri çekilmesi gerekiyor. Onun için Türkiye’de idamın  tartışılması, Türkiye’nin kendi idam fermanını imzalamasıdır. Bu neden tartışılıyor onu  bile anlamıyorum. Herhalde başkanlık sistemine giden her yol mübahdır diye bakılıyor.”

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri