02
Kasım

III. Dünya Savaşı'na mı sürükleniyoruz?

02 Kasım 2016 Yazar: Sebla Kutsal | Köşe adı: NÖBETÇİ MEDYA
Tüm Yazılar

 

Moskova'nın Suriye'ye müdahalesi Batılı ülkelerce "Terörist grupları imha etmekten çok, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yardım" olarak nitelendiriliyor. Batılı hükümetler ve insan hakları örgütleri Rusya'yı, teröristleri imha etmeye çalışırken sivillerin de ölümüne neden olmakla suçlarken, Moskova'nın bölgeye düzenlediği hava saldırıları Rus halkının yüzde 52'si tarafından destekleniyor.

 

AYKIRI AKADEMİ – Sebla KUTSAL

Bağımsız araştırma şirketi Levada Center Rus halkına Suriye'de yaşanan siyasi gerilim hakkında düşüncelerini sordu. Geçen hafta gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, her iki Rus vatandaşından birinin III. Dünya Savaşı çıkmasından endişe ettiğini gösteriyor. 

Bağımsız Rus araştırma şirketi Levada Center'ın Rusya'nın her yerinden ankete katılan bin 600 kişinin görüşleri üzerinden gerçekleştirdiği araştırmaya göre, halkın yüzde 48'i, Suriye yüzünden Batı dünyası ve Rusya arasında yükselen tansiyonun küresel bir askeri soruna dönüşerek, III. Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olabileceğini düşünüyor. 

Öte yandan, araştırma sonuçları, ankete katılanların yüzde 42'sinin konuyla ilgilenmediğine işaret ediyor, geri kalan kalan yüzde 10'luk dilim ise yanıt vermek istemeyenlerden oluşuyor.

"Rusya ile Batı'nın sonunda bir uzlaşma zemini bularak krizi aşacağına inanıyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 35'i olumlu yanıt verirken, yüzde 39'u böyle bir gelişmeden umutlu değil.

Moskova'nın Suriye'ye müdahalesi Batılı ülkelerce "Terörist grupları imha etmekten çok, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yardım" olarak nitelendiriliyor. Yoğun eleştiriler nedeniyle gerilim tırmanmaya devam ediyor. 

Buna karşın, Levada Center'ın araştırması Moskova'nın bölgeye düzenlediği hava saldırılarının halkın yüzde 52'si tarafından desteklendiğini ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 26'sı ise askeri müdahaleye karşı tavır sergiliyor. 

Rusya'nın savaş uçaklarıyla teröristlerin bulunduğu bölgelere yönelik operasyonları ilk olarak, IŞİD ile savaşan Suriye hükümetinin askeri yardım talebi üzerine, 30 Eylül 2015'te başlamıştı. 

Batılı hükümetler ve insan hakları örgütleri Rusya'yı, teröristleri imha etmeye çalışırken sivillerin de ölümüne neden olmakla suçluyor. 

 

İngiliz İstihbaratı "Rusya tehdidi" nedeniyle 107 yıllık prensibini çiğnedi

İngiltere iç istihbarat servisi MI5'ın aktif görevdeki bir başkanı, teşkilatın 107 yıllık tarihinde ilk kez bir gazeteye röportaj verdi. 

MI5 Başkanı Andrew Parker, Rusya'nın Ukrayna ve Suriye'de görülen "batı karşıtı" dış politikası hakkındaki endişelerini İngiliz kamuoyu ile paylaştı.

Guardian Gazetesi'ne konuşan Parker, tüm dikkatlerin IŞİD'de olduğu bir dönemde gizli operasyonlara girişen Rusya'nın, birçok gelişmiş araç kullanarak Birleşik Krallık'ı hedef aldığını iddia etti.

MI5 Başkanı, Rusya'nın siber tehdit olarak da faaliyetlerde bulunduğunu öne sürerken, İngiltere'de çok sayıda Rus ajan olduğunu da belirtti.

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri