01
Kasım

Her zaman olduğu gibi güç savaşında kaybedenler insanlar, ama kaybolan İNSANLIK!

01 Kasım 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Aykırı Akademi editörlerinin geçtiğimiz hafta dünyada yaşanan olaylar arasından öne çıkardığı konular ve fotoğraflar; iç/dış müdahalelerle evlerinden, ülkelerinden, hatta hayatlarından olan insanların dramını anlatıyor.

Her zaman olduğu gibi güç savaşında kaybedenler insanlar, ama kaybolan İNSANLIK!

 

AYKIRI AKADEMİ – DÜNYA

Avrupa Parlamentosu  Sakharov Ödülü Ezidi aktivistler Nadia Murad ve Lamia Aji Bashar’a verildi. 2011 yılında IŞID militanları tarafından kaçırılarak işkence ve tecavüze maruz kalan iki kadın, kurtulduktan sonra Avrupa'da Ezidi halkının yaşadıklarına dikkat çekmişlerdi.

Nadia Murad, 2011 yılında  IŞID militanları tarafından Sincar yakınlarındaki Kocho köyünde bulunan evinden alınmış, Musul'a götürülmüş ve burada işkence ve tecavüze uğramıştı. Murad Sincar saldırısı sırasında altı erkek kardeşini ve annesini kaybetmişti. Yine Kocho köyünden olan Lamiya Başar ise 20 aylık esareti sırasında birkaç kez kaçmaya çalışmıştı. Bashar kaçırıldığında sadece 16 yaşındaydı.

Geçtiğimiz yıl Nadia Murad BM Konseyi önünde IŞID militanları tarafından kaçırılma sürecini, uğradığı işkence ve tecavüzleri anlatmış, konsey üyeleri arasında ağlayanlar olmuştu.

Birleşmiş Milletler konsey temsilcilerin timsah gözyaşları; geçtiğimiz ay Murad’a verilen Vaclav Havel ödülü ve sonrasında Murad ve Bashar’a verilenSakharov Ödülü…

Beyaz Adam vicdanını rahatlatmaya çalışıyor....

 

18 yaşındaki Saida’nın fotoğrafı Arap Yarımadasının en yoksul ülkelerinden birinde, Yemen’de yaşanan insani krizin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Saida Ahmad Baghili şimdi Hodaida’da bir hastanede… Bağışçılar sayesinde geçtiğimiz cumartesi günü hastaneye kaldırılan Saida, hâlâ yemek yiyemiyor. Ancak süt, çay ve meyve suyu içerek beslenebiliyor.

Suudi idaresindeki koalisyonun Yemen limanlarına uyguladığı abluka sebebiyle, 28 milyonluk ülkenin yarısından fazlası yeterli olarak beslenemiyor. Saida kurbanlardan sadece biri.

Yemen’de neredeyse iki senedir devam eden iç savaş ve abluka ülkedeki açlık sorununun artarak, yayılmasına sebep oluyor.

Bölgenin güçlü Sünni devleti Suudi Arabistan ve güçlü Şii devleti İran arasında gergin olan ilişkiler, Yemen'I yıkıcı bir mezhep çatışmasına sürükledi. ABD yönetimi, Suudi Arabistan öncülüğünde başlayan hava operasyonlarına lojistik ve istihbarat desteği veriyor.

ABD’nin Arap Yarımadasındaki her ülkeye karışmak için bir sebebi var(!) Buradaki sebep ise Arap Yarımadası El Kaide’sinin (AQAP) etkisini daha da arttırmasından duyulan endişe....

Haberin Tamamını okumak için

 

 Fransa, yaklaşık 7 bin kişinin kişinin yaşadığı "Orman" olarak bilinen Calais'deki ünlü (!) mülteci kampını, 1200 polisin gözetiminde boşalttı. 

24 Ekim 2016 Fotoğrafçı: Pascal Rossignol, Calais, Fransa, Calais Kampının boşaltılmasının 1.gününde

İngiltere'ye geçme hedefiyle yıllardır bu kampta bekleyen binlerce kişi, aşamalı olarak, otobüslerle Fransa'daki diğer mülteci merkezlerine götürülmeye başlandı. Bir çoğunun akrabasının olduğu İngiltere’de yürütülen kampanyalar sonucu sadece 14 çocuğun geçişine izin verilmişti.

"Orman"daki mülteciler için Fransa'daki çeşitli şehirlerde toplam 7500 yatak kapasiteli tesisler oluşturulduğu belirtiliyor.

Kamp Calais limanına ve 50 kilometre uzunluğundaki Manş Tüneli'ne yakın bir noktada bulunuyor. Birçok mülteci Manş Tüneli'ni geçen araçların içine saklanmaya çalışıyordu. Haber ajansları geçtiğimiz yıllarda yavaşlayan kamyonlara atlamaya, trene ya da vapura binmeye çalışırken hayatlarını kaybeden mülteciler olduğunu yazmıştı.

Fotoğraf:  25 Ekim 2016, Fotoğrafçı: Pascal Rossignol, Calais, Fransa (Calais'in boşaltılmasının 2.gününde bir mülteci

Yıllardır tartışılan bir mülteci kampı 'Orman'. Orijinal ismi Calais olmasına rağmen ‘jungle’ olarak ünlenmiş. Türkçeye ‘orman’ olarak çevrilmiş, ama orman kelimesi ‘jungle’ olarak tanımlanan gerçekliği tam olarak karşılayamıyor...

 

Tarihinin en büyük insani krizlerinden biri ile karşı karşıya bulunan Irak’ta Musul operasyonundan 1 milyondan fazla kişinin etkilenmesi veya evlerini terk etmek zorunda kalması bekleniyor.

30 Ekim 2016, Fotoğraf: Zohra Bensemra, AL-SHURA, Iraklı asker üzerinde “Sakal bırakmak zorunludur, tıraş yasaktır” yazan bir broşür gösteriyor. Al-Shura IŞID işgalinden kurtarılan bölgeler arasında.

 

Uzun süredir beklenen Musul operasyonu geçtiğimiz hafta başladı. Irak Ordusu ve peşmerge, ABD’nin öncülük ettiği IŞİD karşıtı koalisyonun da desteğiyle 2014 yılında IŞİD’e teslim olan Musul’a doğru harekete geçti.

Şimdiye kadar bölgeden ayrılanlar Musul yakınlarında oluşturulan 5 ayrı kampa yerleştirildi. 3 binden fazla Iraklı Musul’dan Suriye-Irak sınırındaki Al Hol kampına gelirken, yüzlerce ailenin sınırda sıkıştığı belirtiliyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız

 

Mülteci yangını Avrupa'nın tam kalbinde. Kalbi varsa!

Dünyanın en öncelikli sorunu haline gelen mülteci sorunu çözülebilecek boyutları çoktan aştı.

22 Ekim 2016, Fotoğraf: Handout Reuters, Vibo Marina, İtalya  Kurtarma Aracı Responder’dan alınmayı bekleyen bir göçmen. Responder Malta Göçmen Yardım İstasyonu (MOAS) ve İtalyan Kızıl Haç’ı tarafından işletiliyor.

31 Ekim 2016, Fotoğraf: Stringer, Ceuta,İspanya, Afrikalı bir mülteci, Fas ile İspanya’nın Kuzey Afrika yerleşim bölgesi Ceuta arasındaki sınır çitlerini geçtikten sonra yere uzanmış

 

Tüm fotoğraflar: REUTERS

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri