29
Ekim

Fotoğrafın Adı Saida Ahmad Baghili...

29 Ekim 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Bazı fotoğraflar vardır; baktığınız an belleğinize kazınır ve yaşama dair bildiklerinizi altüst eder. Saida Ahmad Baghili’nin fotoğrafı da onlardan biri…

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

18 yaşındaki Saida’nın fotoğrafı Arap Yarımadasının en yoksul ülkelerinden birinde, Yemen’de yaşanan insani krizin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Saida, Hodaida’nın 100 km. güneybatısında bir köyde yaşıyor. Babası Ali Baghili’nin anlattığına göre beş yıl önce koyunların bakımından sorumluymuş. Tabii yiyecek kıtlığı başlamadan önce… Fotoğraftan yaşı anlaşılamayan bu genç kız tam 5 yıldır hasta; boğazı acıdığı için hiçbir şey yiyemiyor.

Savaşla birlikte Baghili ailesinin durumu kötüleşiyor. Ve kızlarının tedavisine de ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle başlanamıyor. Son iki ayda diyare(ishal) gelişiyor ve bu da zaten beslenemeyen Saida’nın daha fazla kilo kaybetmesine sebep oluyor. Babası kızı Saida’yı tedavi ettirebilecek parası olmadığı için bağışlarla ancak kızını hastaneye götürebiliyor.

Saida Ahmad Baghili şimdi Hodaida’da bir hastanede…

Bağışçılar sayesinde geçtiğimiz cumartesi günü hastaneye kaldırılan Saida, hâlâ yemek yiyemiyor. Ancak süt, çay ve meyve suyu içerek beslenebiliyor.

Yemen’de neredeyse iki senedir devam eden iç savaş ülkedeki açlık sorununun artarak, yayılmasına sebep oluyor. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, ülkedeki yiyecek kıtlığı Yemen nüfusunun yarısından fazlasını etkilemiş durumda. Saida da 14 milyondan sadece biri…

 


(Kaynak: Haber&Fotoğraflar: Reuters)

Fotoğrafların orijinal hallerini üzerlerine tıklayarak görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri