28
Ekim

‘Ali'nin Yarım Kalan Eğitimine İthafen…’

28 Ekim 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

 

Haziran Direnişi’nde Eskişehir’de esnaf ve polislerden oluşan bir grup tarafından darp edilerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, mezun olup öğretmen çıkmayı hayal eden oğlunun hayallerine koşuyor.

 

AYKIRI AKADEMİ – Haber: Serdar Nâzım Yüce

Ali İsmail Korkmaz, öğrenim gördüğü Eskişehir’de polis ve esnaftan oluşan bir grubun saldırısına uğrayıp hayatını kaybettiğinde 19 yaşındaydı. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi olan Ali İsmail, bir an önce mezun olup öğretmen olmak istiyordu. Onu kaybettikten sonra ailesi, sevenlerinin de desteğiyle Ali İsmail adına vakıf kurdu. Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), emekçi çocuklarına burs desteği sağlamak, onlara eğitim görürken bir nebze de olsa nefes alma imkânı vermek için, yani Ali İsmail’in ideallerinin peşine düşmek için kolları sıvadı. Şimdiye kadar 52 öğrenciye eğitim desteği veren vakıf, bugün büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

 

‘BELKİ BİR GENCE DAHA UMUT OLACAĞIM’

Anne Emel Korkmaz, Ali İsmail’in hayata veda etmesinin ardından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın burs verdiği öğrenci sayısını artırmak için başlatılan kampanya kapsamında İstanbul Maratonu’nda koşacak. 50 yaşındaki Emel Korkmaz 13 Kasım’da gerçekleşecek koşuya hazırlık yapıyor. Emel Korkmaz’ın antrenman fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasıyla bile 10 bin liralık “ilk hedef” aşıldı, destek çığ gibi büyüdü. Şimdiye kadar kampanyaya 70 bin liralık destek sağlandı. Emel Korkmaz kampanya için hazırlanan videoda “Ben de Avrasya Maratonu’nda Ali İsmail’in hayallerinin peşinde koşacağım. Belki bir gence daha umut olacağım” dedi. Bir üniversite öğrencisi için yıllık burs beledi 2 bin 500 lira.

Kampanyayla ilgili ayrıntıları Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz’la konuştuk. Kampanyanın işleyişiyle ilgili bilgiler veren Gürkan Korkmaz, kampanyanın hızla büyüdüğünü aktardı. Bundan çok mutlu olduklarını söyleyen Korkmaz, “Bizim bu kampanyadaki öncelikli hedefimiz Ali İsmail’in yaşam şeklini hayata geçirmek. Zaten vakfımızın tartışmasız hedefi de bu. Ali İsmail, köy okullarına kitap ve kıyafet gönderirdi, engelliler için kapak toplardı, çocuklara kitap okuturdu; Ali böyle bir çocuktu, bu şekilde yaşadı ama onu katlettiler. Bugün Ali İsmail’i sadece sokak ve park tabelalarında ya da mezar taşında anmak onun kemiklerini sızlatırdı. Biz de onun hayallerini yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

 

‘ALİ’NİN YARIM KALAN EĞİTİMİNE İTHAFEN…’

Ali İsmail’in üniversite 1’inci sınıftayken hayatını kaybettiği hatırlatan ağabeyi, “Ali’nin yarım kalmış eğitimine ithafen başka gençlerin eğitim hayatlarını devam ettirmeleri adına burs fonu açtık. 52 öğrenciye bugüne kadar burs sağladık. Bugün geldiğimiz nokta ise kampanyaya başlarken oluşturduğumuz beklentilerden çok daha ileri bir nokta. Kampanyanın başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Ali İsmail’in adını, hayallerini bu şekilde yaşatacağız. Ben sizin aracılığınızla herkesi Ali İsmail’in hayallerini gerçekleştirmek için bağış kampanyasına katılmaya ve 13 Kasım’da İstanbul’da Emel Anne’yle birlikte o hayallere koşmaya davet ediyorum” diye konuştu.

 

ŞU FOTOĞRAFA İYİ BAKIN!

Ali İsmail’in ağabeyi avukat Gürkan Korkmaz sosyal medyadan Emel Korkmaz’ın maratona hazırlık yaptığı bir fotoğrafı paylaştı. Gürkan Korkmaz, fotoğrafı şu sözlerle paylaştı:

“Şu fotoğrafa iyi bakın, çünkü bu koşan kadın 50 yaşında. Dahası bu kadının 19 yaşındaki bir oğlu dövülerek, evet dövülerek tekmeyle, yumrukla öldürüldü. Şimdi o gencin, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi ne mi yapıyor? Karalar bağlayıp yas tutmuyor, oğlunun hayallerinin peşinde koşuyor. Öğretmen olup aydınlık gençler yetiştiremediği için oğlu, kendisi çabalayıp onun adına kurduğu Ali İsmail Korkmaz Vakfı’yla öğrencilere burs veriyor. Bu kadına iyi bakın, iyi bakın çünkü bu kadın umudun simgesidir.”

EMEL ANNE: HEP BİRLİKTE KOŞALIM

Emel Korkmaz, maraton gününe kadar her sabah antrenmana devam edecek. ALİKEV burs fonu yararına koşacak olan Emel Korkmaz, “Gelin hep birlikte koşalım, nice gençlere umut olalım” diyerek vakıf yararına maratonda koşma çağrısında da bulunuyor.

ALİ İSMAİL İÇİN KOŞ
Adım Adım Oluşumu kapsamında gerçekleştirilen bağış kampanyasında koşucular İstanbul Maratonu’nda ALİKEV adına koşacaklarını beyan ediyor. Bunun için koşucuların yapması gereken iki şey var: Birincisi, İstanbul Maratonu’na kayıt yaptırmak; ikincisi ise ALİKEV’e bağış çağrısı yapacaklarını beyan etmek. Vakıf yararına maratona katılmak için son gün 30 Ekim.

 

Ali İsmail Korkmaz’ın hayallerine omuz vermek isteyenler için kampanya adresi:

https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC9584

 

Ve Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın resmi internet sitesi:

https://alikev.org

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri