27
Ekim

Şuana kadar operasyonlar sebebiyle evlerini terk eden Iraklıların sayısı yaklaşık 6.000!

27 Ekim 2016 Yazar: Aykırı Akademi

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Unicef Ortadoğu Bölge Yöneticisi Geert Cappelaere, Musul’un IŞID’in işgalinden kurtarılması sürecindeki operasyonlarda önemli sayıda Iraklının evlerinden ayrılacağını tahmin ettiklerini söyledi. Unicef’in Irak temsilcisi Peter Hawking ise 500.000’i çocuk olmak üzere 784.000 mülteci için planlama yaptıklarını belirtti.

Şu ana kadar operasyonlar sebebiyle evlerini terk eden Iraklıların sayısı yaklaşık 6.000 olduğu Birleşmiş Milletler tarafından rapor edildi.

Hawking Musul ve çevresindeki çocukların yaralanma, ölüm, cinsel şiddet, kaçırılma ve silahlı gruplara katılmaya zorlanma gibi riskler altında bulunduklarını belirtti.

Şimdiye kadar bölgeden ayrılanlar Musul yakınlarında oluşturulan 5 ayrı kampa yerleştirildi. 3 binden fazla Iraklı Musul’dan Suriye-Irak sınırındaki Al Hol kampına gelirken, yüzlerce ailenin sınırda sıkıştığı belirtiliyor.

Tarihinin en büyük insani krizlerinden biri ile karşı karşıya bulunan Irak’ta Musul operasyonundan 1 milyondan fazla kişinin etkilenmesi veya evlerini terk etmek zorunda kalması bekleniyor.

(Kaynak: Reuters ve Euronews)

 

 

(Fotoğrafları büyük halde görmek için üzerlerine tıklayınız)

20 Ekim 2016, Musul'daki şiddetten kaçarak Irak sınırındaki Hasaka Valiliği'ne ulaşan Iraklılar, REUTERS/Rodi Said

 

20 Ekim 2016, Musul'daki IŞID militanlarının şiddetinden kaçan bir anne ve çocuğu Deepaka Kampında (Erbil/Irak) ,REUTERS/Alaa Al-Marja

23 Ekim 2016, Musul'daki IŞID militanlarının şiddetinden kaçan Iraklı mülteci çocuk Irak sınırındaki kontrol altına alınmış alanında,  Hasaka Valililği, REUTERS/Rodi Said

 

23 Ekim 2016, Iraklı mülteciler, Hasak Valiliğindeki kontrol bölgesinde su ve yiyecek alırken, REUTERS/Rodi Said

 

24 Ekim 2016, Iraklı mülteci kız kumla oynuyor, Suriye, REUTERS/Khalil Ashawi

 

25 Ekim 2016, Iraklı Mülteci çocuk, Mülteci kampı, Hasaka Valililği, AFP / DELIL SOULEIMAN

 

Iraklı mülteciler, Debaga refugee camp, AFP/lBulent Kilic

 

Iraklı mülteci kadınlar, Debaga refugee cam

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri