27
Ekim

Savaş Günlükleri: MUSUL

27 Ekim 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

 

AYKIRI AKADEMİ - DOSYA

Uzun süredir beklenen Musul operasyonu geçtiğimiz hafta başladı. Irak Ordusu ve peşmerge, ABD’nin öncülük ettiği IŞİD karşıtı koalisyonun da desteğiyle 2014 yılında IŞİD’e teslim olan Musul’a doğru harekete geçti.

Operasyonun başlamasına beş kala Irak Türkmen Cephesi Selahaddin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, öncelikli hedefin Havice bölgesi olduğunu ve Musul’un Havice’nin alınmasından sonra daha kolay alınabileceğini söyledi.

Irak Hava Kuvvetleri'nin, “Zafer zamanı geldi” yazılı bildirileri Musul üzerinde dağıtmasının ertesi günü, yani 17 Ekim’de Musul’a dönük operasyon başladı. Aslında ajanslar, ABD’ye bağlı topçu birliklerinin iki gündür Musul’a atış yaptığı yönünde haberler geçiyorlardı ama herhangi bir kaynak gösterilmiyordu. Operasyonu duyuran Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul kent merkezine sadece devlet polisi ve askerinin gireceğini söylemişti. İbadi, 15 Ekim’de de "Türk güçlerinin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceğiz" demişti. Operasyon başladıktan sonra, 19 Ekim’de Milli Savunma Bakanı Işık, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağı sorusuna, "Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık" yanıtını verdi.

17 Ekim’de Reuters, operasyonla ilgili fotoğrafları servis etmeye başladı. Operasyonun ilk günü önce 5 peşmergenin öldüğü haberleri geldi, hemen ardından da Musul yolunda büyük bir intihar saldırı gerçekleştiği söylendi. Irak ordusu konvoyuna düzenlenen saldırıda en az 70 Irak askerinin öldüğü belirtildi. ABD Başkanı Barack Obama, operasyonun ikinci gününde yaptığı açıklamada, “Musul savaşı zorlu geçecek” dedi.

Operasyonun başlamasından yaklaşık bir hafta önce konuşan Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah Musul operasyonuyla IŞİD'e Suriye yolu açılmak istendiğini söylemişti. Operasyonun ikinci günü olan 18 Ekim’de bunu doğrulayan bir haber Wall Street Journal’dan geldi. Gazete, bir IŞİD komutanıyla Facebook üzerinden görüşme yaptığını söylediği haberde, IŞİD’in geri çekilmesini “taktiksel bir vurkaç” olarak değerlendirdi. Bu habere göre IŞİD komutanı olduğunu söyleyen kişi, IŞİD’in militan gücünü Suriye’ye kaydırarak burada tutunmaya çalışacağını açıkladı.

 

Birleşmiş Milletler: Şuana kadar operasyonlar sebebiyle evlerini terk eden Iraklıların sayısı yaklaşık 6.000!

(Foto-Galeriyi görmek için fotoğrafın üstüne tıklayınız)

 

 

 

Reuters tarafından çekilen fotoğraflarla Musul'da Operasyon;

 

 

21 Ekim 2016, Irak Özel Güçleri, IŞID'ın hasar verdiği bir Hristiyan mezarlığında, Doğu Musuli Bartella, REUTERS/Goran Tomasevic

 

 

 

 

25 Ekim 2016, Kuayyara,Musul, Amerikan Askerleri, REUTERS/Alaa Al-Marjani

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri