26
Ekim

Enver Aysever hafta içi her sabah RS FM'de!

26 Ekim 2016 Yazar: Aykırı Akademi

Gazeteci-yazar Enver Aysever, hafta içi her gün 7 ile 9 saatleri arasında radyoda “günaydın” diyecek. Yıllarca televizyon ekranlarında aykırı sorularıyla siyasetin ve hayatın nabzını tutan Aysever, RS FM’deki ‘Oyuna Devam’ isimli programına 31 Ekim’de başlıyor.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

CNN TÜRK’te ‘Aykırı Sorular’ programını hazırlayan ve sunan Enver Aysever 31 Ekim’den itibaren hafta içi her sabah 07:00 - 09:00 saatleri arasında, dünya çapında 30’dan fazla dilde yayın yapan Uluslararası Haber Ajansı Sputnik’in Türkiye’deki yayın ortağı RS FM’de ‘Oyuna Devam’ diyecek. Enver Aysever’in sabah kuşağında yayınlanacak olan programı, güncel politikayla sınırlı kalmayacak, hayatın tüm alanlarına; tarihe, edebiyata, kültüre ve sanata dokunacak. Aysever yayına katacağı konuklarla da ayrıntıdaki şeytanı arayacak.

Türkiye’de radyo haberciliği alanında uzun yıllardır beğeni toplayan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından defalarca ödüle layık görülen RS FM’de yayına başlayacak ‘Enver Aysever’le Oyuna Devam isimli program, yeni medyanın tüm olanaklarını da kullanacak. ‘Oyuna Devam’ programının podcastleri, İstanbul ve Bursa’da 106.4 Kocaeli’de 93.4 frekansından karasal yayın yapan RS FM’in yayın partneri Uluslararası Haber Ajansı & Radyo Sputnik’in haber portalı olan tr.sputniknews.com adresinde yayınlanacak.

 

RADYO: HİÇ TANIMADIĞINIZ İNSANLARLA KOL KOLA GİREBİLMEK

Aysever'le yeni radyo programı üzerine merak edilenleri konuştuk."Radyo özelikle benim kuşağım insanların hayatında farklı bir yere sahip" diyen Enver Aysever, "Benim için radyo, hayatı yaşarken sihirli bir aygıt olarak vardı. Hatta, bir insanın, evde sürekli bizimle söyleşen bir insanın varlığı, dostluğu gibiydi radyo" ifadelerini kullandı . Radyonun ilerleyen yaşlarında Türkiye'de bir özgürlük sembolü haline geldiğini söyleyen Aysever, "Hangi bağlamda dersek… O zamanlar özel radyoların kapatılması tartışması vardı ve şimdi bu konuda en son aşamaya geldik. Şimdi radyo, benim için RS FM, Türkiye'de ulaşabileceğimiz insanlar için bir ses, soluk oluyor. Radyoda olmak önemli. Yani hiç tanışmadığınız insanlarla dost olabilmek, belli bir aşamadan sonra da neredeyse kol kola olmak anlamına geliyor" dedi.

 

'GAZETECİLERİN YÜZÜNE KAPILAR BİR BİR KAPANIRKEN'

RS FM'i tercih etmemin nedenini ise  "Özgürlüklerin bir çıtasını oluşturma mücadelesinde RS FM'nin özgür bir yer tutmuş olması" olarak açıklayan Aysever, "Türkiye'de gazetecilik yapmak isteyen, entelektüel anlamda verimli olmak isteyen insanların kapıların art arda yüzlerine kapandığı bir süreçte özgürlükçü bir tavrı taşıyor olması, daha doğrusu nesnel bir gazetecilik algısı taşıyor olması benim burada olmamı sağlayan şey" şeklinde konuştu.

RS FM'de günlük olarak olup biten her şeyi konu edineceklerini söyleyen Enver Aysever, "Türkiye gibi ülkelerde günlük siyaset birçok ülkeden daha hareketli. Dolayısıyla insanların haber almaya ihtiyacı var. Daha da önemlisi bu haberleri ayıklayıp bir tahlil yapmaya ihtiyacı var. Biz de bunu görev edineceğiz " dedi. Programın sadece bununla sınırlı kalmayacağını da vurgulayan Aysever, "Bir yanıyla da, sadece güncel siyasetin siyasi partiler içerisinde oynanan oyun içerisinde değil, daha ileri bir aşamasını; düşünürleri, sosyal hareketlilikleri, sanatı, magazini, sporu da bir başka gözle teraziye oturtma çabasında olacağız " ifadelerini kullandı.

 

PROGRAMIN İSMİ BÜLENT ORTAÇGİL'DEN  

Programın adının 'Oyuna Devam' olmasının nedeni ise şu sözlerle açıkladı:

"'Oyuna Devam' Bülent Ortaçgil'in güzel bir şarkısı. Benim kuşağımda önemli bir etkisi var bu şarkının. İki şey taşıyor içerisinde. Bir tanesi, insan hayatında takılıp düşebilir, pek çok sıkıntı yaşabilir sağlıktan duygusal hayatına kadar ancak soluk aldığımız her gün oyun yeniden kuruluyor ve devam ediliyor. Ben de pek çok medya kuruluşundan farklı nedenlerden dolayı kopuyorum. Çünkü Türkiye'de bir gazetecinin başına en sık gelen şey kovulmak. Burada kaldığımız yerden devam edeceğiz. Oyuna devam etmek iyi. Soluk alıyorsak hayatta, her sabah umudun düşmanlarına karşı oyuna devam etmeli, bu duyarlılığı göstermeliyiz yeniden."

 

 

Fotoğraflar: Şule Aydın

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri