20
Ekim

Sarayda sanatçı olmak zor….

20 Ekim 2016 Yazar: Vaziyet-i Umumi* | Köşe adı: Vaziyet-i Umumi*
Tüm Yazılar

Muharrem orucu vesilesi ile Saray’da verilen iftar davetinden geriye bir halk müziği sanatçısının başbakan ve cumhurbaşkanıyla sarayda çekilen fotoğrafta görünmesi, bir diğerinin ise görünememesi tartışması kaldı.

 

AYKIRI AKADEMİ: VAZİYET-İ UMUMİ *

Alevi kurumları temsilcileri Muharrem orucu vesilesiyle Dolmabahçe’deki başbakanlık ofisinde birlikte iftara davet edildi. Kim kabul, kim reddetti bilmiyoruz ama Başbakan Binali Yıldırım, organizasyonu son anda iptal etti. İptalin gerekçesi programı aylar önce belli olan Enerji Konferansı’na katılacak olmasıydı. Alevileri çağırırken, bu nedense unutulmuştu. Davetli Alevi kurumları temsilcilerine göre ise iptalin sebebi “Yüksek makamlardan bir uyarı gelmiş olması”ydı.

Fakat o yüksek makam da daha sonra ani bir kararla Alevi kurumları temsilcilerini Sarayına davet etti. Tuhaf bir hal, davet iftardan bir gün önce cumhurbaşkanlığı genel sekreterliğinden gece yarısı bir telefonla yapılmıştı. Bazıları davete icabet etti, bazıları gitmedi.

Daveti geri çevirenlerden Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, “Biz sorunlarımızın ve taleplerimizin görüşülmediği, sadece Muharrem’den Muharrem’e iftara davet edilip kamuoyuna fotoğraf verilen toplantıları anlamsız bulduğumuzu anlatmak istedik. Sorunların çözümü için de yeniden toplanmalar da zaman kaybı. Her yıl Muharrem orucunda birlikte sofraya oturmak hiçbir sorunu çözmez” dedi. Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız da gece yarısı yapılan davetin nezaket kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Saraydaki iftar işte böylesine tuhaf bir havada gerçekleştirildi. O iftardan geriye ise bir halk müziği sanatçısının başbakan ve cumhurbaşkanıyla sarayda çekilen fotoğrafta görünmesi, bir diğerinin ise görünememesi tartışması kaldı.

Fotoğrafta yer alan sanatçı Cengiz Özkan’dı. Yer alamayan ise kapıdaki güvenlik duvarını aşamadığı için içeri giremeyen Alevi dedesi ve sanatçı Muharrem Temiz’di. Muharrem Temiz bu sayede hücumların hedefi olmaktan kurtuldu. Cengiz Özkan ise adeta düşkün ilan edildi, dışlandı, ayıplandı.

Bir bakıma bu tepkiler haklı. Çünkü gericiliği toplumun bütün hücrelerine yayan, toplumu hücrelerine kadar dinselleştirmeye çalışan AKP’nin Alevilere bakışı çok sorunlu. AKP devleti bir mezhebe göre yeniden şekillendirmeye çalışıyor. Sarayda verilecek her fotoğrafın da buna hizmet etmesi kaçınılmaz.

Ama öte yandan Cengiz Özkan bir devlet memuru. AKP’nin hukuksuzlukları ve topluma yaydığı korku iklimi nedeniyle belki de onun fotoğrafta yer almasını açıklayacak bazı “dış faktörler” var. Bununla birlikte içeri girmeyi başaramayan diğer sanatçının pozisyonu aslında daha sorunlu. Üstelik, onun temsil kabiliyeti Cengiz Özkan’dan daha belirgin.

Bu fotoğraf, büyük ozan Neşet Ertaş’ın Tayyip Erdoğan ile bir TV programına katılmasını akla getirdi. Bir takım kişiler bu örneği göstererek, Saray davetine sanatçıların icabetinin mazur görülmesi gerektiğini iddia etti. Ama böyle icabetlerden yarasız kurtulan neredeyse tek kişinin Neşet Ertaş olduğunu belirtelim. Çünkü Neşet Ertaş’ın boyu, yanına oturduğu uzun adamdan bile daha uzundu. Zaten yanındaki kişinin sigara sorusuna şu cevabı verdi: "Zenginse sigarayı bıraksın, fakirse ne yapacak? Sigara içmezse de ne yapacak? Hanım tuz diyor adamın yüreği cız ediyor. Elektrik parası verilmemiş, suyun parası verilmemiş, ekmek zeytin gelmemiş, çocuklar hiç halden haberden anlamıyor. E canı burnunda sigara da evde yasak olursa ne yapacak?" Ayrıca ozanın “devlet sanatçılığı” unvanını da gayet şık bir şekilde reddettiğini hatırlatalım. Neşet Ertaş gibi özgür olmak her faniye nasip olacak bir şey değil.

Bingöl örneği ortada. Cengiz Özkan’ın ona benzediğini söylemek elbette büyük haksızlık olur. Ama sanırım asıl sorun sanatçının muhalif olma halinin aldığı yarada. Son yıllarda iktidara yakın olmak, sarayında boy göstermek, birlikte fotoğraf çektirmek moda oldu. Modaya uyan çakma sanatçılar bundan bir zarar görmedi. Ama Cengiz Özkan örneğinin gösterdiği şey bunun tam tersi. Gerçek sanatçıysanız iktidardan uzak duracaksınız!

 

 

 


(*) Can Yücel'in aynı adlı şiirine atıfta bulunularak

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri