19
Ekim

‘Karadeniz’in incisi’ Amasra tehlikede...

19 Ekim 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

‘Karadeniz’in incisi’ tehlikede: Termik santral Bartın’ın bir yılda tükettiği kömürü bir günde yakacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bartın'ın doğal güzellikleriyle ünlü ilçesi Amasra'da deniz kıyısındaki Çapak koyunda kurulması planlanan termik santralle ilgili, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu' kararı verdi. 10 Ekim’de verilen bu kararla Bartın halkının 7 yılı aşkın bir süredir verdiği mücadelede başka bir evreye geçilmiş oldu. Gelişmeleri, Bartın’daki mücadelenin mimarlarından Prof. Dr. Erdoğan Atmış’la konuştuk.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Serdar Nazım YÜCE

Bakanlığın internet sitesinde, Gömü ve Tarlaağzı köyleri sınırları içindeki Çapak koyu mevkiine kurulması planlanan termik santralle ilgili açıklama geldi. Buna göre, Hema Elektrik Üretim A.Ş. tarafından planlanan ve 2 tesisten oluşan toplam bin 320 megavat gücündeki santralle ilgili olarak “ÇED olumlu” raporu verildiği açıklandı. Ayrıca yine Hema’nın yapacağı “dolgu alan ve rıhtım” projesinin de onaylandığı duyuruldu.

ŞEHRİN 1 YILDA YAKTIĞI KÖMÜRÜ 1 GÜNDE YAKACAK

Projeler hayata geçerse Amasra’ya 2 termik santralin faaliyeti ilçeyi büyük bir ekonomik krizle, halk sağlığının tehdidi ve doğanın katledilmesiyle burun buruna getirecek. Üretilen enerjiyi ulusal şebekeye iletmek için oluşturulacak koridor için orman katliamı başlayacak. Buna göre ormanın içinden geçecek 36 kilometrelik koridor için kesileceği düşünülen ağaç sayısı yaklaşık 43 bin. Ayrıca santraller Bartın’ın bir yılda tükettiği kömürü bir günde tüketecek. Doğasıyla, ormanları ve deniziyle Karadeniz’in incilerinden biri olan Amasra geri dönüşü olmayan bir yara alacak.

#DAVACIYIM

Termik santral projelerinin ilk ortaya atıldığı dönemden beri mücadele veren Bartınlılar, şimdi mücadelelerini başka bir evreye taşıdı. Daha önce 43 bin imzayla santrale itiraz dilekçesi veren Amasralılar şimdi dava açmaya hazırlanıyor. Bartın Platformu “#davacıyım” etiketiyle başlattığı kampanyayı bugün Bartın sokaklarına taşıdı. Bugün kentte halkı bilgilendirmek ve imza toplamak için standlar kuruldu. Platform, “ÇED olumlu” kararının iptali için açacağı dava için 1460 davacı bulmayı hedefliyor. Bu standlar 8 Kasım’a kadar açık kalacak.

Kurulması dayatılan santraller ve kentte yıllardır süren direnişle ilgili Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Erdoğan Atmış’la görüştük. Amasra’daki direnişin mimarlarından Atmış, “Termik santralin görünür ve görünmez zararları ne olacak?” sorumuzu “Bartın’ın ekonomik yapısının bozulmasına neden olacak. Yabancı ortak, yabancı sermaye, yabancı teknoloji, ithal kömür ve yabancı işçiye bağımlı olan bu proje enerjide dışa bağımlılığı artıracak” diye yanıtladı. “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından hazırlanan bölgesel kalkınma planına göre; termik santral yöre ekonomisi için bir tehdit unsurudur” diyen Atmış, Ajansın planındaki eksiklikleri ve termik santrallerin Bartın’a vereceği zararları şöyle sıraladı:

UNESCO ORTADAN KALKACAK

“-Amasra ve Bartın’ın kentsel SİT alanlarının yanı sıra Türkiye’nin ilk PANParks Sertifikalı milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı’nı tehdit etmektedir.

-Unesco Geçici Miras listesine girmiş olan Amasra’nın bu niteliğini ortadan kaldıracaktır.

-Bartın 2023 Stratejik Amaçlar ve İl Gelişme Planı’nın “Çevre ve Ormancılık” başlığı altında hazırlanmış olan SWOT Analizi’nde; termik santraller bir tehdit olarak görülmektedir.

-İnkumu, Amasra, Güzelcehisar, Çakraz ve diğer kıyı yerleşimlerindeki turizm etkinliklerini tehdit etmektedir.

-Termik santral yöredeki turizm etkinliklerini sona erdirecek, balıkçılık, çilek, fındık vb. tarımsal etkinlikler ve orman ürünleri zarar görecektir. Bu sektörlerde oluşacak istihdam kaybı hesaba katılmamıştır.

-Soğutma suyunun deniz ekosistemine ciddi zararlar vereceği çok açıktır. Deniz ekosisteminin zarar görmesi yöredeki balıkçılık etkinliklerinin zarar görmesine neden olacaktır.

İÇME SUYU TEHLİKEYE GİRECEK

-Kömür madenciliği için kuyu ve galeri açımı ile kül depo sahası olarak kullanılacağından dolayı Bartın’ın içme suyunu sağlayan “Kavşak Suyu Havzası” zarar görecek, Yaklaşık 100 bin kişilik nüfusun bedava temin ettiği içme suyu tehlikeye girecektir.

-Yapılması planlanan desülfürizasyon sistemi kükürt ve küçük kül parçalarını %100 oranla tutamayacağı gibi, 1320 MW’lik bir termik santralde yılda yaklaşık 4 milyon ton yanacak kömürden kaynaklanan azot oksitleri, karbon monoksit ve karbondioksiti, kömür ve küldeki radyoaktif maddeleri filtre edecek bir sistemden bahsedilmemektedir. Santral kaynaklı hava, toprak ve su kirliliğinin boyutları yeterince hesap edilmemektedir.

-Ölümcül sonuçlar doğuracak “enversiyon” hakkında alınmış olan ve bilimsel olduğu iddia edilen rapor, sadece enversiyonun düşük düzeyde olduğu yaz aylarında tehlikesiz olduğu saptamasını yapmaktadır. Enversiyonun ciddi anlamda tehlikeli olduğu diğer dokuz ay hakkında net bir saptama yapmamaktadır.

-Yöredeki endemik ve nesli tehlike altında bulunan bitki ve hayvan türleri hakkında yeterince çalışma yapılmamıştır.

-Ereğli Amasra hattında kurulu bulunan ve yapılmak istenen 10’un üzerindeki termik santralin bölgede yapacağı çevresel tahribat göz önüne alınmamıştır.

-Termik santralde Amasra’da üretilen kömürün kullanılması durumunda lavvarlama işleminden sonra ortaya çıkacak yıllık 3 milyon ton lavvar artığının nereye depolanacağı açıklanmamaktadır.

HALK SAĞLIĞI RİSK ALTINDA

-Termik santrallerin insan sağlığı üzerindeki bronşite, amfizeme, akut ve kronik akciğer hastalıklarına ve damar hastalıkları gibi etkileri ile toplumun psikolojik sağlığına yapacağı zarar ve yaşam kalitesinde yapacağı çarpıcı düşüşler hesaplanmamıştır.

-Santral alanı olarak tahsis edilecek doğal orman alanının miktarı 380 hektardır. Santral binası, kireç taşı ocağı ve kül depolama sahası için yüzlerce hektarlık doğal orman ekosisteminin ortadan kaldırılacak ve tarihi ve turistik Amasra sahillerinde yoğun bir arazi ve peyzaj bozulması yaşanacaktır.

-Kömür ithalatı için yapılacak liman yazın binlerce kişinin yararlandığı Tarlaağzı kumsallarını yok edecek, yüzlerce balıkçının yararlandığı balıkçı barınağı yok olacaktır.”

‘ÖZEL ŞİRKETLER SADECE KENDİ KÂRINI DÜŞÜNÜR’

Turizm dışında orman ve tarım alanlarının yok edilmesiyle de Bartın ekonomisine darbe vurulacağını kaydeden Erdoğan Atmış, “Santral orman ve tarım alanlarını tehdit ediyor. Buralardaki üretim miktarında düşme olacaktır. Aynı zamanda balıkçılığı da tehdit etmektedir. Yöre ekonomisine zarar vereceği çok açıktır” diye konuştu. Mevcut ekonomik düzende tabana yayılan gelirin, termik santralden sonra yok olacağının çeşitli bilimsel çalışmalarda da ortaya konulduğunu vurgulayan Atmış, “Bunlardan birinde; Bartın ilinin ekonomik yapısını ‘Sayısallaşmış Swot Analizi’yle değerlendiren bir çalışmada, ilin ekonomik yapısını tehdit eden en önemli faktör olarak Amasra’ya termik santral kurma projesi görülmektedir. Ayrıca, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın hazırlamış olduğu ‘Bölgesel Kalkınma Planı’nda Amasra’ya yapılmak istenen termik santraller en büyük tehdit olarak görülmekte ve projelerin iptal edilmesi istenmektedir” ifadelerini kullandı. Atmış, “Özel şirketler sadece kendi kârını düşünür. Toplum yararına iş yapmalarını beklemek pek mantıklı değil” dedi.

 

HALKA ÇAĞRI

“Bartın-Amasra halkına çağrımız gecikmeden davacı olmak üzere notere gidip davamızı gönüllü üstlenen avukatlarımıza vekalet vermeleri” diyen Prof. Dr. Erdoğan Atmış, “Bu konuda Bartın ve Amasra’daki noterlerimiz bilgi sahibi ve kendilerine yardımcı olacaktır. Ayrıca Bartın Platformu'nun Bartın ve Amasra'da kurmuş olduğu standlarda halkımızın ne şekilde davacı olabileceği konusunda görevli arkadaşlarımız bilgi veriyor ve yol gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri