12
Ekim

Lozan hezimet, keşke Yunan galip gelseydi!

12 Ekim 2016 Yazar: Vaziyet-i Umumi* | Köşe adı: Vaziyet-i Umumi*
Tüm Yazılar

Ağzı laf yapan liberal tayfa Fethullah Hoca ile birlikte çekip gitti. Geride kalanlar bunlar. Sevdikleri bir yurtları yok, inandıkları bir tarihleri yok. Cumhuriyete sınırsız bir düşmanlık ve kurucularına derin bir nefret tek ortak noktaları.

 

AYKIRI AKADEMİ - VAZİYET-İ UMUMİ *

Kadir Mısırlıoğlu… AKP'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın bir yazar. Muhalifti eskiden. Alternatif tarih yazma meraklısıydı. Gelin görün ki talih bir kötü oyun oynadı ona. Alternatif tarih yazarımızı alıp iktidarın ortasına fırlattı. Şimdi hep birlikte cumhuriyetin ve Kemalizm’in mirasını yiyorlar ki ne yeme? Tevfik Fikret’in “yiyin efendiler” dizesinde olduğu gibi aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyorlar. Bununla birlikte hala muhalif sanıyorlar kendilerini. Hala “resmi tarih”e karşı “alternatif tarih” kuruntusu yaşıyorlar. 28 Mayıs’ta Kurtuluş Savaşına ilişkin olarak demiş ki dinleyicilerine, "Beni tefe koyarlar ama keşke Yunan galip gelseydi." Neymiş sebebi? Yunan galip gelseymiş ne hilafet, ne şeriat yıkılırmış.

Muhsin Kızılkaya… Kürt kökenli gazeteci. Solda başladığı gazetecilik serüvenini en sağda tamamladı. Kürtlerle ilgili kitap yazma serüveni de Yılmaz Erdoğan biyografisi yazma aşamasında, doruğunda bıraktı. Arada Murat Belge ve Ahmet İnsel okuya okuya Akp’li oldu, vekil seçildi. Akil adam, Habertürk yazarı. Başbakan Binali Yıldırım'ın Başdanışmanı. Geçtiğimiz gün ölen askerler için, "Zaten onun işi o. O insanların görevi hayatını vermek. Onun için maaş alıyor. Ekstra bana bir iyilik yapmıyor" dedi. Sözleri çok tepki alınca özür diledi. Hiç Kadir Mısırlıoğlu okudu mu bilinmez. Ama Kurtuluş Savaşı ile ilgili duygularını sorsak benzer bir cevap almamız yüksek ihtimal. Şöyle diyebilirdi örneğin: “Beni tefe koyarlar ama keşke Yunan galip gelseydi. Öyle olsa ne Kürtler ezilirdi, ne dilleri yasaklanırdı.”

Ağzı laf yapan liberal tayfa Fethullah Hoca ile birlikte çekip gitti. Geride kalanlar bunlar. Sevdikleri bir yurtları yok, inandıkları bir tarihleri yok. Cumhuriyete sınırsız bir düşmanlık ve kurucularına derin bir nefret tek ortak noktaları.

Sanırım “Lozan’ı zafer diye yutturuyorlar. Ne zaferi hezimet bu hezimet” lakırdısı işte böyle bir denklemden çıkıyor. Bu tabloya bakınca bir bakıma hakikaten hezimet Lozan. İnsanın Kadir Mısırlıoğlu’na katılası geliyor bunlarla karşılaşınca. Keşke Yunan galip gelseydi. Öyle olsa ne Kadir Mısırlıoğlu ile karşılaşırdık ne de Muhsin Kızılkaya’yla. Az şey mi bu?

 

 

 

 


Kapak tasarımında kullanılan çizim www.gazetemsi.com adresinden alınmıştır.

(*) Can Yücel'in aynı adlı şiirine atıfta bulunularak, usta şaire saygıyla...

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri