10
Ekim

Festivale katılacak sahaflara Gezi ‘GBT’si!

10 Ekim 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Üsküdar Sahaf Festivali’ne, daha önceki senelerde belediyenin çağrısıyla katılmış olan birçok sahafa herhangi bir davet gelmedi. Öte yandan bilgi almak isteyen sahaflar da Üsküdar Belediyesi’nden herhangi bir yanıt alamadılar. Üsküdar Belediyesi, yola koyulurken danıştığı, her türlü yetkiyi verdiği Sahaflar Birliği Derneği’ni de devre dışı bıraktı.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER:  Serdar Nâzım YÜCE

Yıllardır içi boşaltılmaya çalışılan, AKP’li belediyelerin organizasyon şirketlerine teslim ederek “reklam” malzemesi haline getirdiği sahaf festivallerinde sona gelindi. Gezi Direnişi’nden beri zaten bir “fişleme” operasyonu sürdüğü konuşuluyordu ama sahaflara GBT yapılacağı kimsenin aklına gelmemişti!

İstanbul’da AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin başlattığı ve her sene ayrı sorunlarla gerçekleştirilen sahaf festivali, iki kere de Üsküdar Belediyesi tarafından yapıldı. İçeriğinden öte AKP’nin iki festivaldeki gündeminin Gezi’ye katılmış, muhalif sahafların elenmesi olduğu belirtiliyor. Bu bağlamda Gezi Direnişi’nden beri süren operasyona bu yıl nokta konmuş olacak.

Beyoğlu’nda Gezi Parkı’nın yanına kurulan festival alanında geçtiğimiz günlerde Antika Festivali yapıldı. AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin bu festivalin katılımcılarına kimlik sorgusu yaptığı ortaya çıktı.

Beyoğlu Sahaf Festivali ise bu yıl 24 Ekim-6 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. Antikacılara yapılan “sorgu” sahaflara da yapılıyor. Hatta sahaflara yönelik sorgunun geçmişi de var. Gezi Direnişi’ne katılan muhalif sahaflar hakkında sosyal medya hesapları üzerinden “bilgi” toplayan bir kişinin bunları Beyoğlu Belediyesi’ne verdiği, sahaf olduğunu ileri süren bu kişinin ihbarının ardından sahaflara her yıl çeşitli bahaneler öne sürülerek, birçok zorluk çıkartıldığı konuşulmuştu. Yeni Akit gazetesi de her zamanki gibi “operasyon”u eline yüzüne bulaştırmış, bu “ihbar” belgelerinden yola çıkarak yaptığı provokatif haberde sahaf olmayan birinin içki masasındaki fotoğrafını kullanmıştı.

Bu yılsa sahaflara kimlik sorgusu yapıldı. Katılımcı listesi henüz netleşmedi ancak birçok sahaf festivale katılamayacağını düşünüyor. Uygulamaya ve bu tür yöntemlerle sahaf festivallerin niteliksizleştirilmesine tepki gösteren birçok sahaf da katılmayacağını şimdiden açıkladı.

Öte yandan bu sene başlatılan bir başka “uygulama” da katılımcılardan “kira” istenmesi. Katılımcı esnafla belediyenin işbirliği içinde gerçekleştirilen festivallerde daha önce hiçbir bedel talep edilmiyordu. Beyoğlu Belediyesi’nin katılımcılardan bin lira kira istediği, pazarlık yapıldığında ise 500 liraya kadar düştüğü de gelen bilgiler arasında.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Üsküdar Sahaf Festivali’ne, daha önceki senelerde belediyenin çağrısıyla katılmış olan birçok sahafa herhangi bir davet gelmedi. Öte yandan bilgi almak isteyen sahaflar da Üsküdar Belediyesi’nden herhangi bir yanıt alamadılar. Üsküdar Belediyesi, yola koyulurken danıştığı, her türlü yetkiyi verdiği Sahaflar Birliği Derneği’ni de devre dışı bıraktı. Böylece Üsküdar Sahaf Festivali de organizasyon şirketlerine teslim edilmiş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri