02
Ekim

Haydarpaşa’ya ‘kruvaziyer limanı’ projesi: Hayata geçirilirse Kadıköy sahilini unutun!

02 Ekim 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Koruma kurulu ve yargının kararları ile halkın tepkileri bir kez daha hiçe sayılıyor; tarihi Haydarpaşa Garı ve yakın çevresi için ‘Kruvaziyer limanı’ yine gündeme geldi. Haydarpaşa Dayanışması’nın bugün garda gerçekleştirdiği buluşmanın gündeminde de bu plan vardı.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Serdar Nâzım Yüce

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Haydarpaşa için ‘Kruvaziyer limanı’ planını açıkladı. Haydarpaşa üzerinde oynanan oyun defalarca yargı engeline takılmıştı. Uzmanlar, ‘Kruvaziyer limanı’ planlarının tekrar gündeme getirilmesinin, 15 Temmuz sonrası giriştiği tasfiye operasyonuyla birlikte yargının üzerinde büyük bir baskı kuran AKP’nin ‘fırsat’ yakalamış olmasıyla ilgili olduğu değerlendirmesini yapıyor. Kruvaziyer, büyük yolcu gemilerine verilen isim. Bu gemilerin İstanbul Tophane’de de bir limanı var. AKP’nin “Kıyıyı halka açacağız” söyleminin yalan olduğunu vurgulayan uzmanlar, yurttaşların girişinin yasak olduğu Tophane limanını örnek gösteriyor.

Bugün garda bir araya gelen Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması üyeleri de ‘Kruvaziyer limanı’ tehlikesine vurgu yaptı. TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın da destek verdiği eyleme eski bölge milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, tiyatro sanatçısı Orhan Aydın ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk katıldı. “Haydarpaşa gardır, gar kalacak”, “Ulaşım hakkı engellenemez” ve “Yağma yok direniş var” sloganlarının atıldığı eylemde önce ‘kruvaziyer limanı’ ve Haydarpaşa’nın yargı mücadelesine dair bilgi verildi.

‘YAĞMAYI ANCAK ÖRGÜTLÜLÜK DURDURUR’

Bilgilendirmenin ardından dayanışma adına basın açıklamasını Orhan Aydın okudu. Orhan Aydın basın açıklamasına geçmeden önce yaptığı konuşmada, İstanbul’un uluslararası para aklama organizasyonlarına peşkeş çekildiğine, kentin, kültürünün yok edildiğine vurgu yaptı. Bunun ancak örgütlü bir mücadeleyle engellenebileceğini, yoksa yağmanın artarak devam edeceğini söyleyen Aydın gençlerin, işçilerin de mücadeleye dahil edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

HAYDARPAŞA İÇİN VERİLEN HUKUK MÜCADELESİ

Haydarpaşa’da yargı kararlarını yok sayan “Kruvaziyer liman” projesi kabul edilemez!” başlığını taşıyan açıklamada Ulaştırma ve Çevre bakanlarının açıklamalarına yer verildi. Açıklamada, Haydarpaşa’nın hukuk mücadelesi şöyle aktarıldı:

“Haydarpaşa Garı ve Limanını çevresiyle birlikte Kruvaziyer liman, ticaret ve turizm alanı olarak yağma ve yapılaşmaya açmak amacıyla 2004 yılında İBB tarafından hazırlanan planların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 26 Nisan 2006 gün ve 85 sayılı karar ile bütün alanı ‘Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel ve Tarihi Sit Alanı’ olarak tescil ederek koruma altına almış olmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca 19.06.2012 tarihinde onanarak yürürlüğe giren Üsküdar İlçesi, Harem Bölgesi ile Haydarpaşa Liman ve Geri Sahası 1/5000 Ölçekli Nâzım İmar Planı, şehircilik ilke ve esaslarına, evrensel koruma ilkelerine, yerleşik yargı kararlarına ve kamu yararına aykırılıklar taşıması nedeniyle Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Türkiye Liman ve Kara Tahmil Tahliye İşçileri Sendikası, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından 12.10.2012 tarihinde dava konusu edilmişti.

İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde 2012/2012 Esas numarasıyla görülen dava sonucunda söz konusu plan, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmaması sebebiyle iptal edilmiştir.

Haydarpaşa Garı ve liman alanı ile geri sahası (Harem, Haydarpaşa ve Kadıköy), coğrafi konumu, eskiden beri yüklendiği ulaşım yükü (Harem Otogarı, Haydarpaşa Limanı, denizyolları, toplu taşıma durakları ve Haydarpaşa Garı) ve barındırdığı mevcut kullanımlar (tarihsel merkez) itibariyle İstanbul metropoliten alanının en önemli odak noktalarından birini oluşturmaktadır. Bölge Anadolu yakasındaki en uç indirme-bindirme ve aktarma noktası olması sebebiyle, iki yaka arasındaki deniz, kara ve demiryolu taşımacılığının metropol içindeki en merkezi iki bölgesinden biridir.

Bugün iptal edilen planların yerine Haydarpaşa Garı ve çevresinin mevcut işlevinin korunmasına yönelik bir plan henüz söz konusu değildir.”

İSTANBUL’UN HAYDARPAŞA GARI’NA İHTİYACI VAR!
“İstanbul’un ve ülkemizin Haydarpaşa Garına ihtiyacı vardır. Hızlı trenlerin yanı sıra ülkenin en uç sınırlarına kadar giden trenlerin, şehir içi taşımacılığının bir an önce başlatılması gerekmektedir. Bu konuda yeterli yargı kararı vardır” diyen Orhan Aydın, “Ancak ne yazık ki hükümet ve İBB, 2004 yılından bu yana süren mücadelemiz ile durdurulan rant projelerinin yerine bir yeni rant projesi ile karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

TALEPLER
Orhan Aydın Haydarpaşa Dayanışması’nın taleplerini şöyle sıraladı:

• İstanbul ulaşımının olmazsa olmazı, deniz ulaşımı ile raylı sistemin entegre olduğu Haydarpaşa Garı ve geri sahasında deniz ve demiryolu bağlantısı koparılmamalıdır.

• Söz konusu saha kamusal alan olarak kullanılmaya devam edilmelidir.

• Haydarpaşa Garı’nın restorasyonunun aslına uygun şekilde tamamlanarak yeniden trenlerle buluşması, hat boylarındaki tescilli istasyonların korunması ve hattın ivedi olarak tamamlanması sağlanmalıdır.

• Haydarpaşa Garı ve liman sahasını gelir getirici projeler için Özelleştirme İdaresi Başkanlığına devreden TCDD İşletmesi Yönetim Kurulu’nun 12 Eylül 2012 tarihli kararı derhal iptal edilmelidir.

• Haydarpaşa Garı ve liman sahasını gelir getirici imar planları hazırlanması için TCDD ile İBB arasında 30.11.2007 tarihinde imzalanmış olan protokol iptal edilmelidir.

• 31 Ocak 2012’de durdurulan ana hat trenleri ile 19 Haziran 2013’te durdurulan banliyö trenleri hatlarının inşasına verilmiş sözlere uygun olarak başlanmalıdır.

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri