02
Ekim

Tabutta Röveşata

02 Ekim 2016 Yazar: Orhan Gökdemir | Köşe adı: LE'BİDERYA
Tüm Yazılar

Tabutla selfie çeken imamın fotoğrafına iyi bakın. İslam’ı getirdikleri yerin fotoğrafıdır o! Siyasal İslam, inancı semadan yeryüzüne indirmiş, seküler hayatın bir parçasına dönüştürmüştür.

 

AYKIRI AKADEMİ – Orhan GÖKDEMİR

“Tabutta Röveşata”… Derviş Zaim’in hüzünlü filmi. Otomobil tutkunu mazlum Mahsun ve onun masum dünyasına bir kamyon gibi dalıp paramparça eden eroin bağımlısı kız. Küçücük, tabut genişliğinde bir dünyadır bu.  Bu küçük dünyada pisliğe bulaşmadan yaşamak ise tabutta röveşata atmak kadar zor bir iştir.

Türkiye artık küçücük, tabut genişliğinde bir ülke... Ekonomisi yıkılmak üzere, dış itibarı yerlerde. Halkı birbirine diş bileyenler insanlar topluluğudur. Ahlak silinmiştir ve din bir siyasal partinin arka bahçesi haline dönüştürülmüştür. Ve bu ülkede pisliğe bulaşmadan yaşamaya çalışmak tabutta röveşata atmak gibi bir şeydir.

Yozlaşma, durumu karşılar mı bilmiyorum ama bu kelimenin sınırlarını zorlayan gelişmeler olmakta, belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Şırnak'ta hayatını kaybeden Süleyman Güneri'nin cenaze namazını kıldıran imam, Güneri’nin cenaze aracındaki tabutu ile selfie yaptı ve bu fotoğrafı sosyal medyada paylaştı. Birincisi bu.

Arkadaşımı uğurlarken gördüm, cenaze arabasının üzerindeki ışıklı tabelada "milli irade engellenemez" yazıyordu. İkincisi de bu...

Kadir Topbaş projesi “hainler mezarlığı”nı ve daha trajik olan ölmüş insanları mezarlığa kabul etmeme vakalarını çoktan unutmuş olmalısınız.

Bir inancın ulviyetini kaybetme halleridir bunlar. Onu yeryüzüne indirme ve olur olmaz şeylere sokarak kirletme girişimleridir. Siyasal İslam, inancı semadan yeryüzüne indirmiş, seküler hayatın bir parçasına dönüştürmüştür.

Tabutla selfie çeken imam ve siyasal bir sloganı ışıklı tabelaya yansıtan cenaze arabasının hiçbir ulviyeti yoktur. Kendilerinden olmadığını düşünseler tanrılarından bile vazgeçecek nev zuhur dindarlar türemiştir. Dini alet ederek çeteleşmenin geldiği yerdir bu...

Tabutla selfie çeken imamın fotoğrafına iyi bakın. İslam’ı getirdikleri yerin fotoğrafıdır o!

Küçücük bir tabuttur artık ülke. Tabutun içinde gidenler Mahsun’lardır ve tabutun içinden hüzünle selfie çektiren imamlara bakmaktadırlar. Çekilen her selfie’de mutlaka bir tabut vardır o yüzden.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri