30
Eylül

9 gün, 14 sahne, 28 oyun: Şenliklidir Kadıköy’ün tiyatroları!

30 Eylül 2016 Yazar: Serdar Nâzım Yüce | Köşe adı: CEZA SAHASI
Tüm Yazılar

Kadıköy tiyatroları büyük bir şenliğe hazırlanıyor. 14 farklı sahnede 28 oyunun oynanacağı Kadıköy Tiyatro Şenliği yarın başlıyor.

 

AYKIRI AKADEMİ - HABER: Serdar Nâzım Yüce

Kadıköy'de yerleşik sahnesi olmasa da oyunlarını çoğunlukla Kadıköy'de sahneleyen tiyatro gruplarının kurduğu Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun düzenlediği şenlik 1-9 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Şenlik boyunca 14 sahnede 28 oyun oynanacak ve 4 tiyatro atölyesi düzenlenecek. Şenlik sayesinde yaklaşık 2 bin 800 seyirci, oyunları izlemiş olacak.

 Kadıköy Tiyatrolar Platformu, "Şenliklidir Kadıköy’ün Tiyatroları" başlıklı bir açıklama yayımladı. Açıklama şöyle:

 "Kadıköy Tiyatroları Platformu Kadıköy’de yerleşik bir sahnesi olan ve sahnesi olmasa da oyunlarını ağırlıklı olarak Kadıköy seyircisiyle buluşturan tiyatro gruplarının 2016 yılının Ocak ayında kurduğu bir birliktelik platformudur.

 Bizler sanatın ve özel olarak da tiyatronun geliştirici ve değiştirici olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle daha fazla insana temas etmek, tiyatronun sorunlarını birlikte çözmek için bir aradayız. Kadıköy’ün bir başlangıç noktası olmasını ve zamanla ülkenin her yerinde benzer kolektif çalışmaların yürütüldüğü kocaman bir platforma dönüşmeyi umuyoruz.

Yola çıkışımızın tek amacı sahneli ve sahnesiz tiyatroların sorunlarına birlikte çare bulmanın yanı sıra Kadıköy’de köklü bir kültür sanat politikasının yaratılmasına da katkıda bulunabilmektir."

 

‘SORUNLARIMIZI ÇÖZMEK İÇİN BİR ARADAYIZ’

Konuyla ilgili görüştüğümüz Kadıköy Tiyatro Şenliği Basın Koordinasyonu’ndan Piyatro kurucusu Pınar Alev ise söze Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun oluşum sürecini anlatarak başladı. Aykırı Akademi’nin sorularını yanıtlayan Alev, “Sanatın ve özel olarak da tiyatronun geliştirici ve değiştirici olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle daha fazla insana temas etmek, tiyatronun sorunlarını birlikte çözmek için bir aradayız” dedi. Kadıköy’ün bir başlangıç noktası olmasını ve zamanla ülkenin her yerinde benzer kolektif çalışmaların yürütüldüğü kocaman bir platforma dönüşmeyi umduklarını ileten Pınar Alev, “Yola çıkışımızın tek amacı sahneli ve sahnesiz tiyatroların sorunlarına birlikte çare bulmanın yanı sıra Kadıköy’de köklü bir kültür sanat politikasının yaratılmasına da katkıda bulunabilmek. Bu nedenle bazı projelerimizi Kadıköy Belediyesi ile işbirliği içinde yürütmekteyiz” ifadelerini kullandı.

‘SPONSORUMUZ YOK’

“Şenlik bizim için platformun kendi iradesiyle ortaya koyduğu bir üründür. Bu ürünle beraber platformu ve tiyatroyu görünür kılma amacındayız” diye konuşan Alev, “Şenliğimizin güzel kısmı ise 45 sahnenin bir araya gelip bu yapıyı oluşturuyor olmasıdır. Herhangi bir sponsorumuz yok. 45 sahnenin kolektif çalışması, ellerinden geldiğince platforma destek olmak isteyen insanların ve Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile bu şenliği ortaya çıkartıyoruz” dedi. Platform olarak sahneli ve sahnesiz tiyatroların Kadıköy içerisinde bir kültür sanat politikası oluşturmak ve ilerleyen zamanda İstanbul kapsamında hatta daha da ilerleyip uluslararası boyutta projelere imza atmak gibi isteklerinin olduğuna da dikkat çeken Pınar Alev, “Bu şenlik bu noktada bizim için çok önemli, çünkü bu bizim birlikte attığımız ilk adımımız. Bu ilk adım, bir arada olmanın gücünü ve heyecanını hissettiriyor” diye konuştu.

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun gelecek hedeflerinden bahseden Pınar Alev, “Platformun ileri hedeflerinden bir diğeri olan nitelikli işler ve tiyatro üzerine yeni kuram, teori, yazın vb. ürünler ortaya çıkarabilmek amacı tiyatroya bir ivme katarak ilerleme sağlayacak  diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 BİRÇOK OYUN PRÖMİYER YAPACAK

Şenlikte birçok ekip yeni oyunlarının prömiyerini gerçekleştirecek.

30 Eylül Cuma günü saat: 18.30’da Mehmet Ayvalıtaş meydanında müzik, doğaçlama gösterilerle başlayacak olan şenlik 9 gün sürecek. Etkinliklerin biletleri performansların gerçekleştirileceği salonların gişelerinden temin edilebilecek ve tüm oyunların biletleri 20 TL’den satışa sunulacak. Yetişkin oyunlarının başlama saati ise 20:30 olarak belirlendi. 

 ÇOCUK OYUNLARI ÜCRETSİZ

Şenlikte Çocuk izleyiciler unutulmadı. Çocuk izleyiciler için sahnelenecek oyunların tamamı Kadıköy Belediyesi’nin de katkılarıyla ücretsiz olacak. Oyunların seans saatleri 13:00 ve 15:00 olarak belirlendi.

 ŞENLİK HARİTASI CEM DİNLENMİŞ’TEN

Penguen dergisi çizeri Cem Dinlenmiş, Tiyatro Şenliği katılımcılarının tiyatro mekanlarını kolayca bulabilmesi adına bir harita çizdi. Bu haritayı da etkinliğe katılan mekanlardan ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Karikatürist Cem Dinlenmiş’in “Kadıköy Tiyatroları Haritası” şöyle:

 

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun açıkladığı şenlik programı ise şöyle:

 

Şenlik Afişi;

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri