28
Eylül

Ohal biter, Buhal sürer

28 Eylül 2016 Yazar: Orhan Gökdemir | Köşe adı: LE'BİDERYA
Tüm Yazılar

Ülkenin rejimi, tuğralı Doblo'da temsil edilen lümpen bir kalabalığın özgüven patlamasından kaynaklı bir islamofaşizm ile köylü demokrasisi arasında gidip geliyor.

 

AYKIRI AKADEMİ – Orhan GÖKDEMİR

Türkiye, 20-24 yaş grubunda hem işsiz hem de eğitim görmeyen kadınların oranında (%47) en kötü OECD ülkesi. Suudilerden halliceyiz yani!

Spekülatif para girişine dayanan refah dönemi sona yaklaşıyor. Uzun süredir ertelenen büyük yıkım kapıda. Bu dönemden geriye tarumar edilmiş bir ülke, yağmalanmış bir ekonomi kalacak.

Tarımı çökmüş, eğitimi yerlerde sürünen, gelir dengesizliğinin doruğunda bir ülke. Yükselen iki şey: inşaat ve gericilik. Normal bunlar da!

Suriye’de büyük hatalar, Mısır’da Müslüman Kardeşler’in sindirilmesi ile başlayan yeni dış politika süreci ile Türkiye tam bir tecritle karşı karşıya. Dış fotoğrafımızın ifade ettiği şey bir diktatör tarafından esir alınmış tipik bir muz cumhuriyeti.

Bir de paramparça edilmiş, bölünmüş, birbirine düşman edilmiş bir toplum yarattılar kısa zamanda... Rolleri böylesine uğursuz işte!

İktidar ise bütün bunları laik eğitime saldırarak, kadınları daha fazla eve kapatacak politikalar geliştirerek, evde-sokakta-okulda- kamu kurumlarında ayrışmayı daha fazla kışkırtarak, daha fazla yol-köprü yaparak, hatta kredi derecelendirme kuruluşlarını besleme TV’lerden tehdit ederek çözmeye çalışıyor! Kendine biat etmeyen her yurttaşını kapı dışarı etmeye meyilli ve yeminli bir iktidar bu. Kendi hatalarıyla yuvarlandığı darbe çukurundan bir “kurtuluş savaşı” imal etmeye kalkışacak kadar cahil ve gözü kara tipler dolaşıyor ortalıkta. Ülkenin rejimi tuğralı Doblo'da temsil edilen lümpen bir kalabalığın özgüven patlamasından kaynaklı bir islamofaşizm ile köylü demokrasisi arasında gidip geliyor.

Ülkenin nasıl bir umutsuzluk içinde olduğunu K. Kılıçdaroğlu'nun sözünden okuyabilirsiniz. Ne olacak bu ülkenin hali? Düşünün, o bile bilmiyor ne olacağını!

Darbe girişimi sonrasında ilan edilen Ohal üçüncü ayını doldurdu ama Yenikapı çıkıntısında ilan edilen mutabakat bir ay bile dayanamadı yaratılan gerilime. Türkiye’nin egemenlerinin ayaklarının altındaki toprak kayıp gidiyor. Korkudan kaynaklı bir şiddet, korkuyu daha da büyüterek ve yayarak bir bilinmeze doğru sürüklüyor hepimizi.

Yakınmıyoruz ve kayırmıyoruz; bu halde halkımızın katkısı büyük. 15 yıldır üretmediği, yaratmadığı, katkı yapmadığı bir büyük yağmadan kendi payına düşeni aldı, sormadan afiyetle yedi. Şimdi faturayı ödeme zamanı.

 

* * *

 

Yazımızı yozlaşmış siyasetin, medyanın, sorunlu demokrasilerin toplum üzerindeki etkilerini çizdiği illustrasyonlarla çarpıcı bir şekilde anlatan Polonyalı illustratör Pawel Kuczynski'nin çalışmaları ile bitirelim...

 

Copyright © 2013 by Simurg Medya. Tüm Hakları Saklıdır.

elektrik malzemeleri